İletişime Geç

Genel

ÇOMÜ Mezunlar Buluşması Gerçekleşti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yönetici Topluluğu tarafından bu yıl ilk kez organize edilen “ÇOMÜ Mezunlar Buluşması”  Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Mimarlık Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile Troia Kültür Merkezinde gerçekleşti. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yönetici Topluluğu tarafından bu yıl ilk kez organize edilen “ÇOMÜ Mezunlar Buluşması”  Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Mimarlık Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile Troia Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Yönetici Topluluğunun kısa tanıtım filmi izlendi ve açılış konuşmalarını Yönetici Topluluğu Onursal Başkanı Yunus Kurtalan, Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörü Öğr. Gör. Salih Torlak ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer gerçekleştirdi.

Yunus Kurtalan; ÇOMÜ bünyesinde kurulmuş ilk öğrenci topluluğu olan Yönetici Topluluğu’nun 20 yıldır aktif bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini belirterek, “Yönetici Topluluğu, öğrencilerin analitik düşünme ve entelektüel yönlerini geliştirerek onların kariyer yollarında rotalarını belirlemek için yardımcı olmakta ve bu yolda öncülük etmektedir” dedi ve topluluk çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

108 Bin ÇOMÜ Mezunu Var

Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörü Öğr. Gör. Salih Torlak, 108 bin ÇOMÜ mezunu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:  “Koordinatörlük, mezunlarla iletişim kurmak için 2017 yılında kuruldu. Farklı zamanlarda, farklı isimlerle bu kapsamda birimler kurulmuş ancak 2017’de Rektör Prof. Dr. Yücel Acer tarafından gösterilen irade ve destek sayesinde güçlü bir adım atmış olduk. Öğrencilerimizle olduğu kadar mezunlarımızla da iletişim içinde olmak konusunda önemli çalışmalara başladık.”

Torlak, ayrıca bir kariyer merkezi olduklarının altını çizerek öğrencilere kariyerleri konusunda da yol göstermeye, destek olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Amacımız, Başarılı ve Yaşadığı Topluma Katkı Veren Bireyler Yetiştirmek 

“İnsan hayatı boyunca iki unsur çok önemlidir. Bunlardan biri başarı diğeri de topluma faydadır. Bu kariyerin kendisi demektir. Siz de bundan fayda görürüsünüz ama asıl amaç yaşadığınız topluma gerçek bir katkı verebilmektir. Amacımız üniversitemiz mezunlarının bu niteliklere sahip olmasını sağlamaktır” diyerek başladığı konuşmasında Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün 25 yılı geride bırakan köklü bir devlet üniversitesi olduğunu, kariyer ve mezunlarla iletişim konusunun hep telefi etmek istedikleri bir konu olduğunu söyledi ve ekledi:

“Memnuniyetle görüyorum ki artık mezunlarla iletişim kurup, kariyerlerinde belirli noktalara gelmiş mezunlarımızı yarın buradan mezun olacak öğrencilerimizle buluşturduğumuz etkinlikler yapıyoruz. Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörlüğünü bu maksatla kurduk ve gittikçe güçleniyor olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bundan sonra bütün mezunlarımızı takip edeceğiz.  ÇOMÜ gibi marka bir üniversiteden mezun olmuş mezunlarımıza bir elektronik dergi ulaşacak ve mezunumuz üniversitesinde neler olup bittiğini takip etmeye devam edecek.”

Açılış konuşmalarının ardından ÇOMÜ mezunu olan ve alanlarında belirli başarılara imza atan: Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, T.C. Sayıştay Başkanlığından Denetçi Abdürrahim Karayılan’ın başarılarını anlattıkları panele geçildi.

Panel sonrasında katkılarından dolayı panelistlere ve Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e plaket takdim edildi ve toplu fotoğraf çekimi ile açılış programı son buldu.

ÇOMÜ Mezunlar Buluşması programından sonra konuklardan oluşan bir heyet,Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’i makamında ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Genel

Bor Madeninin Türkiye ve Dünya Potansiyeli ÇOMÜ’de Konuşuldu

Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) işbirliği ile Bor Madeninin Türkiye ve Dünya Potansiyeli konulu panel düzenlendi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) işbirliği ile Bor Madeninin Türkiye ve Dünya Potansiyeli konulu panel düzenlendi.

Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden ve Prof. Dr. Mustafa Görün, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile ÇOMÜ’lü idareciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panelin açılışında konuşan MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız; MÜSİAD’ın yurtiçinde 86, yurtdışında ise 78 ülkede 208 noktası olan Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olduğuna dikkat çekerek “MÜSİAD’a 60 bin işletme üye. Ülke menfaatleri için çalışan Türkiye’nin yerli ve milli işadamları derneğiyiz. Üretimin ve ihracatın önemli olduğunu, ülkemizin üreterek büyümesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise bor madeni üzerine bir panel fikrinin MÜSİAD şubesinden geldiğini belirterek, konunun çok konuşulduğunu ve gerçekte Türkiye olarak geldiğimiz noktanın ne olduğunun daha iyi anlaşılması açısından bu panelin faydalı olacağına inandığını söyleyerek şunları aktardı:

Bor Madeni Türkiye’nin Önemli Bir Zenginliği

“Bor madenini Türkiye’nin önemli bir zenginliği olarak biliyoruz ancak bu konuda ülkemiz neler yaptı, neler yapıyor ve bundan sonra neler olabilir konusu önemli. Üniversite olarak MÜSİAD Çanakkale Şubesiyle bir işbirliği yaptık. Çok değerli 3 panelisti konuyla ilgili gelişmeleri paylaşmaları için üniversitemize davet ettik. Konunun anlaşılması için özellikle öğrencilerimizle bir araya getirmek istedik.

Her Ülke Kendi Teknolojisi ve Potansiyeliyle Ön Plana Çıkıyor

Konunun önemi şuradan kaynaklanıyor. Her ülke kendi teknolojisiyle, potansiyeliyle ön plana çıkabiliyor. Bir başkasının teknolojisini ve potansiyelini kullanmaya devam ettiğimiz ölçüde hep edilgen oluyoruz hep biraz geriden geliyoruz. Bunu kırmaya çalışan bir ülkeyiz. Dolayısıyla ülkemizin sahip olduğu potansiyellerin bilinmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor. Bu, eğer harekete geçecekse, bizim çabalarımızla olacak. Amacımız için özellikle bor madeninin ne tür potansiyel ifade ettiğini özellikle siz gençlere aktarmak istedik.

Üniversite – İş Dünyası İşbirliğini Önemsiyoruz

Üniversitemizin iş dünyasıyla da işbirliği çok önemli. Biz üniversiteyi iş dünyasıyla kopuk ve izole olmuş olarak görmüyoruz. Hiçbir üniversitenin böyle bir lüksü yok. ÇOMÜ bu konuda kendisini epey geliştirdi. Bu değerli paneli MÜSİAD ile beraber yapıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Panelin moderatörü ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, paneli sadece yer bilimleri alanından değil üniversitenin çok farklı fakültelerinden hocaların ve öğrencilerin takip ediyor oluşunun önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:

Ülkemizde Özellikle Son 10 Yılda Teknoloji ve Ar-Ge Yatırımları Ön Plana Çıkmaya Başladı

“Dünyada artık güçler savaşı var. Yakın gelecekte yapay zeka hayatımızın bir parçası olacak. Ülkeler de kendi stratejik yatırımlarını buna göre planlıyorlar. Bazıları cari açıklarını kapatmak için yüksek teknolojiye yöneliyor bazıları ise farklı alanlara yöneliyor. Ülkemizde özellikle son 10 yılda teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ön plana çıkmaya başladı. Kamu, üniversite ve iş dünyası olmak üzere herkes yüksek teknolojinin peşinden koşuyor. Bunun sonuçlarını ne zaman alacağız bekleyip göreceğiz ama bu yola girdiğimizi söyleyebiliriz. Bu noktada ülkelerin elinde bulunan kaynakların doğru kullanımı çok önemli. Bor da bu noktada bizim için önemli, bugünkü panelde bu madenin ülkemizdeki ve dünyadaki potansiyelini farklı yönleriyle masaya yatıracağız.”

Panelde ilk sunumu gerçekleştiren Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Gündoğan; borun nasıl oluştuğu, dünyada ve Türkiye’deki bor bölgeleri ve bor minerallerinin dünyadaki rezerv durumları hakkında bilgiler aktardı.

Türkiye Bor Kaynaklarında Dünyada Birinci Durumda

Bor yataklarının milyonlarca yıl önce volkanların etkisi altında kalan bölgelerdeki uygun kimyasal koşullara sahip göllerde biriken malzemelerin, kurak zamanlarda suların buharlaşması sonucunda oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Gündoğan, Türkiye’nin bor rezervleri konusunda dünyanın en zengin ülkesi olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Gündoğan: “Bor yatakları ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde; Eskişehir-Kırka, Kütahya-Emet, Balıkesir- Bigadiç, Sultançayırı ve Bursa-Kestel’de bulunmaktadır. Boraks rezervleri konusunda da dünyada lideriz ve en büyük rezervler Kırka bölgesindedir” dedi.

Bor hakkında genel bilgiler veren Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Zeynep Topsakal, Bor madeninin keşfinin 1808 yılına dayandığını ve çok eski yıllardan beri bilinen bir element olduğunu söyleyerek, “ Bor milattan önceki yıllardan beri Sümerler’de Etiler’de, Babiller ’de anti bakteriyel özelliğinden dolayı mumyalama işlemlerinde kullanılıyordu. Arap doktorlar tarafından ilaç olarak kullanıldığı biliniyor. Çin’de seramik ve camda, Roma’da da gladyatörlerin dövüştüğü arenalarda anti bakteriyel özelliğinden faydalanmak için yere toz bir şekilde serpilirmiş” dedi.

Dünyanın En Çok Bor Rezervi Türkiye’de

Metal ve a metal arasında bir element olan Bor rezervlerinin dünyada en çok Türkiye’de bulunduğuna dikkat çeken Topsakal, “%72’nin üzerinde bor rezervine sahip olduğumuzu vurguladı ve Türkiye’de en çok cam endüstrisinde kullanıldığının altını çizdi.

Eti Maden Strateji Geliştirme Daire Başkanı Uğur Aydoğan; Türkiye’de bor madenciliği konusunda üretimden pazarlamaya kadar tek yetkili kuruluş olan Eti Maden’in, klasik bir kamu kuruluşu olmasının dışında ne tür faaliyetler yaptığından bahsederek şunları aktardı:

“1935 yılında Atatürk’ün “Bir milletin geleceği yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesine bağlıdır” sözüyle Etibank adıyla kurmuş olduğu ve bugün dünya bor madeninin lideri olan bir kuruluştan bahsediyoruz. Bir özelliğimiz de 1935’ten 2004’e kadar yani Eti Maden oluncaya kadar çok önemli kilometre taşları var. Ülkemizde değer katan birçok şirketin Etibank’tan ayrıldığını biliyoruz ama Etibank onlar ayrıldıktan sonra küçülmeden büyüyerek yoluna devam etti”.

%57 Pazar Payı İle Dünya Lideri Olan Eti Maden 7 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyoruz

“Eti Maden’in misyonu bor madeni başta olmak üzere ülkemiz maden kaynaklarını sürdürülebilirlik anlayışıyla değerlendirilerek insanlığın ve toplumun yararına sunmaktır. Eti Maden sahip olduğu 3.3 milyar ton rezerv ile dünyada %70’lik bir rezerv payına sahip. Bugün itibariyle doğrudan sağladığımız istihdam 7 bin kişi. 2017 yılında 854 milyon dolar ihracat ve %57 pazar payı ile dünya bor liderliğini devam ettirdik”.

Panel, soru-cevap bölümünün ardından hediye takdimiyle sona erdi.

Okumaya Devam Et

Genel

Amacımız, Akademik Bilgide Daha İleride Bir ÇOMÜ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen bölüm başkanları toplantısının üçüncüsü yapıldı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen bölüm başkanları toplantısının üçüncüsü yapıldı.

Ziraat Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi bölüm başkanları ile Senato toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Ali Şahin Örnek katıldı.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, “Geçmişin sıkıntılarını geride bıraktıktan sonra üniversitemizin geldiği noktada, akademik anlamda daha fazla çalışabileceğimiz ve daha ileriye gidebileceğimiz bir ortam oluştu” diyerek yaptığı konuşmada şunlara aktardı:

Herkesin Taşın Altına Elini Koymasıyla Yepyeni Bir Noktaya Geldik

“Son 3 yılda, maalesef bizim dönemimizde en önemli gündemimiz üniversitemizin huzur ortamını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktı. Çok fedakârlık gerektiren ve zor olan bu süreçten, herkesin taşın altına elini koymasıyla yepyeni bir noktaya geldik. Artık bu geldiğimiz noktada biz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini daha üst sıralara nasıl çıkarabiliriz konusunda çalışıyoruz ve bunu her fakültemiz, enstitümüz, yüksekokulumuz ve meslek yüksekokulumuz düzeyinde düşünüyoruz.

ÇOMÜ’nün Alt Yapısı Daha Önceki Herhangi Bir Üç Yılla Karşılaştırılamayacak Kadar Gelişti

Bu üniversitenin alt yapısı daha önceki herhangi bir üç yılla karşılaştırılamayacak kadar gelişti. Yenice’den Bayramiç’e, Gökçeada’ya, Terzioğlu Yerleşkesinden, Anafartalar Yerleşkesi’ne birçok alanda yenileme çalışmaları yapıyoruz. Devasa bir hastane projesini tamamladık. Çok bilinmeyen ama bütün unsurlarıyla devasa bir Teknopark Yerleşkesi oluşuyor. Tüm bu çalışmaları yapıyoruz ama aynı zamanda alt yapının her şey olmadığının ve alt yapının asıl üretken işler için kullanılması gerektiğinin farkındayız.

ÇOMÜ’de Akademik Kriterler Yükseldi

Bu noktada gündemimiz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin akademik çalışmaları nasıl arttırılabilir. Bu konuda attığımız önemli bir adım var, akademik personel atama ve yükseltilme kriterlerini yükselttik. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni kriterler uygulanmaya başlanacak. Bundan sonra hocalarımızdan daha fazla gayret bekliyoruz. Üniversitemizde çalışmak isteyenler kendilerini biraz daha geliştirip öyle gelmek zorundalar.

Bölüm Başkanları Akademide Merkezi Bir Role Sahip

Bu toplantıda dekanların, müdürlerin ve bölüm başkanlarının bulunmasının asıl sebebi şu: ben, akademide bölüm başkanlarının merkezi bir role sahip olduğunu düşünüyorum. 2547 sayılı kanun da zaten akademik işlerde bölüm başkanını asıl muhatap kılıyor. Bölüm başkanlarından beklentimiz; merkezi bir role sahip olduklarını ve akademik işlerde asıl muhatap olduklarını bilip bunu birinci gündem maddeleri olarak kabul etmeleri ve bu doğrultuda bölümdeki hocaların akademik çalışmalarını takip ederek, birlikte çalışabilecekleri ya da fikir alışverişinde bulunabilecekleri ortamları hazırlamaları.

Rektör Acer’in konuşmasının ardından söz alan Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Ali Şahin Örnek, Proje Koordinasyon Merkezi’nin patent, marka, faydalı model, fikir geliştirme gibi konular hakkında her türlü bilgiyi paylaşmaya ve katkı sunmaya hazır olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Örnek, 1 yıl içerisinde 20’nin üzerinde başvuru ile ilerleme kaydettiklerini söyleyerek: “Ümit ediyoruz ki kısa süre içerisinde bu başvurular ticarileşmiş olarak hem üniversitemize hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak” dedi.

Konuşmaların ardından Proje Koordinasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilen sunumda ise ÇOMÜ’nün ulusal ve uluslararası projeler bakımından hangi durumda olduğuna ilişkin sayısal bilgilere yer verilirken, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında yer almak için fakültelere ve bölümlere düşmekte olan görevlere dikkat çekildi.

Toplantı, bölüm başkanlarının birimlerinde yürütülen akademik çalışmalar hakkında bilgi paylaşımları, bölümlerin akademik performanslarına yönelik değerlendirilmeler ve fikir alış verişi yapılması ile son buldu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar