İletişime Geç
ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı, Necip Fazıl Kısakürek Salonunda, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit ve akademik personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

Akademik Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü mezunları Ümran Günay ve Anıl Bengi’nin sunduğu müzik dinletisi ile devam etti.

Prof. Dr. Dinçay Köksal yaptığı açılış konuşmasında, fakültenin öğrenci ve personel rakamları ve bölümlere ilişkin akademik – idari kadronun durumuyla ilgili notlar aktararak, yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen etkinlikler ile ulusal ve uluslararası çalışmalara katılan akademisyenler hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Köksal, yeni dönemde 2018 Troia Yılı çerçevesinde planlanan Uluslararası Troia Kültür ve Sanat Şöleni’nden bahsederek, ‘’Üniversitemiz için önemli bir etkinlik olacak. Üniversitemizin tanınırlığının artmasına katkı sağlayacak. Bu kapsamda fakülte olarak çalıştay, sergi, tiyatro gösterisi, defile, panel, müzik ve dans gösterisi gibi birçok etkinlik gerçekleştirileceğiz. Şimdiden çalışmalarda emeği geçecek herkese teşekkür ederim’’ dedi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Güzel Sanatlar Fakültelerinin çalışmak için oldukça özel yerler olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

Düşüncenin, Fikrin, Bilginin, Anlayışın İfade Edilebileceği En Estetik Yöntem, Sanattır

Güzel Sanatlar Fakültesi, çalışmak için oldukça özel bir yer ve sizlere gıpta ile bakıyorum. Çünkü düşüncenin, fikrin, bilginin, anlayışın ifade edilebileceği en estetik yöntem, sanattır. Hem ifade edenin büyük keyif aldığı hem de ifadeye muhatap olan kişinin büyük bir keyifle izlediği bir alan bu. Bu sebeple sizler, hem üniversitemiz hem de toplumumuz için büyük önem ifade ediyorsunuz. Sizlerin sanat çalışmaları hem somut olarak büyük bir eser hem de yetiştirdiğiniz gençler, bu ülkenin ihtiyacı olan daha çok sanat için büyük bir önem ifade ediyor. Emeklerinize çok teşekkür ediyorum.

Türkiye’de Yapılması Gereken İşlerin Odak Noktası Yükseköğretimde Kalitenin Arttırılmasıdır

Acer, son yıllarda Türkiye’de yükseköğretimin gündeminin kalite olduğunu vurgulayarak şunları aktardı:

‘’Çok sayıda üniversitemiz var. Üniversitelerimizi geliştirmek ve ilerletmek için Yükseköğretim Kurulu çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bu ülke çok büyük bir ülke ve toplumumuz bilim dünyasında da sanat dünyasında da bulunduğu yerle yetinebilecek bir toplum değil. Dolayısıyla Türkiye’de yapılması gereken işlerin odak noktası yükseköğretimde kalitenin arttırılmasıdır.

Tesadüfen Gitmek Gibi Bir Lüksümüz Yok, Zaten Hiçbir Şey Tesadüfen Gitmez  

Her üniversitenin kısa ve net olarak hazırlanmış bir strateji belgesi olması gerektiğini ifade eden Acer: ‘’Bu üniversitede çalışan herkes,  bir bakışta üniversitenin amaçlarını, yol haritasını ve gidişatın kontrolünü görebilmeli. Yani ne yapmaya çalıştığımızı, nasıl yapmaya çalıştığımızı ve nasıl bunu ölçtüğümüzü herkesin bilmesi ve inanması gerekiyor. Ancak o zaman hızlı ve etkili şekilde yol alırız. Çünkü Türkiye’de tesadüfen gitmek gibi bir lüksümüz yok, zaten hiçbir şey tesadüfen gitmez. Tesadüfen gitmemiz mümkün değilken o zaman amaçlarımızı hepimizin anlayacağı ve kabulleneceği bir sisteme bağlamak gibi önemli bir görevimiz var.

Bu Üniversitede Kadro Meselesi Sorun Olmaktan Çıktıysa Bu da Tesadüf Değildir

Yönetim olarak amaçlarımızın ne olduğunu belirleyip, ona göre bir gidişat sergiledik. Geride bıraktığımız 3 yıl içerisinde, üniversitenin temel hususlarda ciddi mesafeler kat ettiğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Yönetim olarak her şeyden önce bu üniversitede hak edene hak ettiğini veren bir anlayışı baştan beri ısrarla uyguladık. Bu iki taraflı bir sistemdir ve adalet böyle bir şeydir.

Kadro meselesi önemli bir unsur teşkil ediyor. Bu anlamda akademisyenlerimizin hak ettiği kadroları almaları için elimizden geleni yaptık. Hiçbir şey tesadüfi gitmez dedim. Bu üniversitede kadro meselesi sorun olmaktan çıktıysa bu da tesadüf değildir.

İyi Niyetle Doğru Yolun Takipçisi Olun Çünkü Sürekli Kazanan Şey Budur

Uluslararasılaşma üniversitemiz için çok önemli. Bunun gereğini yerine getirmek için ciddi çaba sarf ediyoruz ve sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Üniversite içerisinde gündemimizin bilimsel ve sanatsal faaliyetler olması gerekiyor. Gündemimiz bu şekilde olduğunda ÇOMÜ’nün hızlı ilerleme sağlayacak bir üniversite olduğunun farkındayız. Listelerde kalite sıralamalarında yukarıda olmak arzu ettiğimiz bir şey, bunun olabilmesinin esas unsuru bilimsel ve sanatsal çalışmalar yaparak bunu esere ve yayına dönüştürmek ve başkalarının da faydalanmasını sağlamaktır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu kadar güçlü bir üniversite haline gelirken bunu taçlandıracak unsur bilimsel ve sanatsal faaliyetlerimizin daha fazla olmasıdır.

Prof. Dr. Acer konuşmasını; ‘’Tüm hedeflerimiz ve çalışmalarımızın başında en önemli şey iyi niyettir. İyi niyetle doğru yolun takipçisi olun çünkü sürekli kazanan şey budur’’ sözleriyle tamamladı.

Birim Haberleri

Öncü Bir Spor Bilimi Merkezi: ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi

16 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, fakültede son bir yılda gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgiler verdi. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

16 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, fakültede son bir yılda gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Dekan Koç, “Özgürlüğümüzün miladını oluşturan Çanakkale Destanı’ndan adını alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 26 yıldan bu yana, bu toprakların geleneksel değerleri ile evrensel değerleri bütünleştirmeyi başarmış, genç yaşına rağmen sağlam ve güçlü yapısı ile bugün Türkiye’nin en önemli bilim merkezlerinden birisi haline gelmiş bir üniversitedir” diyerek şunları söyledi:

“ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öncü Bir Spor Bilimi Merkezidir”

Ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunan Spor Bilimleri Fakültemiz, evrensel spor kültürüne sahip bireyler yetiştirmektedir. Spor Bilimleri Fakültemiz, bilimsel ve sosyal alanlardaki faaliyetleri başta olmak üzere, sportif etkinliklerle de Türkiye’de önde gelen ve dünyada saygın, mezunları tercih edilen, uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip, paydaşların ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve etkili bir şekilde çözen öncü bir spor bilimi merkezidir.

“Üniversitemizde Tüm Sporların Yapılabileceği Alt Yapı Mevcuttur”

Aldığımız oksijen kadar gerçek olan spor, toplumları birbirine kaynaştıran, yaşam kalitesini artıran ve sağlıklı toplumların oluşmasında en önemli araçtır. Toplumun en dinamik kesimi olan ve üniversitemizde öğrenim gören gençlerin dijital çağımızın sinsi hastalığı olan hareketsizlikten kurtarıp spor yapabilmeleri için tüm spor alt yapısı mevcuttur. Spor Bilimleri Fakültemiz, öğretim elemanı kadrosu, alt yapı ve spor tesisleri ile dünya şehri olan Çanakkale’ye hizmet vermektedir. Fakültemizin tarihi geçmişine baktığımızda, kısa sürede çok önemli projelere imza attığı görülmektedir.

“Türkiye’deki 35 Spor Bilimleri Fakültesi ve 45 BESYO İçerisinde En İyiler Arasında”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerini 5.500 m2 kapalı ve 4.500 m2 açık alandan oluşan Terzioğlu Yerleşkesi içindeki tesislerinde sürdürmektedir. Ayrıca Dardanos Yerleşkesi içerisinde 14.600 m2 açık ve 600 m2 kapalı spor alanları, Anafartalar Yerleşkesinde de 900 m2 kapalı ve 1300 m2 açık spor tesisleri ders amaçlı kullanılmaktadır. Spor Bilimleri Fakültesi’nin tesisleşme noktasında, Türkiye’deki 35 Spor Bilimleri Fakültesi ve 45 BESYO içerisinde iyi konumda olduğu bir gerçektir.

“Üniversitelerde ufuk daralması yaşanmaması için yöneticilerin yeniliklere açık ve üretken olması gerekmektedir. Üniversiteyi oluşturan birimlerin koordineli bir şekilde çalışması ve yönetilmesinde en önemli unsur ise Üniversite Rektörünün yönetsel davranışıdır” diyen Prof. Dr. Koç; Spor Bilimleri Fakültesinin kısa süre içerisinde sahip olduğu spor tesisleri başta olmak üzere fiziki imkânlar ve bilimsel alandaki faaliyetlerine destek veren Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e teşekkürlerini sunarak BESYO’dan fakülteye dönüşen Spor Bilimleri Fakültesi’nde kısa sürede yapılanları başlıklar halinde dile getirdi:

– Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılması, (Sporculardan ölçümler alınması)

– Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2. Öğretiminin açılması,

– Yüksek Lisans Programının açılması,

– Spor Bilimleri Doktora Programının açılması, (Diğer üniversitelerden akademik anlamda hoca desteği sağlamak)

– Türkiye Şampiyonaları ve Koç Spor Fest gibi prestijli spor organizasyonlarının yapılması,

– Fakültemizde öğrenim gören milli sporcuların fakültemizin ve Rektörlüğümüzün desteği ile Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmaları,

– Dünyada üç büyük maratondan biri olan Gelibolu Maratonunun gerçekleşmesinde fakültemiz öğrencilerinin gönüllü olarak görev yapmaları,

– Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin sportif faaliyetlerinin yapılmasına destek verilmesi,

– Üniversitemiz ve Kale grubu işbirliği ile İstanbul’daki farklı kolejlerde okuyan öğrencilere Naim Süleymanoğlu Spor Salonumuzda yaz okulu kapsamında basketbol eğitimi verilmesi,

– Üniversitemizin, Türkiye Muaythai Federasyonu ve Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile 750 sporcunun katılımı ile gerçekleşen ve 5 gün süren Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapması,

– Üniversitemizin, 60 devlet ve vakıf üniversitesinden 650 sporcunun katılımı ile gerçekleşen ve 4 gün süren Türkiye Taekwando Şampiyonasına ev sahipliği yapması,

– Bilimsel yayınlarda ve atıf sayısında Türkiye ortalamasının üstünde bir performans elde edilmesi.

Haber-Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleriyle Buluşuyor

Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda birçok salonda gerçekleşen sınavlara 994 öğrenci katıldı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda birçok salonda gerçekleşen sınavlara 994 öğrenci katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal eşliğinde, sınav öncesi öğrencilerle görüşerek, öğrencilere sınavlarında başarılar diledi.

Prof. Dr. Acer, aday öğrencilere ÇOMÜ’yü tercih ettikleri için teşekkür ederek şunları ifade etti:

“Türkiye Üniversite Memnuniyet Anketi raporuna göre  “Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 2018 yılında 16’ncı sıraya yükselen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin, çok değerli fakültelerinden bir tanesi de Güzel Sanatlar Fakültesidir. Burada çok iyi bir sanat eğitimi alacaksınız. Ayrıca eğitim hayatınızı Çanakkale gibi hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikler açısından çok değerli bir şehirde geçireceksiniz. Şu anki geldiği noktada Çanakkale, Türkiye’nin her yerinden gelen insanları çekebilme unsurları taşıması açısından çok önemli bir şehir. Ben eminim ki sizler burada öğrenci olarak kaldığınızda çok değerli bir üniversite eğitimi görmüş olacaksınız.”

Grafik Tasarım Bölümü’ne 60, Resim Bölümü’ne 30, Seramik ve Cam Bölümü’ne 30, Tekstil Tasarımı Bölümüne 20, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne 25 öğrenci olmak üzere toplamda 165 öğrencinin alınacağı GSF’de Özel Yetenek Sınavları, 2 gün boyunca 5 farklı oturumda devam edecek.

Haber-Fotoğraf: Duygu Karademir Aras

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

TETAM’da Damızlık Keçi ve Koyun Satışı Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi (TETAM) damızlık küçükbaş hayvan satışları açık arttırma usulü ile satışa başladı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi (TETAM) damızlık küçükbaş hayvan satışları açık arttırma usulü ile satışa başladı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nün kontrolünde yetiştirilen 68 adet Tahirova koyunu ve 55 adet Türk Saanen keçisinin yanısıra çok sayıda oğlak ve kuzu hayvan yetiştiricileriyle buluştu. Satışa Çanakkale’den ve çevre illerden çok sayıda besici katıldı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Tölü, 1995 yılından bu yana Üniversitemizde üretimi devam eden keçi yetiştiriciliği nedeniyle, Çanakkale’nin damızlık merkezi haline geldiğini vurguladı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar