İletişime Geç
ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı, Necip Fazıl Kısakürek Salonunda, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit ve akademik personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

Akademik Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü mezunları Ümran Günay ve Anıl Bengi’nin sunduğu müzik dinletisi ile devam etti.

Prof. Dr. Dinçay Köksal yaptığı açılış konuşmasında, fakültenin öğrenci ve personel rakamları ve bölümlere ilişkin akademik – idari kadronun durumuyla ilgili notlar aktararak, yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen etkinlikler ile ulusal ve uluslararası çalışmalara katılan akademisyenler hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Köksal, yeni dönemde 2018 Troia Yılı çerçevesinde planlanan Uluslararası Troia Kültür ve Sanat Şöleni’nden bahsederek, ‘’Üniversitemiz için önemli bir etkinlik olacak. Üniversitemizin tanınırlığının artmasına katkı sağlayacak. Bu kapsamda fakülte olarak çalıştay, sergi, tiyatro gösterisi, defile, panel, müzik ve dans gösterisi gibi birçok etkinlik gerçekleştirileceğiz. Şimdiden çalışmalarda emeği geçecek herkese teşekkür ederim’’ dedi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Güzel Sanatlar Fakültelerinin çalışmak için oldukça özel yerler olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

Düşüncenin, Fikrin, Bilginin, Anlayışın İfade Edilebileceği En Estetik Yöntem, Sanattır

Güzel Sanatlar Fakültesi, çalışmak için oldukça özel bir yer ve sizlere gıpta ile bakıyorum. Çünkü düşüncenin, fikrin, bilginin, anlayışın ifade edilebileceği en estetik yöntem, sanattır. Hem ifade edenin büyük keyif aldığı hem de ifadeye muhatap olan kişinin büyük bir keyifle izlediği bir alan bu. Bu sebeple sizler, hem üniversitemiz hem de toplumumuz için büyük önem ifade ediyorsunuz. Sizlerin sanat çalışmaları hem somut olarak büyük bir eser hem de yetiştirdiğiniz gençler, bu ülkenin ihtiyacı olan daha çok sanat için büyük bir önem ifade ediyor. Emeklerinize çok teşekkür ediyorum.

Türkiye’de Yapılması Gereken İşlerin Odak Noktası Yükseköğretimde Kalitenin Arttırılmasıdır

Acer, son yıllarda Türkiye’de yükseköğretimin gündeminin kalite olduğunu vurgulayarak şunları aktardı:

‘’Çok sayıda üniversitemiz var. Üniversitelerimizi geliştirmek ve ilerletmek için Yükseköğretim Kurulu çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bu ülke çok büyük bir ülke ve toplumumuz bilim dünyasında da sanat dünyasında da bulunduğu yerle yetinebilecek bir toplum değil. Dolayısıyla Türkiye’de yapılması gereken işlerin odak noktası yükseköğretimde kalitenin arttırılmasıdır.

Tesadüfen Gitmek Gibi Bir Lüksümüz Yok, Zaten Hiçbir Şey Tesadüfen Gitmez  

Her üniversitenin kısa ve net olarak hazırlanmış bir strateji belgesi olması gerektiğini ifade eden Acer: ‘’Bu üniversitede çalışan herkes,  bir bakışta üniversitenin amaçlarını, yol haritasını ve gidişatın kontrolünü görebilmeli. Yani ne yapmaya çalıştığımızı, nasıl yapmaya çalıştığımızı ve nasıl bunu ölçtüğümüzü herkesin bilmesi ve inanması gerekiyor. Ancak o zaman hızlı ve etkili şekilde yol alırız. Çünkü Türkiye’de tesadüfen gitmek gibi bir lüksümüz yok, zaten hiçbir şey tesadüfen gitmez. Tesadüfen gitmemiz mümkün değilken o zaman amaçlarımızı hepimizin anlayacağı ve kabulleneceği bir sisteme bağlamak gibi önemli bir görevimiz var.

Bu Üniversitede Kadro Meselesi Sorun Olmaktan Çıktıysa Bu da Tesadüf Değildir

Yönetim olarak amaçlarımızın ne olduğunu belirleyip, ona göre bir gidişat sergiledik. Geride bıraktığımız 3 yıl içerisinde, üniversitenin temel hususlarda ciddi mesafeler kat ettiğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Yönetim olarak her şeyden önce bu üniversitede hak edene hak ettiğini veren bir anlayışı baştan beri ısrarla uyguladık. Bu iki taraflı bir sistemdir ve adalet böyle bir şeydir.

Kadro meselesi önemli bir unsur teşkil ediyor. Bu anlamda akademisyenlerimizin hak ettiği kadroları almaları için elimizden geleni yaptık. Hiçbir şey tesadüfi gitmez dedim. Bu üniversitede kadro meselesi sorun olmaktan çıktıysa bu da tesadüf değildir.

İyi Niyetle Doğru Yolun Takipçisi Olun Çünkü Sürekli Kazanan Şey Budur

Uluslararasılaşma üniversitemiz için çok önemli. Bunun gereğini yerine getirmek için ciddi çaba sarf ediyoruz ve sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Üniversite içerisinde gündemimizin bilimsel ve sanatsal faaliyetler olması gerekiyor. Gündemimiz bu şekilde olduğunda ÇOMÜ’nün hızlı ilerleme sağlayacak bir üniversite olduğunun farkındayız. Listelerde kalite sıralamalarında yukarıda olmak arzu ettiğimiz bir şey, bunun olabilmesinin esas unsuru bilimsel ve sanatsal çalışmalar yaparak bunu esere ve yayına dönüştürmek ve başkalarının da faydalanmasını sağlamaktır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu kadar güçlü bir üniversite haline gelirken bunu taçlandıracak unsur bilimsel ve sanatsal faaliyetlerimizin daha fazla olmasıdır.

Prof. Dr. Acer konuşmasını; ‘’Tüm hedeflerimiz ve çalışmalarımızın başında en önemli şey iyi niyettir. İyi niyetle doğru yolun takipçisi olun çünkü sürekli kazanan şey budur’’ sözleriyle tamamladı.

Birim Haberleri

Mühendislik Fakültesi’nde Coğrafi Bilgi Sistemleri Etkinliği Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi’nde, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile ÇOMÜ Harita Mühendisliği Bölümü ortaklığınca Coğrafi Bilgi Sistemleri konulu etkinlik gerçekleştirildi. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi’nde, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile ÇOMÜ Harita Mühendisliği Bölümü ortaklığınca Coğrafi Bilgi Sistemleri konulu etkinlik gerçekleştirildi.

Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak, ÇOMÜ’lü akademisyen ve öğrenciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgün Akçay; bölüm olarak coğrafi bilgi sistemleri alanında birçok projenin içinde olduklarını ifade ederek bölümde gerçekleştirdikleri faaliyetlere dair bilgiler aktardı.

Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süha Özden ise geçmiş yıllarda da coğrafi bilgi sistemleri alanında bölümde birçok başarılı çalışmanın gerçekleştirildiğini hatırlatarak “Konu mühendislik branşı olarak çok popüler. Teknolojik gelişim açısından çok özel bir yerde. Bölümümüz de öğrencileriyle ve hocalarıyla pırıl pırıl bir bölüm. Gelişim içerisinde olduklarını gözlemliyorum. Üniversitemizin program akreditasyonuna ilk başvuran bölümlerden bir tanesi. Bu mesleğin önümüzdeki yıllarda gözde meslekler arasında yer alacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak ise Harita Mühendisliğinin sağlıkta, matematikte ve hayatın her alanında yer aldığını ifade ederek, öğrencilere eğitim hayatı sonrası iş yaşamına dair tavsiyelerde bulundu.

Etkinliğin ilk oturumunda, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Kaya; Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Değişim Analizi konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Tıp Fakültesi’nden Büyük Başarı

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına, Türk Kardiyoloji Derneği Yeterlilik Kurulu tarafından “Kurum Yeterlilik Belgesi” verildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına, Türk Kardiyoloji Derneği Yeterlilik Kurulu tarafından “Kurum Yeterlilik Belgesi” verildi.

34. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresinin açılış töreninde, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına takdim edilen “Kurum Yeterlilik Belgesi” hakkında bilgi veren Kardiyoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emine Gazi, “Bu belge ile kardiyoloji alanında uzmanlık eğitiminde ulusal standartları karşıladığımıza dair akreditasyon sağlanmıştır. Ülkemizde az sayıda akredite kurum olması nedeniyle bu belge üniversitemiz adına artı bir değer katmaktadır. TUS tercih kitapçıklarında akredite olan kurumların belirtilmesi, tıpta uzmanlık öğrencileri için bir tercih nedeni olacaktır. Tıp Fakültemizin, mezuniyet öncesi eğitimi ve diğer anabilim dallarının akreditasyonu ile de daha çok tercih edilen bir üniversite olacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu; ülkemizde kardiyoloji uzmanlık eğitiminin standartlarını oluşturmak, korumak ve yükseltmek, kardiyoloji uzmanlık eğitimi veren kurumların kalite denetimini yapmak ve sürekli tıp eğitimi etkinliklerine katılımı teşvik etmek, özendirmek, kredilendirme verilerini toplamak amaçları doğrultusunda bağımsız olarak hizmet vermektedir.

“Kurum Yeterlilik Belgesi” Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e Takdim Edildi

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, ÇOMÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Bahadır Kırılmaz, Kardiyoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emine Gazi, Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Barutçu, Doç. Dr. Hakkı Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Ercan Akşit ve Öğr. Gör. Dr. Bülent Deveci’den oluşan heyet, gerçekleştirdikleri makam ziyaretinde “Kurum Yeterlilik Belgesi”ni Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e takdim ettiler.

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Hedefimiz Daha Fazla Bilimsel Çalışma ve Akademik Bilgi Üretmek

Rektörlük ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen bölüm başkanları toplantısının ikincisi Mühendislik ve Mimarlık Tasarım Fakültesi bölüm başkanları ile Senato toplantı salonunda yapıldı.  

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Rektörlük ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen bölüm başkanları toplantısının ikincisi Mühendislik ve Mimarlık Tasarım Fakültesi bölüm başkanları ile Senato toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ali Şahin Örnek katıldı.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, yaptığı açılış konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin 26. yılını kutlayan bir devlet üniversitesi olduğunu ve kuruluşundan bugüne çok ciddi mesafeler kat ettiğini bildirerek her kurumda olduğu gibi çok sıkıntılı geçirdiği dönemler olduğunun da altını çizdi. Göreve geldikleri dönemden itibaren ÇOMÜ’yü geliştirmek için çok ciddi gayret sarf ettiklerini dile getiren Rektör Acer, sözlerine şöyle devam etti:

İlk Önceliğimiz Huzurlu Bir Ortam Oluşturmak Oldu

“Bunun ilk adımı üniversitemizi daha huzurlu bir üniversite haline getirmekti. Bu, dışarıdan bakıldığında nispeten kolaymış gibi gözüken ancak bu işi yürüten kişilerin anlayabileceği derecede zor bir süreçti. Bu anlamda üniversitemiz bir önceki dönemin sıkıntıları ortadan kaldırmak için ciddi çalışmalar yaptı. Bunu yaparken de adaletten hiç sapmadık. Adalet ve mevzuat ne gerektiriyorsa onu yaptık. Bu çalışmaları yaparken de malum kesimler tarafından engellenmeye çalışıldık. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu büyük badireden yeni bir sıkıntıya girmeden çıkmış oldu ve üniversitemiz huzurlu bir ortama kavuştu.”

Üniversitemiz Tarihindeki En Büyük Yatırımları Gerçekleştirdik

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, FETÖ ile mücadele edip ÇOMÜ’nün huzurlu bir ortama dönmesini sağlamak için yapılan çalışmalar sırasında sadece bununla uğraşmadıklarını vurgulayarak yüzlerce milyon liralık alt yapı yatımları yaptıklarını, bunun reklamını yapmadıkları için belki de çok fark edilmediğini söyleyerek “Biga’daki yerleşkemizden hiçbir istisna olmadan tüm meslek yüksekokullarımıza dokunduk. Yenice’den Bayramiç’e, Gökçeada’ya kadar ortamını toparlamadığımız okulumuz yok. Terzioğlu Yerleşkesinde ne eksikse onu yaptık. Anafartalar Yerleşkesi üniversitemizin ikinci büyük yerleşkesiydi, burayı baştan yeniliyoruz. Devasa bir hastane projesini tamamladık. Şimdi tüp bebek merkezi açmak için çalışmalar yapıyoruz. Diş Hekimliği Fakültesinin binasının fakültenin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapıyoruz” dedi.

Daha Fazla Bilimsel Çalışma ve Akademik Bilgi Üreten Üniversite Olmalıyız

ÇOMÜ’nün böyle bir süreçte gelişimini sürdürdüğünün altını çizen Rektör Acer, ancak akademik anlamda ÇOMÜ’nün çok daha iyi bir yerde olabileceğini belirterek daha fazla bilimsel çalışma ve akademik bilgi üretmenin asıl sahiplerinin bölüm başkanları, anabilim dalı başkanları olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölümlerin daha fazla akademik bilgi üreten bunun projeye, ürüne dönüştürülmesini sağlayacak lokomotif bölüm başkanlarıdır. Bu toplantıları düzenlememizin nedeni bunların fark edilmesini ve bu bağlamda hedefler belirlenerek çalışmalar yapılmasını sağlamak. Bundan sonraki amacımız üniversitemizi akademik olarak daha ileriye nasıl götürebiliriz. Bu konuda sizlerin görüşlerine de çok ihtiyacımız var. Bu toplantılar ile birlikte bunun istişaresini yapmak istiyoruz.”

Üniversite Sanayi İşbirliği Çok Önemli

Üniversiteler dışa açık olmalı. Bu anlamda üniversiteler sanayi ve iş dünyası ile çok iyi bir iletişim içerisinde olmalı. Böylece bilimsel çalışmaların ürüne dönüşmesinin yolu açılır. İş dünyasının, sanayinin üniversitelerden ne beklediğini bilirsek buna yönelik çalışmalar yapabiliriz diyen Rektör Acer, bu anlamda ekip çalışmasının da çok önemli olduğunu, daha rekabetçi bir ortamda olduğumuz için iyi olanın, çalışanın, üretenin ayakta kalacağının vurgusunu yaptı.

Rektör Acer’in açılış konuşmasının ardından Proje Koordinasyon Merkezi, yapılan çalışmalar,  ÇOMÜ’nün ulusal ve uluslararası projeler bakımından hangi durumda olduğuna ilişkin sayısal bilgiler verdi.

Toplantı, bölüm başkanlarının bölümlerde üretilen projeler ve yayınlara ilişkin paylaşımları, bölümlerin akademik performanslarına yönelik değerlendirilmelerin paylaşılması ve fikir alış verişi yapılması ile son buldu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar