İletişime Geç

Birim Haberleri

Yenice MYO’dan TÜBİTAK Projesi

ÇOMÜ Yenice MYO Ormancılık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Tuncay EFE’nin TÜBİTAK “Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında yapmış olduğu “Odun Dışı Orman Ürünlerinden, Hafif, Geri Dönüştürülebilir, Isı Yalıtım Levhaları Üretimi” adlı proje başvurusu kabul edildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

ÇOMÜ Yenice MYO Ormancılık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Tuncay EFE’nin TÜBİTAK “Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında yapmış olduğu “Odun Dışı Orman Ürünlerinden, Hafif, Geri Dönüştürülebilir, Isı Yalıtım Levhaları Üretimi” adlı proje başvurusu kabul edildi.

Doktora çalışmasını da ayçiçeği saplarından bina ısı yalıtım malzemesi üretimi üzerine yapan Yrd. Doç. Dr. Efe, proje hakkında, “Bütçesi 50785TL, süresi 16 ay olan proje, son yıllarda ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha fazla önem kazanan enerji tasarrufu ile tarımsal/ormansal artıkların değerlendirilerek; bu artıklardan bina ısı yalıtım malzemesi üretilmesi üzerine tasarlandı. İstatistiklere göre her yıl tarımsal ve ormancılık faaliyetleri sonucu Türkiye’de ortalama 500 bin ton çam kabuğu, 2,5 milyon ton ayçiçeği sapı, 4,2 milyon ton mısır sapı, 2,4 milyon ton pamuk sapı ve koza, vb.artık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu artıkların büyük çoğunluğu yakılmaktadır. Bu durum ise, bir taraftan kullanılabilir hammadde kaybına, diğer taraftan da çevre kirliliğine yol açmaktadır.” dedi.

Bu projede Yenice civarındaki ormanlardan çam tomruk üretiminde ortaya çıkan kabuklar, ormanda ağaç altlarına dökülen kozalaklar ve genleştirilmiş perlit kullanılarak özel bir tasarıma sahip 15 çeşit bina ısı yalıtım malzemesi üretilecek ve testleri yapılacaktır. Test sonuçlarının standartlara uygun çıkması durumunda patent başvurusu yapılacaktır.

Yaklaşık iki yıldan beri bu proje tasarısı üzerinde çalıştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Efe, projesinin kabul edilmesinde daha önce katıldığı ÇOMÜ bünyesinde düzenlenen TÜBİTAK, GMKA, AB proje yazma eğitimlerinin büyük katkısı olduğunu ifade etti.

Birim Haberleri

Mühendislik Fakültesi’nde Coğrafi Bilgi Sistemleri Etkinliği Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi’nde, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile ÇOMÜ Harita Mühendisliği Bölümü ortaklığınca Coğrafi Bilgi Sistemleri konulu etkinlik gerçekleştirildi. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi’nde, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile ÇOMÜ Harita Mühendisliği Bölümü ortaklığınca Coğrafi Bilgi Sistemleri konulu etkinlik gerçekleştirildi.

Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak, ÇOMÜ’lü akademisyen ve öğrenciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgün Akçay; bölüm olarak coğrafi bilgi sistemleri alanında birçok projenin içinde olduklarını ifade ederek bölümde gerçekleştirdikleri faaliyetlere dair bilgiler aktardı.

Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süha Özden ise geçmiş yıllarda da coğrafi bilgi sistemleri alanında bölümde birçok başarılı çalışmanın gerçekleştirildiğini hatırlatarak “Konu mühendislik branşı olarak çok popüler. Teknolojik gelişim açısından çok özel bir yerde. Bölümümüz de öğrencileriyle ve hocalarıyla pırıl pırıl bir bölüm. Gelişim içerisinde olduklarını gözlemliyorum. Üniversitemizin program akreditasyonuna ilk başvuran bölümlerden bir tanesi. Bu mesleğin önümüzdeki yıllarda gözde meslekler arasında yer alacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak ise Harita Mühendisliğinin sağlıkta, matematikte ve hayatın her alanında yer aldığını ifade ederek, öğrencilere eğitim hayatı sonrası iş yaşamına dair tavsiyelerde bulundu.

Etkinliğin ilk oturumunda, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Kaya; Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Değişim Analizi konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Tıp Fakültesi’nden Büyük Başarı

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına, Türk Kardiyoloji Derneği Yeterlilik Kurulu tarafından “Kurum Yeterlilik Belgesi” verildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına, Türk Kardiyoloji Derneği Yeterlilik Kurulu tarafından “Kurum Yeterlilik Belgesi” verildi.

34. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresinin açılış töreninde, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına takdim edilen “Kurum Yeterlilik Belgesi” hakkında bilgi veren Kardiyoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emine Gazi, “Bu belge ile kardiyoloji alanında uzmanlık eğitiminde ulusal standartları karşıladığımıza dair akreditasyon sağlanmıştır. Ülkemizde az sayıda akredite kurum olması nedeniyle bu belge üniversitemiz adına artı bir değer katmaktadır. TUS tercih kitapçıklarında akredite olan kurumların belirtilmesi, tıpta uzmanlık öğrencileri için bir tercih nedeni olacaktır. Tıp Fakültemizin, mezuniyet öncesi eğitimi ve diğer anabilim dallarının akreditasyonu ile de daha çok tercih edilen bir üniversite olacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu; ülkemizde kardiyoloji uzmanlık eğitiminin standartlarını oluşturmak, korumak ve yükseltmek, kardiyoloji uzmanlık eğitimi veren kurumların kalite denetimini yapmak ve sürekli tıp eğitimi etkinliklerine katılımı teşvik etmek, özendirmek, kredilendirme verilerini toplamak amaçları doğrultusunda bağımsız olarak hizmet vermektedir.

“Kurum Yeterlilik Belgesi” Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e Takdim Edildi

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, ÇOMÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Bahadır Kırılmaz, Kardiyoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emine Gazi, Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ahmet Barutçu, Doç. Dr. Hakkı Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Ercan Akşit ve Öğr. Gör. Dr. Bülent Deveci’den oluşan heyet, gerçekleştirdikleri makam ziyaretinde “Kurum Yeterlilik Belgesi”ni Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e takdim ettiler.

Okumaya Devam Et

Birim Haberleri

Hedefimiz Daha Fazla Bilimsel Çalışma ve Akademik Bilgi Üretmek

Rektörlük ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen bölüm başkanları toplantısının ikincisi Mühendislik ve Mimarlık Tasarım Fakültesi bölüm başkanları ile Senato toplantı salonunda yapıldı.  

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Rektörlük ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen bölüm başkanları toplantısının ikincisi Mühendislik ve Mimarlık Tasarım Fakültesi bölüm başkanları ile Senato toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ali Şahin Örnek katıldı.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, yaptığı açılış konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin 26. yılını kutlayan bir devlet üniversitesi olduğunu ve kuruluşundan bugüne çok ciddi mesafeler kat ettiğini bildirerek her kurumda olduğu gibi çok sıkıntılı geçirdiği dönemler olduğunun da altını çizdi. Göreve geldikleri dönemden itibaren ÇOMÜ’yü geliştirmek için çok ciddi gayret sarf ettiklerini dile getiren Rektör Acer, sözlerine şöyle devam etti:

İlk Önceliğimiz Huzurlu Bir Ortam Oluşturmak Oldu

“Bunun ilk adımı üniversitemizi daha huzurlu bir üniversite haline getirmekti. Bu, dışarıdan bakıldığında nispeten kolaymış gibi gözüken ancak bu işi yürüten kişilerin anlayabileceği derecede zor bir süreçti. Bu anlamda üniversitemiz bir önceki dönemin sıkıntıları ortadan kaldırmak için ciddi çalışmalar yaptı. Bunu yaparken de adaletten hiç sapmadık. Adalet ve mevzuat ne gerektiriyorsa onu yaptık. Bu çalışmaları yaparken de malum kesimler tarafından engellenmeye çalışıldık. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu büyük badireden yeni bir sıkıntıya girmeden çıkmış oldu ve üniversitemiz huzurlu bir ortama kavuştu.”

Üniversitemiz Tarihindeki En Büyük Yatırımları Gerçekleştirdik

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, FETÖ ile mücadele edip ÇOMÜ’nün huzurlu bir ortama dönmesini sağlamak için yapılan çalışmalar sırasında sadece bununla uğraşmadıklarını vurgulayarak yüzlerce milyon liralık alt yapı yatımları yaptıklarını, bunun reklamını yapmadıkları için belki de çok fark edilmediğini söyleyerek “Biga’daki yerleşkemizden hiçbir istisna olmadan tüm meslek yüksekokullarımıza dokunduk. Yenice’den Bayramiç’e, Gökçeada’ya kadar ortamını toparlamadığımız okulumuz yok. Terzioğlu Yerleşkesinde ne eksikse onu yaptık. Anafartalar Yerleşkesi üniversitemizin ikinci büyük yerleşkesiydi, burayı baştan yeniliyoruz. Devasa bir hastane projesini tamamladık. Şimdi tüp bebek merkezi açmak için çalışmalar yapıyoruz. Diş Hekimliği Fakültesinin binasının fakültenin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapıyoruz” dedi.

Daha Fazla Bilimsel Çalışma ve Akademik Bilgi Üreten Üniversite Olmalıyız

ÇOMÜ’nün böyle bir süreçte gelişimini sürdürdüğünün altını çizen Rektör Acer, ancak akademik anlamda ÇOMÜ’nün çok daha iyi bir yerde olabileceğini belirterek daha fazla bilimsel çalışma ve akademik bilgi üretmenin asıl sahiplerinin bölüm başkanları, anabilim dalı başkanları olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölümlerin daha fazla akademik bilgi üreten bunun projeye, ürüne dönüştürülmesini sağlayacak lokomotif bölüm başkanlarıdır. Bu toplantıları düzenlememizin nedeni bunların fark edilmesini ve bu bağlamda hedefler belirlenerek çalışmalar yapılmasını sağlamak. Bundan sonraki amacımız üniversitemizi akademik olarak daha ileriye nasıl götürebiliriz. Bu konuda sizlerin görüşlerine de çok ihtiyacımız var. Bu toplantılar ile birlikte bunun istişaresini yapmak istiyoruz.”

Üniversite Sanayi İşbirliği Çok Önemli

Üniversiteler dışa açık olmalı. Bu anlamda üniversiteler sanayi ve iş dünyası ile çok iyi bir iletişim içerisinde olmalı. Böylece bilimsel çalışmaların ürüne dönüşmesinin yolu açılır. İş dünyasının, sanayinin üniversitelerden ne beklediğini bilirsek buna yönelik çalışmalar yapabiliriz diyen Rektör Acer, bu anlamda ekip çalışmasının da çok önemli olduğunu, daha rekabetçi bir ortamda olduğumuz için iyi olanın, çalışanın, üretenin ayakta kalacağının vurgusunu yaptı.

Rektör Acer’in açılış konuşmasının ardından Proje Koordinasyon Merkezi, yapılan çalışmalar,  ÇOMÜ’nün ulusal ve uluslararası projeler bakımından hangi durumda olduğuna ilişkin sayısal bilgiler verdi.

Toplantı, bölüm başkanlarının bölümlerde üretilen projeler ve yayınlara ilişkin paylaşımları, bölümlerin akademik performanslarına yönelik değerlendirilmelerin paylaşılması ve fikir alış verişi yapılması ile son buldu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar