İletişime Geç

Genel

KYK’dan Yeni Yurt Müjdesi

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Çanakkale İl Müdürü Sayın Salih Kılıç, müdürlüğe bağlı yurtlar ve yapılan faaliyetler hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuştu.

Simge Akkurt

Yayınlandı

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Çanakkale İl Müdürü Sayın Salih Kılıç, müdürlüğe bağlı yurtlar ve yapılan faaliyetler hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuştu.

Çanakkale’de KYK’ya bağlı toplamda 11 yurt olduğunu belirten Kılıç “Yurtlarımızda toplam 8238 öğrenci var. Müdürlüğümüze bağlı 4’ü kız 3’ü erkek olarak merkezde 7, Biga’da 1 kız 1 erkek, Gökçeada ve Gelibolu’da birer kız yurdu olmak üzere toplamda 11 yurdumuz var. Bunların toplam öğrenci kapasitesi 8238’dir.5352 kız, 2886’sı da erkektir. İl merkezinde 4402 kız 2094 erkek olmak üzere toplam yatak kapasitesi 6496’dır. Şimdi yeni bir yurdumuz yapıldı. Safiye Hüseyin Yurdu’nu 4 Ocak’ta açıyoruz. Kerime Sultan Yurdu öğrencilerini oraya taşıyacağız.4 Ocak’tan itibaren toplu nakil yapacağız. Kerime Sultan Kız Yurdu da Erkek Yurduna dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Finaller bittikten sonra yurdun hizmete açılacağını belirten Kılıç böylelikle yurda yerleşmeyi bekleyen kız ve erkek yedek tüm öğrencilerin yurtlara yerleştirileceğini vurguladı. Yurda başvuruyu kaçırmış, yurttan bir sebeple ayrılmış veya yurda geri dönmek isteyen öğrencilere yeniden başvuru hakkı getirileceğini ifade eden Kılıç yeni yurtlar hakkında da şunları söyledi:

“TEDAŞ’ın karşısında büyük binalarımız var depremden dolayı boşaltılmış.1250 kişilik yeni yurt yapılacak. Çan ilçesinde yeni bir yurt projemiz var. Kız yurdu olacak. Biga’da kız yurdumuzun alanı baya bir geniş yeni bir blok yapmayı planlıyoruz. Lâpseki ilçemizde de yeni bir yurt projemiz var”

KYK İl Müdürlüğü’nün öğrencilere yönelik birçok farklı alanda programlar gerçekleştirdiğini söyleyen Kılıç “Bütün yurtlarımızda futbol, masa tenisi, satranç, voleybol var. Bunun yanında atölye kurslarımız, ebru kursumuz, yabancı dil, diksiyon ve işaret dili kurslarımız da var. Bunların dışında salon programlarımız var. Bu dönem 3 tane salon programı yaptık. Birincisinde Sakarya öğretim görevlisi Ebubekir Safaoğlu’nu getirdik. Doktor Sadık’la girişimcilik konferansı verdik. En son hafta da ise Canan Karatay’la sağlık alanında bir konferansımız oldu. İkinci dönemde de bu alanda salon konferanslarımıza devam edeceğiz. İlimize gelen misafirlerimizi bir müddet ağırlıyoruz. Her yıl düzenli olarak yaptığımız ‘’Kuruluştan Kurtuluşa’’ diyen bir gezi programı var. Bütün Türkiye’deki KYK’da kalan gençlerimizi Çanakkale’de ağırlıyoruz. Bunların dışında geçen hafta buradan yine Konya gezisine öğrencilerimizi gönderdik. Balkanlar gezimiz olacak. Bu tip konferanslarımıza, atölyelerimize, etkinliklerimize katılan öğrencilerimizden seçiyoruz. En çok etkinliğe katılan öğrencileri seçip onları gönderiyoruz. Bahsetmeyi unuttuğumuz ağaç dikme etkinliği oldu. Bu sene 3 Aralık’ta yaptık. Tüm Türkiye’de 81 ille birlikte biz de yaptık.300-400 tane ağaç diktik. İkinci dönemde 18 Mart programımız olacak yine.” şeklinde konuştu.

 

Okumaya Devam Et

Genel

Yaz Bilim Kampı – 2018 TÜBİTAK Projesi TRT ÇOCUK’ta

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Arzu BAYINDIR tarafından hazırlanan ve proje yürütücülüğünü yaptığı “Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar ve Bilime Yolculuk” Yaz Bilim Kampı – 2018 TÜBİTAK projesi yankıları davam ediyor.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

 

Okumaya Devam Et

Genel

KÜSİ 2018 Yılı 1. Toplantısı ÇOMÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulunun, 2018 Yılı 1. toplantısı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulunun, 2018 Yılı 1. toplantısı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Bekir Tuncer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Sanayi ve Teknoloji Başkanlığı KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Özgür Özay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri ile KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantı açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem yaptı.

Prof. Dr. Erdem, son günlerde yaşanan olayların, kamu üniversite ve sanayi işbirliğinin daha güçlü olması ve daha başarılı çalışmalar yapması gerekliliğini ortaya koyduğunu belirterek, “Bu ekonomik savaşta üniversite olarak başta Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve devletimizin yanında yer aldığımızı vurgulamak istiyorum. Temennimiz hep birlikte daha güçlü bir Türkiye olmaktır. Bu bağlamda bu toplantının hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Hacı Bekir Tuncer, 2017 yılı 2. Dönem Toplantısında alınan kararları hatırlatarak, 2018 Yılı 1. Dönem içerisinde yapılan KÜSİ Faaliyetlerini değerlendirdi.

Sunumlarla devam eden toplantıda, KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Özgür Özay, ÜSİMP İnovasyon Karnesi ve Çanakkale İli KÜSİ Mevcut Durum Analizini anlattı. ÇOMÜ Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörlüğü Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Uğur Serçe ise sunumunda, gerçekleştirdikleri KÜSİ Faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, 1. Proje Pazarında yapılan çalışmalara değindi.

ÇOMÜ Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Öğr. Gör. Erkan Bil, Teknopark alanında tamamlanmak üzere olan alt yapı çalışmalarını ve yeni binaları slayt eşliğinde anlattı. Öğr. Gör. Erkan Bil, planlanan hizmetleri ve Teknopark hedeflerini aktardığı sunumunda bu ilerlemede katkı sunan herkese teşekkür etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Alper Kahramanca, Sanayi İş birliği Programı başlıklı sunumu ile Sanayi İş birliği Projelerinin uygulanmasına ilişkin yönetmelikten ve dünyada uygulama örneklerinden bahsetti.

Toplantı, görüş, öneri ve değerlendirmelerin ardından sona erdi.

Haber-Fotoğraf: Duygu Karademir Aras

Okumaya Devam Et

Genel

1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Paneli Gerçekleşti

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ilan edilen ‘Troya Yılı’ nda, antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına, dünyadaki kardeşliğe vurgu yapan 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Paneli ÇOMÜ Troia Kültür Merkezinde yapıldı. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ilan edilen ‘Troya Yılı’ nda, antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına, dünyadaki kardeşliğe vurgu yapan 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Paneli ÇOMÜ Troia Kültür Merkezinde yapıldı.

Çanakkale Valiliği himayelerinde ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan etkinliğe Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Görün, Dünya Körler Birliği Başkanı Dr. Fredric K. Schröeder, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Battal, 20’yi aşkın ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından 250 görme engelli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından panel, açılış konuşmaları ile devam etti.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Battal, bu projeye başından beri inanarak destek olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’e ve projede görev alan tüm üniversite personeline teşekkür etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Görün, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ilan edilen 2018 Troya Yılı’nın başından beri uluslararası ve ulusal bazda çok sayıda proje gerçekleştirildiğini belirterek burada amacın başta Türkiye’nin sonra Çanakkale ve Troya’nın dünyaya tanıtılmasını ve bir farkındalık yaratılmasını sağlamak olduğunu dile getirdi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak böyle bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını vurgulayan Rektör Vekili Görün, 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Panelinin sevgiye, kardeşliğe, barışa katkı sunmasını diledi.

Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yunus Eryaman ise açılış konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hakkında kısa bilgiler vererek 2018 Troya Yılı kapsamında dünyanın farklı ülkelerinde devam eden üç proje daha yönettiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan üniversitelerde 2018 Troya Yılı kapsamında projeler yönetiyorum. Bunlar Harvard Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi ve Polonya’nın Krakow üniversitesi. Ancak şunu söylemeliyim ki benim için en dikkat çekici ve en etkileyici proje Homeros Okumaları projesi oldu.”

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Eryaman moderatörlüğünde iki oturum şeklinde yapılan panele geçildi. Panel, soru ve cevap bölümün ardından sona erdi.

Haber-Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar