İletişime Geç
ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan yaklaşık 8 Milyon Avro bütçeli “Renewable Youth Energy / RE-YOU (Yenilenebilir Gençlik Enerjisi / Yeniden Sen) Operasyonu” çerçevesinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerinden oluşan heyet, operasyonda yer alacak proje ekipleriyle birlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’i makamında ziyaret etti.

Makam ziyaretinin ardından Senato Salonunda operasyon hakkında değerlendirme toplantısı yapıldı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki uygulama yerleri gezildi.

Değerlendirme toplantısına; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşar, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot ve Bölüm personellerinden Program Yöneticisi Irene Zissimos, Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı, Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Ahmet Karan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Üniversitemizden projede görev alan diğer öğretim elemanları, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Sakarya ve projede görev alan diğer öğretim elemanları, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve diğer Ajans yetkilileri katıldı.

GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç’ün yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, GMKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Uzmanı Emine Aktuğ tarafından Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonu tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Sunum sonrasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerinin soruları, operasyonda yer alacak proje ekibi üyeleri tarafından cevaplandı.

Toplantı sonrasında toplantıya katılım sağlayan ekip ile birlikte operasyonun uygulama yerini görmek için Eğitim Merkezi binası ziyaret edildi. Operasyon kapsamında alınacak olan yenilenebilir enerji eğitim kitleri ve ilgili ekipmanlar için ayrılmış olan rüzgar, fotovoltaik ve biyogaz enerjisi eğitim birimlerine ait olan alanlar kontrol edildi.

Program, Delegasyon ve ilgili proje ekibi üyelerinin Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı da ziyaret etmesiyle devam etti. Çanakkale Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıda operasyon süreci ve gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı ile ilgili Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya bilgi verildi. Bilgilendirme sonrası Orhan Tavlı Operasyon hakkındaki görüşlerini dile getirerek Delegasyon yetkililerine Çanakkale’nin potansiyeli ile alakalı bilgiler verdi.

Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Okumaya Devam Et

Genel

“Peynir Haritası: Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye” Konferansı Yapıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında düzenlenen ve İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Peynir Haritası: Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye” isimli konferans gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında düzenlenen ve İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Peynir Haritası: Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye” isimli konferans gerçekleştirildi.

Troya Kültür Merkezi’nde yapılan konferansa Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Hacı Bekir TUNCER, kamu kurumları  temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’nun konuşmasına geçildi.

Konferansın ardından hediye takdimi yapıldı.

Okumaya Devam Et

Genel

Çanakkale Teknopark İstanbul Uluslararası Buluş Fuarından Altın Madalya İle Döndü

Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Cosmo4 firması, Gökbilim- Astronomy patentli buluşlarıyla İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda  (ISIF ‘18)  ödüle layık görüldü.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Cosmo4 firması, Gökbilim- Astronomy patentli buluşlarıyla İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda  (ISIF ‘18)  ödüle layık görüldü.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen “3. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı ISIF’18”de 22 ülkeden 384 buluş sergilendi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin inovatif gelişimine değer katacak; buluş, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluştuğu, AR-GE yatırımı ve teknoloji politikaları ile ilgili görüş ve önerilerinin paylaşıldığı, üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması amacıyla gerçekleştirilen Buluş Fuarında, 384 buluş arasından Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Melis Ulu Doğru ve Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Serkan Doğru’nun kurucuları olduğu Cosmo4 firması, “Gökbilim (Astronomy)” projesi ile altın madalya ödülüne layık görüldü.

Birçok üretici firma, sanayici, girişimci, özel araştırmacı, danışman, patent ofisi, kalkınma ajansı, özel veya devlet destekli araştırma enstitüsü, bilim parkı, teknoloji geliştirme bölgesi, teknoloji transfer ofisi, üniversite, fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili kurum ve kuruluş, inovasyon teşvikçisi, buluş derneği, patent vekili, ilgili kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu etkinlikte yüzlerce teknolojik buluş, düzenlenen yarışmaya katılarak akademisyenler ve sektör profesyonellerinden oluşan jüri kurulu tarafından değerlendirildi ve ödüllerini aldı.

Cosmo4 ekibin geliştirdiği Güneş sistemi gezegenleri, Güneş, diğer yıldızlar, galaksiler, derin uzay cisimleri vb. gibi bir milyondan fazla gök cismine ait bilgileri içeren gökyüzü simülasyon yazılımı bilim merkezlerinin en önemli alanlarından olan Planetaryumlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Çanakkale Teknopak Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yücel Acer, ISIF’18 fuarında altın madalya kazanan Çanakkale Teknopark ve Cosmo4 ekibini göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ederek, “Ülkemizin Yerli ve Milli teknoloji üretimine katkı sağlayacak tüm projelerin destekçisi olmaya gayret gösteriyoruz. Bu madalya bir “Bilim Madalyası” ve bir bilim insanı için çok kıymetli. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak bilimsel başarılarımızı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz ”dedi.

Okumaya Devam Et

Genel

Turkcell Gelibolu Maratonu, Barış İçin Koşuyoruz Sloganıyla 4. Kez Gerçekleşti

‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla bu yıl 4.sü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, yoğun katılımla koşuldu.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla bu yıl 4.sü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, yoğun katılımla koşuldu. Dünyanın önemli tematik maratonlarından biri olarak kabul edilen ve 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinliklerinden biri olan Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 42 km’lik parkuru erkeklerde Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova kazandı.

Maratonun bir gün öncesinde 17 Burda AVM’de IAAF Çocuk Atletizmi etkinlikleri düzenlenirken akşamındaysa Evren Can Gündüz konseri izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Pazar günü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu organizasyonunda ise 42 kilometre maraton, 21 kilometre yarı maraton, 10 kilometre ve 5 kilometre halk koşusu olarak dört kategoride yarışlar gerçekleştirildi.

42 kilometrelik parkuru erkeklerde Etiyopyalı atlet Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova ilk sırada tamamladı. Yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Fetene Alemu, kadınlarda ise Fatma Demir’in oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birincilik erkeklerde Ramazan Özdemir, kadınlarda Burcu Subatan’a gitti.

Maratonun ödül törenine katılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, gerçekleştirilen etkinliğin Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı anlamlı topraklarda yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, üniversitemizin de destek verdiği maratonun 2018 Troya Yılı’nın tanıtımına büyük katkıları olduğuna inandığı söyledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar