İletişime Geç

Birim Haberleri

Eğitim Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleşti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantıya Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal ile akademik ve idari personel katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından müzik dinletisi gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç yaptı.  Konuşmasında akademik ve idari kadroların durumları, akademik çalışmalar, projeler, yüksek lisans öğrencilerinin sayıları ve dağılımı ile öğretim üyesi başına düşen ders ve öğrenci sayıları, planlanan bilimsel ve sosyal etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Türkiye’de Yükseköğretimin İlk Gündemi, Kalitenin Arttırılması Hususudur

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “ YÖK‘te bütün üniversite rektörlerinin katılımıyla yapılan toplantıda; üniversitelerin kalite anlamında sıralandığı endeksler ve nelere dikkat edildiği, üniversitelerin bu anlamda nerede olduğu konusu görüşüldü. Yapılan bu toplantıda, İngiltere’deki bir üniversiteden katılan konuşmacı üniversitelerin strateji planları hususuna değindi. Her üniversitenin strateji planı mevcuttur. Fakat hazırlanan strateji planları genelde, kişilerle görüşülmeden hazırlanıp, sonrasında bir rafa konulan ve de kimsenin okumadığı, neticede ne olup bittiğinin anlaşılamadığı strateji kitapçığından bahsediyoruz. Aslında olması geren, üniversitenin misyon ve vizyonuyla nereye ulaşmaya planlıyor, denetimi nasıl olacak ve buna benzer konuları tek bir dosya kağıdına sığdırdığınızda herkes okuyabiliyor. Böylece herkes süreç hususunda bilgi sahibi olmuş oluyor.

Üniversitelerde Yapılacak İşler Tesadüfe Bırakılmamalı

Üniversitelerde yapılacak işler tesadüfe bırakılmaz. Çünkü hiçbir şey tesadüf değildir. Yaradan bize akıl verdiyse, ortaya tek bir gerçek çıkıyor. Bu dünyada hiçbir şey tesadüf değildir. İnsanoğlunun aklına, zekasına havale edilmiş bazı işler vardır. Bütün bu söylediğim konular tesadüfle gitmez. Bir plan ve düzen içerisinde sisteme insanoğlu tarafından bağlanması lazım. Türkiye’deki üniversiteler olarak, kendimize yönelik yaptığımız bir eleştiridir. Buna bizler de dahiliz. Kalite bağlamında nereye gitmeye çalıştığımız ve kendimizi nasıl denetlediğimiz konusu hepimiz için netleşmesi gereken bir husustur. Eğitim Fakültesi konusunda da netleşmesi gerekli bir husustur.

Eğitim Fakültesi Üniversitemizin En Eski Fakültesi Olmasının Yanı Sıra En Değerli Fakültelerindendir

Türkiye’deki en önemli konulardan biri de, kaliteli bireylerin yetiştirilmesidir. Kaliteli kişiliklerin yetişmesi konusunda ülke olarak,  tartışmış ve üzerinde uzlaşmış bir noktaya gelmediğimiz aşikârdır. Üniversiteyi bitirmiş bir gencimizin hangi niteliklere sahip olması konusunda bir fikrimiz olmadığı için bunu sadece neleri biliyor, neleri analiz ediyor şeklinde algılamayın. Kişiliğinde neler olası gerekiyor, nasıl bir karakter istiyoruz şeklinde oluşan konuları netleştiremediğimiz için Türkiye’de eğitim sistemimiz maalesef bocalıyor. Çünkü nereye gittiğimizi bilmiyoruz. Örnek verecek olursak, eğitim fakülteleri öğretmenler yetiştiriyor. Türkçe öğretmeninin neler bilmesi gerektiğini biliyoruz fakat nasıl bir karakter olması konusunda kafamız hiç net değil.

Üniversitelerin Bir Misyonu da, Eğitilen Gençlerin Karakterine Bir Şeyler Katabilmektir

Japonya’ya yaptığım bir gezi esnasında eğitim ile ilgili sorunları çözdüklerini ve nasıl bir insan profili istedikleri konusunda yaptıkları çalışmaları gördüm. Bu konuda Japonları da örnek almak gerekiyor. Eğitim hususunsa yaptığı çalışmalar kafasında sorun olmaktan çıkmış. Sokaktaki herkes birbirine saygılı ve iş hayatında çalışkansa, gayretliyse ve daha çok iş konuşuyorsa bu sorun çözülmüş oluyor. Ama biz aynı durumda değiliz ve bu konu çözülmüş bir konu değil. Bu noktada sizlerden büyük bir beklentimiz var. Bunun için üniversitelerin bir misyonu da, eğitilen gençlerin karakterine bir şeyler katabilmektir.

Kaliteli Eğitim Anlamında ÇOMÜ, Önemli Mesafe Aldı

Üniversitemizin eğitimde aldığı başarılı mesafe, kimine göre tesadüf, kimine göre ise olması gerekli bir durum görüldü. Böyle düşünüldüğünde, olması gerekli değer kaybedilmiş olur. Hepimiz Allah’ın bize yüklediği sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüyüz.

Üniversitemizde, FETÖ ile mücadele neticesinde ciddi bir mesafe almış durumdayız. Bu anlamda iyi bir noktaya geldik. Fakat şu hususa da değinmeden geçmek istemiyorum. Hala FETÖ zihniyetiyle hareket edip haksızlık yapmaya çalışan ve bazı planlar içinde olan kişileri de takip ediyoruz. Yeteri kadar bilgi ve belge oluştuğunda gereğini yapma konusunda asla tereddüt etmeyiz. Bu bizim yasal ve ilahi yükümlülüğümüz. Allah, adaleti biz kullar vasıtasıyla gerçekleştirir ve bize yüklediği sorumluluklardan bir tanesidir.

Üniversitemizin hak ettiği noktalardan bir tanesi de, uluslararası alanda hak edilmiş bir noktaydı. Bu anlamda, çok çaba harcandı ve aldığı mesafe ise çok iyi duruma gelmiş oldu. Üniversitemizin alt yapı sorunları vardı. Onların da çözümünü sağlamaya çalıştık. Bütün bu eksiklerin takibi bir hayli zor olabiliyor. Fakat doğru amaçla yola çıktıysanız her sorunun üstesinden geliyorsunuz.

Biz Kaliteli, Başarılı ve Büyük Bir Potansiyeli Olan Üniversiteyiz

Bizler, üniversitemizi en iyi yerde görmek istiyoruz. Biz kaliteli, başarılı ve büyük bir potansiyeli olan üniversiteyiz. Bunun kanıtını başka üniversiteleri yaptığım ziyaretlerde görüyorum. Bu sebepten bizlere düşen görev, daha fazla bilimsel çalışmalar hakkında konuşan bir üniversite haline gelmesi için çok çalışmamız gerekmektedir. Daha fazla bilim ve eğitim konuşan, FETÖ zihniyetinden uzak bir üniversite olmamız bizlerin önceliği haline gelmeli ve bunu da yapmak zorundayız. Üniversite çatısı altında daha fazla bilim konuşmak başarımızı ve hedeflerimizi yükseltecektir. Zararlı bakış açılarını atmak hak ve adalet adına, ülkemiz, milletimiz, bilim adına olmazsa olmaz bir durumdur. Bakış açılarımızı değiştirmek için mücadelemizi ve üniversitede olarak bilim çalışmalarımızı arttırmamız gerekmektedir.

Konuşmasının sonunda Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, 2018 yılının Troia Yılı olması sebebiyle üniversitemiz de gerçekleştirilecek birçok faaliyeti olduğunu ifade etti.

Toplantı, akademisyenlerin önerileri ve soru cevap bölümüyle sona erdi.

Birim Haberleri

Öncü Bir Spor Bilimi Merkezi: ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi

16 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, fakültede son bir yılda gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgiler verdi. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

16 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, fakültede son bir yılda gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Dekan Koç, “Özgürlüğümüzün miladını oluşturan Çanakkale Destanı’ndan adını alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 26 yıldan bu yana, bu toprakların geleneksel değerleri ile evrensel değerleri bütünleştirmeyi başarmış, genç yaşına rağmen sağlam ve güçlü yapısı ile bugün Türkiye’nin en önemli bilim merkezlerinden birisi haline gelmiş bir üniversitedir” diyerek şunları söyledi:

“ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öncü Bir Spor Bilimi Merkezidir”

Ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunan Spor Bilimleri Fakültemiz, evrensel spor kültürüne sahip bireyler yetiştirmektedir. Spor Bilimleri Fakültemiz, bilimsel ve sosyal alanlardaki faaliyetleri başta olmak üzere, sportif etkinliklerle de Türkiye’de önde gelen ve dünyada saygın, mezunları tercih edilen, uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip, paydaşların ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve etkili bir şekilde çözen öncü bir spor bilimi merkezidir.

“Üniversitemizde Tüm Sporların Yapılabileceği Alt Yapı Mevcuttur”

Aldığımız oksijen kadar gerçek olan spor, toplumları birbirine kaynaştıran, yaşam kalitesini artıran ve sağlıklı toplumların oluşmasında en önemli araçtır. Toplumun en dinamik kesimi olan ve üniversitemizde öğrenim gören gençlerin dijital çağımızın sinsi hastalığı olan hareketsizlikten kurtarıp spor yapabilmeleri için tüm spor alt yapısı mevcuttur. Spor Bilimleri Fakültemiz, öğretim elemanı kadrosu, alt yapı ve spor tesisleri ile dünya şehri olan Çanakkale’ye hizmet vermektedir. Fakültemizin tarihi geçmişine baktığımızda, kısa sürede çok önemli projelere imza attığı görülmektedir.

“Türkiye’deki 35 Spor Bilimleri Fakültesi ve 45 BESYO İçerisinde En İyiler Arasında”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerini 5.500 m2 kapalı ve 4.500 m2 açık alandan oluşan Terzioğlu Yerleşkesi içindeki tesislerinde sürdürmektedir. Ayrıca Dardanos Yerleşkesi içerisinde 14.600 m2 açık ve 600 m2 kapalı spor alanları, Anafartalar Yerleşkesinde de 900 m2 kapalı ve 1300 m2 açık spor tesisleri ders amaçlı kullanılmaktadır. Spor Bilimleri Fakültesi’nin tesisleşme noktasında, Türkiye’deki 35 Spor Bilimleri Fakültesi ve 45 BESYO içerisinde iyi konumda olduğu bir gerçektir.

“Üniversitelerde ufuk daralması yaşanmaması için yöneticilerin yeniliklere açık ve üretken olması gerekmektedir. Üniversiteyi oluşturan birimlerin koordineli bir şekilde çalışması ve yönetilmesinde en önemli unsur ise Üniversite Rektörünün yönetsel davranışıdır” diyen Prof. Dr. Koç; Spor Bilimleri Fakültesinin kısa süre içerisinde sahip olduğu spor tesisleri başta olmak üzere fiziki imkânlar ve bilimsel alandaki faaliyetlerine destek veren Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e teşekkürlerini sunarak BESYO’dan fakülteye dönüşen Spor Bilimleri Fakültesi’nde kısa sürede yapılanları başlıklar halinde dile getirdi:

– Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılması, (Sporculardan ölçümler alınması)

– Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2. Öğretiminin açılması,

– Yüksek Lisans Programının açılması,

– Spor Bilimleri Doktora Programının açılması, (Diğer üniversitelerden akademik anlamda hoca desteği sağlamak)

– Türkiye Şampiyonaları ve Koç Spor Fest gibi prestijli spor organizasyonlarının yapılması,

– Fakültemizde öğrenim gören milli sporcuların fakültemizin ve Rektörlüğümüzün desteği ile Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmaları,

– Dünyada üç büyük maratondan biri olan Gelibolu Maratonunun gerçekleşmesinde fakültemiz öğrencilerinin gönüllü olarak görev yapmaları,

– Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin sportif faaliyetlerinin yapılmasına destek verilmesi,

– Üniversitemiz ve Kale grubu işbirliği ile İstanbul’daki farklı kolejlerde okuyan öğrencilere Naim Süleymanoğlu Spor Salonumuzda yaz okulu kapsamında basketbol eğitimi verilmesi,

– Üniversitemizin, Türkiye Muaythai Federasyonu ve Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile 750 sporcunun katılımı ile gerçekleşen ve 5 gün süren Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapması,

– Üniversitemizin, 60 devlet ve vakıf üniversitesinden 650 sporcunun katılımı ile gerçekleşen ve 4 gün süren Türkiye Taekwando Şampiyonasına ev sahipliği yapması,

– Bilimsel yayınlarda ve atıf sayısında Türkiye ortalamasının üstünde bir performans elde edilmesi.

Haber-Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleriyle Buluşuyor

Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda birçok salonda gerçekleşen sınavlara 994 öğrenci katıldı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda birçok salonda gerçekleşen sınavlara 994 öğrenci katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal eşliğinde, sınav öncesi öğrencilerle görüşerek, öğrencilere sınavlarında başarılar diledi.

Prof. Dr. Acer, aday öğrencilere ÇOMÜ’yü tercih ettikleri için teşekkür ederek şunları ifade etti:

“Türkiye Üniversite Memnuniyet Anketi raporuna göre  “Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 2018 yılında 16’ncı sıraya yükselen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin, çok değerli fakültelerinden bir tanesi de Güzel Sanatlar Fakültesidir. Burada çok iyi bir sanat eğitimi alacaksınız. Ayrıca eğitim hayatınızı Çanakkale gibi hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikler açısından çok değerli bir şehirde geçireceksiniz. Şu anki geldiği noktada Çanakkale, Türkiye’nin her yerinden gelen insanları çekebilme unsurları taşıması açısından çok önemli bir şehir. Ben eminim ki sizler burada öğrenci olarak kaldığınızda çok değerli bir üniversite eğitimi görmüş olacaksınız.”

Grafik Tasarım Bölümü’ne 60, Resim Bölümü’ne 30, Seramik ve Cam Bölümü’ne 30, Tekstil Tasarımı Bölümüne 20, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne 25 öğrenci olmak üzere toplamda 165 öğrencinin alınacağı GSF’de Özel Yetenek Sınavları, 2 gün boyunca 5 farklı oturumda devam edecek.

Haber-Fotoğraf: Duygu Karademir Aras

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

TETAM’da Damızlık Keçi ve Koyun Satışı Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi (TETAM) damızlık küçükbaş hayvan satışları açık arttırma usulü ile satışa başladı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi (TETAM) damızlık küçükbaş hayvan satışları açık arttırma usulü ile satışa başladı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nün kontrolünde yetiştirilen 68 adet Tahirova koyunu ve 55 adet Türk Saanen keçisinin yanısıra çok sayıda oğlak ve kuzu hayvan yetiştiricileriyle buluştu. Satışa Çanakkale’den ve çevre illerden çok sayıda besici katıldı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Tölü, 1995 yılından bu yana Üniversitemizde üretimi devam eden keçi yetiştiriciliği nedeniyle, Çanakkale’nin damızlık merkezi haline geldiğini vurguladı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar