İletişime Geç

Birim Haberleri

Tıp Fakültesi’nde Hizmet İçi Eğitim

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi idari personeline hizmet içi eğitim verildi.

ÇOMÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr. Gör. Cumhur Erdönmez eğitimde “Dosyalama ve Yazışma Kuralları, İletişim Becerileri ve Protokol konularını işledi.  Öğr. Gör. Erdönmez, faydalı bir seminer olduğunu belirtirken fakülte personeli de iş hayatında karşılaştıkları örnek olaylar üzerinden eğitime katılım sağladı.

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Öncü Bir Spor Bilimi Merkezi: ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi

16 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, fakültede son bir yılda gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgiler verdi. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

16 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yüksekokuldan, fakülteye dönüştürülen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç, fakültede son bir yılda gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Dekan Koç, “Özgürlüğümüzün miladını oluşturan Çanakkale Destanı’ndan adını alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 26 yıldan bu yana, bu toprakların geleneksel değerleri ile evrensel değerleri bütünleştirmeyi başarmış, genç yaşına rağmen sağlam ve güçlü yapısı ile bugün Türkiye’nin en önemli bilim merkezlerinden birisi haline gelmiş bir üniversitedir” diyerek şunları söyledi:

“ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öncü Bir Spor Bilimi Merkezidir”

Ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunan Spor Bilimleri Fakültemiz, evrensel spor kültürüne sahip bireyler yetiştirmektedir. Spor Bilimleri Fakültemiz, bilimsel ve sosyal alanlardaki faaliyetleri başta olmak üzere, sportif etkinliklerle de Türkiye’de önde gelen ve dünyada saygın, mezunları tercih edilen, uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip, paydaşların ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve etkili bir şekilde çözen öncü bir spor bilimi merkezidir.

“Üniversitemizde Tüm Sporların Yapılabileceği Alt Yapı Mevcuttur”

Aldığımız oksijen kadar gerçek olan spor, toplumları birbirine kaynaştıran, yaşam kalitesini artıran ve sağlıklı toplumların oluşmasında en önemli araçtır. Toplumun en dinamik kesimi olan ve üniversitemizde öğrenim gören gençlerin dijital çağımızın sinsi hastalığı olan hareketsizlikten kurtarıp spor yapabilmeleri için tüm spor alt yapısı mevcuttur. Spor Bilimleri Fakültemiz, öğretim elemanı kadrosu, alt yapı ve spor tesisleri ile dünya şehri olan Çanakkale’ye hizmet vermektedir. Fakültemizin tarihi geçmişine baktığımızda, kısa sürede çok önemli projelere imza attığı görülmektedir.

“Türkiye’deki 35 Spor Bilimleri Fakültesi ve 45 BESYO İçerisinde En İyiler Arasında”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerini 5.500 m2 kapalı ve 4.500 m2 açık alandan oluşan Terzioğlu Yerleşkesi içindeki tesislerinde sürdürmektedir. Ayrıca Dardanos Yerleşkesi içerisinde 14.600 m2 açık ve 600 m2 kapalı spor alanları, Anafartalar Yerleşkesinde de 900 m2 kapalı ve 1300 m2 açık spor tesisleri ders amaçlı kullanılmaktadır. Spor Bilimleri Fakültesi’nin tesisleşme noktasında, Türkiye’deki 35 Spor Bilimleri Fakültesi ve 45 BESYO içerisinde iyi konumda olduğu bir gerçektir.

“Üniversitelerde ufuk daralması yaşanmaması için yöneticilerin yeniliklere açık ve üretken olması gerekmektedir. Üniversiteyi oluşturan birimlerin koordineli bir şekilde çalışması ve yönetilmesinde en önemli unsur ise Üniversite Rektörünün yönetsel davranışıdır” diyen Prof. Dr. Koç; Spor Bilimleri Fakültesinin kısa süre içerisinde sahip olduğu spor tesisleri başta olmak üzere fiziki imkânlar ve bilimsel alandaki faaliyetlerine destek veren Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e teşekkürlerini sunarak BESYO’dan fakülteye dönüşen Spor Bilimleri Fakültesi’nde kısa sürede yapılanları başlıklar halinde dile getirdi:

– Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılması, (Sporculardan ölçümler alınması)

– Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2. Öğretiminin açılması,

– Yüksek Lisans Programının açılması,

– Spor Bilimleri Doktora Programının açılması, (Diğer üniversitelerden akademik anlamda hoca desteği sağlamak)

– Türkiye Şampiyonaları ve Koç Spor Fest gibi prestijli spor organizasyonlarının yapılması,

– Fakültemizde öğrenim gören milli sporcuların fakültemizin ve Rektörlüğümüzün desteği ile Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmaları,

– Dünyada üç büyük maratondan biri olan Gelibolu Maratonunun gerçekleşmesinde fakültemiz öğrencilerinin gönüllü olarak görev yapmaları,

– Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin sportif faaliyetlerinin yapılmasına destek verilmesi,

– Üniversitemiz ve Kale grubu işbirliği ile İstanbul’daki farklı kolejlerde okuyan öğrencilere Naim Süleymanoğlu Spor Salonumuzda yaz okulu kapsamında basketbol eğitimi verilmesi,

– Üniversitemizin, Türkiye Muaythai Federasyonu ve Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile 750 sporcunun katılımı ile gerçekleşen ve 5 gün süren Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapması,

– Üniversitemizin, 60 devlet ve vakıf üniversitesinden 650 sporcunun katılımı ile gerçekleşen ve 4 gün süren Türkiye Taekwando Şampiyonasına ev sahipliği yapması,

– Bilimsel yayınlarda ve atıf sayısında Türkiye ortalamasının üstünde bir performans elde edilmesi.

Haber-Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Yetenekleriyle Buluşuyor

Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda birçok salonda gerçekleşen sınavlara 994 öğrenci katıldı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yetenek sınavları başladı. GSF’de aynı anda birçok salonda gerçekleşen sınavlara 994 öğrenci katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal eşliğinde, sınav öncesi öğrencilerle görüşerek, öğrencilere sınavlarında başarılar diledi.

Prof. Dr. Acer, aday öğrencilere ÇOMÜ’yü tercih ettikleri için teşekkür ederek şunları ifade etti:

“Türkiye Üniversite Memnuniyet Anketi raporuna göre  “Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 2018 yılında 16’ncı sıraya yükselen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin, çok değerli fakültelerinden bir tanesi de Güzel Sanatlar Fakültesidir. Burada çok iyi bir sanat eğitimi alacaksınız. Ayrıca eğitim hayatınızı Çanakkale gibi hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikler açısından çok değerli bir şehirde geçireceksiniz. Şu anki geldiği noktada Çanakkale, Türkiye’nin her yerinden gelen insanları çekebilme unsurları taşıması açısından çok önemli bir şehir. Ben eminim ki sizler burada öğrenci olarak kaldığınızda çok değerli bir üniversite eğitimi görmüş olacaksınız.”

Grafik Tasarım Bölümü’ne 60, Resim Bölümü’ne 30, Seramik ve Cam Bölümü’ne 30, Tekstil Tasarımı Bölümüne 20, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne 25 öğrenci olmak üzere toplamda 165 öğrencinin alınacağı GSF’de Özel Yetenek Sınavları, 2 gün boyunca 5 farklı oturumda devam edecek.

Haber-Fotoğraf: Duygu Karademir Aras

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

TETAM’da Damızlık Keçi ve Koyun Satışı Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi (TETAM) damızlık küçükbaş hayvan satışları açık arttırma usulü ile satışa başladı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi (TETAM) damızlık küçükbaş hayvan satışları açık arttırma usulü ile satışa başladı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nün kontrolünde yetiştirilen 68 adet Tahirova koyunu ve 55 adet Türk Saanen keçisinin yanısıra çok sayıda oğlak ve kuzu hayvan yetiştiricileriyle buluştu. Satışa Çanakkale’den ve çevre illerden çok sayıda besici katıldı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Tölü, 1995 yılından bu yana Üniversitemizde üretimi devam eden keçi yetiştiriciliği nedeniyle, Çanakkale’nin damızlık merkezi haline geldiğini vurguladı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar