İletişime Geç

Birim Haberleri

Yenice MYO’dan TÜBİTAK Projesi

ÇOMÜ Yenice MYO Ormancılık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Tuncay EFE’nin TÜBİTAK “Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında yapmış olduğu “Odun Dışı Orman Ürünlerinden, Hafif, Geri Dönüştürülebilir, Isı Yalıtım Levhaları Üretimi” adlı proje başvurusu kabul edildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

ÇOMÜ Yenice MYO Ormancılık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Tuncay EFE’nin TÜBİTAK “Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında yapmış olduğu “Odun Dışı Orman Ürünlerinden, Hafif, Geri Dönüştürülebilir, Isı Yalıtım Levhaları Üretimi” adlı proje başvurusu kabul edildi.

Doktora çalışmasını da ayçiçeği saplarından bina ısı yalıtım malzemesi üretimi üzerine yapan Yrd. Doç. Dr. Efe, proje hakkında, “Bütçesi 50785TL, süresi 16 ay olan proje, son yıllarda ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha fazla önem kazanan enerji tasarrufu ile tarımsal/ormansal artıkların değerlendirilerek; bu artıklardan bina ısı yalıtım malzemesi üretilmesi üzerine tasarlandı. İstatistiklere göre her yıl tarımsal ve ormancılık faaliyetleri sonucu Türkiye’de ortalama 500 bin ton çam kabuğu, 2,5 milyon ton ayçiçeği sapı, 4,2 milyon ton mısır sapı, 2,4 milyon ton pamuk sapı ve koza, vb.artık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu artıkların büyük çoğunluğu yakılmaktadır. Bu durum ise, bir taraftan kullanılabilir hammadde kaybına, diğer taraftan da çevre kirliliğine yol açmaktadır.” dedi.

Bu projede Yenice civarındaki ormanlardan çam tomruk üretiminde ortaya çıkan kabuklar, ormanda ağaç altlarına dökülen kozalaklar ve genleştirilmiş perlit kullanılarak özel bir tasarıma sahip 15 çeşit bina ısı yalıtım malzemesi üretilecek ve testleri yapılacaktır. Test sonuçlarının standartlara uygun çıkması durumunda patent başvurusu yapılacaktır.

Yaklaşık iki yıldan beri bu proje tasarısı üzerinde çalıştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Efe, projesinin kabul edilmesinde daha önce katıldığı ÇOMÜ bünyesinde düzenlenen TÜBİTAK, GMKA, AB proje yazma eğitimlerinin büyük katkısı olduğunu ifade etti.

Birim Haberleri

Birimlerimizden ÇOMÜ Butiğe Bağışlar Devam Ediyor

Üniversitemizin ihtiyaç sahibi öğrencilerine az kullanılmış ya da hiç kullanılmamış kıyafet, ayakkabı gibi ürünleri ücretsiz olarak ulaştıran ÇOMÜ Butik, açıldığı günden beri çok sayıda bağış alıyor ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıyor.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Üniversitemizin ihtiyaç sahibi öğrencilerine az kullanılmış ya da hiç kullanılmamış kıyafet, ayakkabı gibi ürünleri ücretsiz olarak ulaştıran  ÇOMÜ Butik, açıldığı günden beri çok sayıda bağış alıyor ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıyor.

Çanakkale Teknik Bilimler MYO’nun sosyal faaliyetleri kapsamında düzenlediği bağış kampanyasında öğrencilerinin ve personelinin katkılarıyla toplanan giyim eşyaları, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Tülin Acet ve Öğr. Gör. Gülhan Apak tarafından Gençlik Danışma Birimi Koordinatörü Sayın Aysun Acer’e teslim edildi.

Bağışlar Kısa Süre İçinde Öğrencilerimize Doğrudan Ulaşıyor

ÇOMÜ’deki ihtiyaç sahibi öğrencilerin, ÇOMÜ Butiğe yoğun ilgi gösterdiklerini ve butikteki kıyafet ve eşyalardan ücretsiz olarak yararlandıklarını ifade eden Aysun Acer, butiğe yapılan bağışların kısa sürede öğrencilere ulaştığını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda ÇOMÜ Araştırma Proje Eğitim Kooperatifi’nden spor ayakkabı ve spor kıyafetlerin yanı sıra okul malzemeleri gibi çeşitli ürünler bağışlandığını, Çanakkale Sosyal Bilimler MYO öğrencilerinin ise ihtiyaç fazlası ürünlerin ihtiyacı olana ulaşmasını sağlamak, ekonomiye ve çevre korumaya katkıda bulunmak amacı ile gerçekleştirdikleri Takas ve Tadım Şenliği etkinliğinde toplanan ürünlerin bir kısmını da ÇOMÜ Butiğe bağışladıklarını bildiren Acer, şimdi de Çanakkale Teknik Bilimler MYO’nun sosyal faaliyet kapsamında düzenlediği bağış kampanyasında öğrencilerinin ve personelinin katkılarıyla toplanan giyim eşyalarını bağışladıklarını söyledi.

Öğrencilerimizin sosyal sorumluluk anlamında bu tür çalışmalar yapmalarının gelecekte iş hayatlarına da büyük katkısının olacağını vurgulayan Aysun Acer, “Bu bağlamda üniversitemiz birimlerinin ÇOMÜ Butiğe yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyor, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize destek olmak isteyen herkesi ÇOMÜ Butiğe bağış yapmaya davet ediyorum” dedi.

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi

Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörlüğü ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında Biga’da Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi düzenlenecek.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörlüğü ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında Biga’da Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi düzenlenecek.

3-4 Mart 2018 tarihlerinde yapılacak eğitime katılmak isteyen akademik personelin aşağıdaki formu doldurmaları gerekmekte olup, eğitime kabul edilen akademisyenlerle iletişime geçilecek.

Ayrıntılı bilgi için Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru formu:  https://goo.gl/NQ6sTK

(Son Başvuru Tarihi: 23 Şubat 2018)

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı, Necip Fazıl Kısakürek Salonunda, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit ve akademik personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı, Necip Fazıl Kısakürek Salonunda, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit ve akademik personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

Akademik Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü mezunları Ümran Günay ve Anıl Bengi’nin sunduğu müzik dinletisi ile devam etti.

Prof. Dr. Dinçay Köksal yaptığı açılış konuşmasında, fakültenin öğrenci ve personel rakamları ve bölümlere ilişkin akademik – idari kadronun durumuyla ilgili notlar aktararak, yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen etkinlikler ile ulusal ve uluslararası çalışmalara katılan akademisyenler hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Köksal, yeni dönemde 2018 Troia Yılı çerçevesinde planlanan Uluslararası Troia Kültür ve Sanat Şöleni’nden bahsederek, ‘’Üniversitemiz için önemli bir etkinlik olacak. Üniversitemizin tanınırlığının artmasına katkı sağlayacak. Bu kapsamda fakülte olarak çalıştay, sergi, tiyatro gösterisi, defile, panel, müzik ve dans gösterisi gibi birçok etkinlik gerçekleştirileceğiz. Şimdiden çalışmalarda emeği geçecek herkese teşekkür ederim’’ dedi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Güzel Sanatlar Fakültelerinin çalışmak için oldukça özel yerler olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

Düşüncenin, Fikrin, Bilginin, Anlayışın İfade Edilebileceği En Estetik Yöntem, Sanattır

Güzel Sanatlar Fakültesi, çalışmak için oldukça özel bir yer ve sizlere gıpta ile bakıyorum. Çünkü düşüncenin, fikrin, bilginin, anlayışın ifade edilebileceği en estetik yöntem, sanattır. Hem ifade edenin büyük keyif aldığı hem de ifadeye muhatap olan kişinin büyük bir keyifle izlediği bir alan bu. Bu sebeple sizler, hem üniversitemiz hem de toplumumuz için büyük önem ifade ediyorsunuz. Sizlerin sanat çalışmaları hem somut olarak büyük bir eser hem de yetiştirdiğiniz gençler, bu ülkenin ihtiyacı olan daha çok sanat için büyük bir önem ifade ediyor. Emeklerinize çok teşekkür ediyorum.

Türkiye’de Yapılması Gereken İşlerin Odak Noktası Yükseköğretimde Kalitenin Arttırılmasıdır

Acer, son yıllarda Türkiye’de yükseköğretimin gündeminin kalite olduğunu vurgulayarak şunları aktardı:

‘’Çok sayıda üniversitemiz var. Üniversitelerimizi geliştirmek ve ilerletmek için Yükseköğretim Kurulu çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bu ülke çok büyük bir ülke ve toplumumuz bilim dünyasında da sanat dünyasında da bulunduğu yerle yetinebilecek bir toplum değil. Dolayısıyla Türkiye’de yapılması gereken işlerin odak noktası yükseköğretimde kalitenin arttırılmasıdır.

Tesadüfen Gitmek Gibi Bir Lüksümüz Yok, Zaten Hiçbir Şey Tesadüfen Gitmez  

Her üniversitenin kısa ve net olarak hazırlanmış bir strateji belgesi olması gerektiğini ifade eden Acer: ‘’Bu üniversitede çalışan herkes,  bir bakışta üniversitenin amaçlarını, yol haritasını ve gidişatın kontrolünü görebilmeli. Yani ne yapmaya çalıştığımızı, nasıl yapmaya çalıştığımızı ve nasıl bunu ölçtüğümüzü herkesin bilmesi ve inanması gerekiyor. Ancak o zaman hızlı ve etkili şekilde yol alırız. Çünkü Türkiye’de tesadüfen gitmek gibi bir lüksümüz yok, zaten hiçbir şey tesadüfen gitmez. Tesadüfen gitmemiz mümkün değilken o zaman amaçlarımızı hepimizin anlayacağı ve kabulleneceği bir sisteme bağlamak gibi önemli bir görevimiz var.

Bu Üniversitede Kadro Meselesi Sorun Olmaktan Çıktıysa Bu da Tesadüf Değildir

Yönetim olarak amaçlarımızın ne olduğunu belirleyip, ona göre bir gidişat sergiledik. Geride bıraktığımız 3 yıl içerisinde, üniversitenin temel hususlarda ciddi mesafeler kat ettiğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Yönetim olarak her şeyden önce bu üniversitede hak edene hak ettiğini veren bir anlayışı baştan beri ısrarla uyguladık. Bu iki taraflı bir sistemdir ve adalet böyle bir şeydir.

Kadro meselesi önemli bir unsur teşkil ediyor. Bu anlamda akademisyenlerimizin hak ettiği kadroları almaları için elimizden geleni yaptık. Hiçbir şey tesadüfi gitmez dedim. Bu üniversitede kadro meselesi sorun olmaktan çıktıysa bu da tesadüf değildir.

İyi Niyetle Doğru Yolun Takipçisi Olun Çünkü Sürekli Kazanan Şey Budur

Uluslararasılaşma üniversitemiz için çok önemli. Bunun gereğini yerine getirmek için ciddi çaba sarf ediyoruz ve sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Üniversite içerisinde gündemimizin bilimsel ve sanatsal faaliyetler olması gerekiyor. Gündemimiz bu şekilde olduğunda ÇOMÜ’nün hızlı ilerleme sağlayacak bir üniversite olduğunun farkındayız. Listelerde kalite sıralamalarında yukarıda olmak arzu ettiğimiz bir şey, bunun olabilmesinin esas unsuru bilimsel ve sanatsal çalışmalar yaparak bunu esere ve yayına dönüştürmek ve başkalarının da faydalanmasını sağlamaktır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu kadar güçlü bir üniversite haline gelirken bunu taçlandıracak unsur bilimsel ve sanatsal faaliyetlerimizin daha fazla olmasıdır.

Prof. Dr. Acer konuşmasını; ‘’Tüm hedeflerimiz ve çalışmalarımızın başında en önemli şey iyi niyettir. İyi niyetle doğru yolun takipçisi olun çünkü sürekli kazanan şey budur’’ sözleriyle tamamladı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar