İletişime Geç

Akademik Haberler

Arı Ürünleri İle Tedaviye İlişkin Yenilikçi Yaklaşım ÇOMÜ’den

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik’in ‘Erasmus + Cooperation for innovation and the exchange of good practices-strategic partnerships for higher education’ kapsamında, “Therapeutic effects of apitherapy in higher education” başlıklı ‘EU projesi, toplam 721.000 TL bütçe ile desteklenmeye değer bulundu.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik’in ‘Erasmus + Cooperation for innovation and the exchange of good practices-strategic partnerships for higher education’ kapsamında, “Therapeutic effects of apitherapy in higher education” başlıklı ‘EU projesi, toplam 721.000 TL bütçe ile desteklenmeye değer bulundu.

ÇOMÜ koordinatörlüğünde 2 yıl boyunca sürdürülecek olan projede, tüm Avrupa’da yükseköğrenim alanında, arı ürünleri ile tedaviye (APİTERAPİ)  ilişkin yenilikçi bir müfredat geliştirilecek.

ÇOMÜ’nün önderliğinde hazırladıkları projeyi toplam 4 ülke ve 6 ortak ile yürüteceklerini ifade eden Prof. Dr. Kemal Çelik; proje kapsamında Litvanya, Polonya, Slovakya ve Türkiye’deki ilgili üniversitelerde ilgili alanlarda verilen dersler içerisinde Apiterapi’nin alternatif ve destek terapi yöntemlerini öne çıkaran bir müfredat geliştirileceğini belirterek proje hakkında bilgiler verdi:

“Projede temel olarak arının ve arı ürünlerinin sağlıkta, sağlık korumada ne kadar etkin olduğu özellikle propolisin, polenin ve arı zehirinin kullanım alanlarının nereler olduğu, nasıl kullanıldığı, ne kadar sağlıklı olduğu konuları on-line okul, uluslararası konferans ve çalıştaylar, kitaplar ve kurslar ile anlatılacak apiterapi uygulamaları yaygınlaştırılacaktır. Projede özellikle yükseköğretimde Ar-Ge ile yenilikçi uygulamalar araştırılacak ve sahaya aktarılacaktır. Yalnızca Türkiye’de 7.710.000 kovan, 83.500 arıcı aile olduğu ve bunların yıllık bal üretimlerinin 110.000 ton düşünüldüğünde pazarın önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Türk arıcısının özellikle arının ve arı ürünlerinin sağlık koruma ve tedavide kullanımına ilişkin bilgi birikimlerinin çok iyi olmadığını hatta medya bilgisinin ötesine geçemediğini biliyoruz. Bu nedenle ÇOMU liderliğindeki bu proje, tüm Avrupa’da gereksinim duyulan bir müfredatı üniversitelerde ders kitaplarına dahil edecek, etkin eğitim-öğretim materyallerinin, çağdaş bir müfredatın geliştirilmesinde öncü rol oynayarak misyonunu geliştirecektir.  Proje, özellikle yakın bir gelecekte üniversitemiz Ziraat Fakültesi’nce de üretimi gerçekleştirilecek olan Propolis’in tanıtımını etkin olarak sağlayacak ve ne kadar etkili bir antimikrobiyal olduğu akademik müfredata da girmiş olacaktır.”

“Propolis” Etkili Bir Antimikrobiyal

“Tıbbın alternatifi yoktur. Ancak özellikle destekleyici tedaviler ve sağlık koruma konusunda bu tür ürünlerin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en etkili on-line kütüphanelerinden olan Pub Med’e bir göz attığınızda sadece propolis konusunda 2650 makale yayınlanmıştır. Yani dünyanın her yerinden konuyla ilgili çok sayıda nitelikli makale bulunmaktadır” diyen  Prof. Dr. Kemal Çelik; “Bu ürünün mucizevi bir şekilde çok güçlü bir bağışıklık sistemi destekleyicisi olduğunu ve bu bağlamda dişeti, kolit, ülser, bazı kanser türleri, akne ve açık yaraların tedavisinde başarılı bir şekilde uzun yıllardır kullanıldığını biliyoruz” dedi.

ÇOMÜ, Propolis Üretmeye Başlayacak 

Prof. Dr. Kemal Çelik, propolisin, arıların bitki sap, yaprak ve tomurcuklarından topladığı güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip kendi tükürüklerindeki sindirim enzimlerini de dahil ederek ortaya çıkardıkları bir ürün olduğunun altını çizerek ÇOMÜ’de propolis üretilmeye başlayacağının bilgisini verdi. “Üniversitemiz artık propolis üretmeye başlayacak. Kamu üniversiteleri içerinde propolisi birinci sırada Karadeniz Teknik Üniversitesi, ikinci sırada İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Kent’te üretiyor. Üçüncü olarak da Türkiye’nin 25 yılını geride bırakmış üniversitelerinden biri olan üniversitemiz üretmiş olacak. Ancak ÇOMÜ’nün diğerlerinden çok daha önemli bir avantajı var. Kaz Dağları’nın oluşu. Çünkü Anadolu’daki endemik bitkilerin önemli bir kısmı Kaz Dağları civarında yetiştiriliyor. Kaz Dağları civarında yetişen bitki popülasyonun önemli bir kısmı Anadolu’nun diğer taraflarında yok. Bu bağlamda propolisin kaynağı da çok önemli.  Ayrıca Kaz Dağları’nın yol geçmeyen, kervan gitmeyen bölgeleri var. Bunlar çok önemli avantajlar.  Ayrıca bu ürün ile ÇOMÜ’nün tanıtımına da katkı sağlamış olacağız. ”

Propolisin Düzenli Tüketilmesi Antibiyotik Kullanımını Azaltıyor

Arıların propolisi kovandaki patolojik mikroorganizmaları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu sağlamak için kullandığını dile getiren Prof. Dr. Çelik, propolisin doğru işlendiğinde vücutta da aynı etkiyi gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Virüs, bakteri ve mantarları yok ederek vücudun bağışıklık sisteminin doğrudan güçlenmesine neden olan bu ürün, düzenli tüketilmesi halinde sağlık korumada çok etkin rol almakta ve hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olarak, antibiyotiklerin gereksiz kullanımlarının da önüne geçmektedir.”

Dikkat! Propolis Olarak İfade Edilen Çözeltilerin Önemli Bir Kısmında Propolis Bulunmuyor

Prof. Dr. Çelik bu alanın suistimal edilmeye çok açık bir alan olduğunun altını çizerek; “Piyasa da propolis olarak satılan ürünlerin %90’ının içeriğinde propolis olmadığı bir üniversitemizin gerçekleştirmiş olduğu bir çalışmayla ortaya konulmuş.  Bal gibi, propolisin de çok kolay suistimal edilebildiğini bundan dolayı üniversitemizin böyle bir ürünü piyasaya çıkarmasının toplum sağlığı için, tüketicilerin güvenliği açısından da çok önemli olacağını düşünüyor ve inanıyorum ki bir kamu markası olarak ürün etkin bir şekilde duyurulabilirse özellikle antibiyotik tüketiminin azaltılmasında üniversitemizin de payı olacaktır” dedi.

 

Akademik Haberler

Japon Dili Eğitimi’nde Türkiye’de En Başarılı Öğrenci ÇOMÜ’lü

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Türkiye’den 7 en başarılı Japon Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencisinin başvurduğu Japonya Staj Programı için yapılan sınavda ÇOMÜ’lü Selen Subaşı birinci oldu.

Japonya Uluslararası İlişkiler Vakfı tarafından Ankara Japonya Büyükelçiliğinde düzenlenen sınava Türkiye’den en başarılı 7 öğrenci başvurdu. Yapılan sınavda Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı Hazırlık sınıfı öğrencisi Selen Subaşı en başarılı öğrenci olarak seçildi. Birinci olan Subaşı, Eylül ayında, iki hafta boyunca Japonya’da burslu staj yapma hakkını kazandı.

Okumaya Devam Et

Akademik Haberler

33. Uluslararası Maliye Sempozyumu Yapıldı

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Türkiye’nin ve dünyanın önemli ekonomistlerini ve mali uzmanlarını bir araya getiren 33. Uluslararası Maliye Sempozyumu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından Antalya’da gerçekleştirildi.

Üç gün süren sempozyuma; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Bacak ile Biga İİBF Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk İpek’in yanı sıra dünyaca ünlü maliye uzmanları Prof. Vito Tanzi ve Prof. Malcom Sawyer ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden maliye alanındaki temsilciler katıldı.

Ekonomi alanında 93 bildirinin sunulduğu sempozyumda, ulusal ve uluslararası ölçekli ekonomi politikalarının yanı sıra, kamu harcamaları, vergi hukuku, bütçe, maliye politikası ve uluslararası maliye gibi konular tartışmaya açıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, zirve niteliğindeki bu sempozyumda, devletle ilişkili olmasına rağmen çok dinamik bir alan olan maliyedeki dönüşümü değerlendirdiklerini ifade ederken “Hem mevzuatlar hem de Türkiye’nin uyguladığı maliye politikaları sürekli yenileniyor. Son dönemde devlet, cari harcamaları kısıp yatırım harcamalarını artırmaya çalışıyor. Bu değişiklikler yatırımcıları çok etkiliyor. Türkiye’nin cari açık, yüksek enflasyon, faizlerdeki artış gibi önemli meseleleri maliye ve para politikalarıyla çözülebiliyor. Biz politikalar konusunda uzmanların görüşleriyle bilimsel yaklaşım geliştirebilmek için bir araya geldik” dedi.

Biga İİBF Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, uluslararası katılımcılarla yapılan kongreden çıkacak sonuçların akademik çalışmalara da önemli ölçüde etki yapacağını belirtirken Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Selçuk İpek ise geliştirilen politikaların geleceğe yön vermede belirleyici olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) 20 yıl Mali İşler Direktörü olarak görev yapan İtalyan ekonomist Vito Tanzi “Ekonomi tarihinde geçen son 150 yılda, gelir dağılımındaki dengesizlikler, hükümetlerin atacakları adımları düzenlemelerinde karmaşaya neden oldu. Gelir vergileri, merkez bankaları ve sosyal refah programlarından önceki dönemde yaşanan zorlu süreç nedeniyle, devlet müdahalesi güçlüydü. Daha sonra endüstrileşen ekonomilerde, yasalar ve yönetmelikler genişletilerek ekonomiye yön verilmeye çalışıldı. Fransa, Belçika, Avusturya ve Türkiye gibi birçok ülke, geliştirdikleri sistemlerle adım adım ekonomilerini büyütme yolunda ilerlediler. Modern dünyanın en büyük sorunları ise, uluslararası güçlerin kontrolüyle küresel eşitsizliklerdeki hızlı yükseliş ekseninde yaşanıyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Okumaya Devam Et

Akademik Haberler

Harvard’a Seçilen, Alanındaki İlk Türk Bilim İnsanı ÇOMÜ’den

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Yürütücüsü olduğu TÜBİTAK projesi (115K242) kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de (ÇOBİLTUM) desteği ile Kocaeli’de bulunan kayıp Roma Başkenti Nikomedia’ya dair yenilikçi arkeolojik çalışmalar yapan Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Harvard Üniversitesi’nin en prestijli enstitülerinden biri olan Radcliffe Gelişmiş Bilimler Enstitüsü’ne seçilen, alanındaki ilk Türk bilim insanı oldu.

Harvard Ünversitesi’nin, tüm dünyada, alanında yenilikçi çalışmalar yapan, sanat, beşeri bilimler, fen bilimleri ve sosyal bilimler etrafında dönüşümlü fikirleri yaratmaya ve paylaşmaya adanmış bir kurumu olan Harvard Radcliffe Institute of Advanced Studies’in, 2018-2019 yılı için binlerce aday arasından seçtiği 50 kişilik gurubun içinde yer almayı başaran Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, 2018-2019 akademik yılında çalışmalarına Harvard Üniversitesi’nde devam edecek.

Doç. Dr. Şare Ağtürk bu süreçte, aralarında Pulitzer ödüllü yazarlardan, astrofizik, matematik ve hukuk profesörlerine kadar birçok farklı alanda üstün başarı sağlamış kişiler ile multidisipliner bir ortamda, üzerinde çalıştığı Nikomedia’dan Yeni Tetrarkik Rölyefler: İmparator Diokletian’ın Unutulmuş Başkenti’nde Renkli Yaşam (New Tetrarchic Reliefs from Nikomedia: Uncovering the Colorful Life of Diocletian’s Lost Capital) adlı kitabını tamamlayacak.

Doç. Dr. Şare Ağtürk’ün proje çerçevesinde kurduğu ekipte, ÇOMÜ 2003 yılı mezunu Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, ÇOMÜ yüksek lisans öğrencileri Tolga Özak ve Fırat Gökdemir yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar