İletişime Geç

Genel

KYK’dan Yeni Yurt Müjdesi

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Çanakkale İl Müdürü Sayın Salih Kılıç, müdürlüğe bağlı yurtlar ve yapılan faaliyetler hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuştu.

Simge Akkurt

Yayınlandı

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Çanakkale İl Müdürü Sayın Salih Kılıç, müdürlüğe bağlı yurtlar ve yapılan faaliyetler hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuştu.

Çanakkale’de KYK’ya bağlı toplamda 11 yurt olduğunu belirten Kılıç “Yurtlarımızda toplam 8238 öğrenci var. Müdürlüğümüze bağlı 4’ü kız 3’ü erkek olarak merkezde 7, Biga’da 1 kız 1 erkek, Gökçeada ve Gelibolu’da birer kız yurdu olmak üzere toplamda 11 yurdumuz var. Bunların toplam öğrenci kapasitesi 8238’dir.5352 kız, 2886’sı da erkektir. İl merkezinde 4402 kız 2094 erkek olmak üzere toplam yatak kapasitesi 6496’dır. Şimdi yeni bir yurdumuz yapıldı. Safiye Hüseyin Yurdu’nu 4 Ocak’ta açıyoruz. Kerime Sultan Yurdu öğrencilerini oraya taşıyacağız.4 Ocak’tan itibaren toplu nakil yapacağız. Kerime Sultan Kız Yurdu da Erkek Yurduna dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Finaller bittikten sonra yurdun hizmete açılacağını belirten Kılıç böylelikle yurda yerleşmeyi bekleyen kız ve erkek yedek tüm öğrencilerin yurtlara yerleştirileceğini vurguladı. Yurda başvuruyu kaçırmış, yurttan bir sebeple ayrılmış veya yurda geri dönmek isteyen öğrencilere yeniden başvuru hakkı getirileceğini ifade eden Kılıç yeni yurtlar hakkında da şunları söyledi:

“TEDAŞ’ın karşısında büyük binalarımız var depremden dolayı boşaltılmış.1250 kişilik yeni yurt yapılacak. Çan ilçesinde yeni bir yurt projemiz var. Kız yurdu olacak. Biga’da kız yurdumuzun alanı baya bir geniş yeni bir blok yapmayı planlıyoruz. Lâpseki ilçemizde de yeni bir yurt projemiz var”

KYK İl Müdürlüğü’nün öğrencilere yönelik birçok farklı alanda programlar gerçekleştirdiğini söyleyen Kılıç “Bütün yurtlarımızda futbol, masa tenisi, satranç, voleybol var. Bunun yanında atölye kurslarımız, ebru kursumuz, yabancı dil, diksiyon ve işaret dili kurslarımız da var. Bunların dışında salon programlarımız var. Bu dönem 3 tane salon programı yaptık. Birincisinde Sakarya öğretim görevlisi Ebubekir Safaoğlu’nu getirdik. Doktor Sadık’la girişimcilik konferansı verdik. En son hafta da ise Canan Karatay’la sağlık alanında bir konferansımız oldu. İkinci dönemde de bu alanda salon konferanslarımıza devam edeceğiz. İlimize gelen misafirlerimizi bir müddet ağırlıyoruz. Her yıl düzenli olarak yaptığımız ‘’Kuruluştan Kurtuluşa’’ diyen bir gezi programı var. Bütün Türkiye’deki KYK’da kalan gençlerimizi Çanakkale’de ağırlıyoruz. Bunların dışında geçen hafta buradan yine Konya gezisine öğrencilerimizi gönderdik. Balkanlar gezimiz olacak. Bu tip konferanslarımıza, atölyelerimize, etkinliklerimize katılan öğrencilerimizden seçiyoruz. En çok etkinliğe katılan öğrencileri seçip onları gönderiyoruz. Bahsetmeyi unuttuğumuz ağaç dikme etkinliği oldu. Bu sene 3 Aralık’ta yaptık. Tüm Türkiye’de 81 ille birlikte biz de yaptık.300-400 tane ağaç diktik. İkinci dönemde 18 Mart programımız olacak yine.” şeklinde konuştu.

 

Okumaya Devam Et

Genel

Biga İİBF’de 15. Troya Kariyer Günleri Etkinliği Düzenlendi

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Yönetici Topluluğu tarafından Didem Yaman Amfisinde “15. Troya Kariyer Günleri” konulu üç gün boyunca devam eden konferanslar düzenlendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün’ün açılış konuşması ile başlayan konferans dizisinin ilk gününe; Gelişim Enstitüsü kurucusu Yasemin Sungur, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı ve Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş, Türk Telekom CEO Danışmanı Yücel Bağrıaçık, Dizayn Vip Şirketi Kurucusu Erbakan Malkoç, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Orhan Aydın, Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Finans Kulüp Şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Önder Halisdemir, Hayata Sarıl Derneği Kurucusu Ayşe Tükrükçü konuşmacı olarak katıldılar.

Dekan Vekili Doç. Dr. Yusuf Yiğit’in açılış konuşması ile başlayan 2.gün konferanslarında sırasıyla; Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şadan Doğan, VOLVO Car Türkiye Genel Müdürü Sabri Özen, Altınkum Madencilik ve Sütun Enerji Şirketi Genel Müdürü İbrahim Kürşat Tuna, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, Enerjisa Üretim İnsan Kaynakları Grup Müdürü Haluk Köktürk, QNB Finansbank İnsan Kaynakları, Stratejik Planlama, İşe Alım ve Kariyer Yönetimi Müdürü Barış Yeşilyurt, Uludağ İçecek Şirketi İnsan Kaynakları Müdürü Miraç Polatlı, İÇDAŞ Çelik Enerji, Tersane, Ulaşım Sanayi Şirketi İnsan Kaynakları Müdürü Cengiz Kalkan ve Yirmibirgram.Com’un Kurucusu Onur Yanık konuştular. Sonrasında öğrenci etkinlik ve eğlenceleri gerçekleştirildi.

3.gün ise; “Kamuda Kariyer” başlığıyla yapılan oturumda; Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Halil Memiş konuşmacı olarak katıldılar.

Sonraki oturumlarda; Fakir Hausgerate CEO’su Erdoğan Kalkan, ADORE Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Kayalar, YAY Danışmanlık Şirketi Kurucusu Abdullah Yaşar, ALS-MNH Derneği Başkanı İsmail Gökçek, Spor Muhabiri Tunç Elibol, Komedyen Tiyatrocu Yaşar Şengül öğrencilerle birlikte oldular.

Okumaya Devam Et

Genel

“Engelsiz Üniversite Kavramı: Geçmiş, Bugün, Gelecek” Semineri Gerçekleşti

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Engelsiz ÇOMÜ Öğrenci Birimi tarafından personele ve öğrencilere yönelik organize edilen, Hacettepe Üniversitesi Ergoterapi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Onur Altuntaş’ın konuşmacı olarak katıldığı “Engelsiz Üniversite Kavramı: Geçmiş, Bugün, Gelecek” semineri ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu, Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ümit Burunlular, Engelsiz ÇOMÜ Öğrenci Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Nurullah Bolat, akademik personel ve öğrencilerin katıldığı seminer, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Öğr. Gör. Mete Gökçe Şefliğindeki Çanakkale Barış Korusu Konseri ile devam etti.

Dünya Nüfusunun 8’de 1’i Engelli Ama Sosyal Hayata Baktığımızda Bu Oranı Göremiyoruz

Uluslararası İşaret Dili Tercümanı Burak Kavak’ın tüm konuşmalar ve sunumlarda doğrudan tercümanlık yaptığı seminerin açılış konuşmasını Doç. Dr. Nurullah Bolat yaptı. “Günümüzde engelli kavramı, engellenmek kavramı üzerine evrilmektedir” diyen Doç. Dr. Bolat:

“Çağdaş ülkelerde engellilik denildiğinde, herhangi bir duyu organının veya farklı bir organın fonksiyon görmekteki sorunundan ziyade bu sorunu yaşayan kişilerin önüne toplumun koyduğu engeller akla gelmektedir. Bu engelleri ortadan kaldırmak için fırsat eşitliği ve adalet kavramını bir arada düşünmek gerekiyor ve engelleri kaldırmak için yapılan çabaları bir lütuf olarak görmemek gerekiyor.  Engellilik çok yaygındır. Dünya nüfusunun 8’de 1’i engelli ama sosyal hayata baktığımızda bu oranı göremiyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurumunun engelsiz üniversite kavramını hayata geçirmek için harekete geçtiğini ve gelecek yıldan itibaren artık tercih rehberlerine engelsiz üniversite ibaresinin yer alacağını vurgulayan Doç. Dr. Bolat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden’in Başkanlığı’nda çalışmalarına devam eden, Engelsiz ÇOMÜ Öğrenci Birimi olarak amaçlarının, engelsiz üniversite kültürünü oluşturmak ve üniversitedeki engelleri kaldırmak olduğunu söyleyerek seminerin hazırlanmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Görevimiz Üniversitemizdeki Engelleri Kaldırmak

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün: “Üniversiteler değerler üretmek durumunda olan kurumlardır. Engelsiz üniversite kavramı da bu değerler içerisinde yerini alacak. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bunun farkında olarak görevimiz, üniversitemizdeki engelleri kaldırmak. Bu konuda önemli deneyimleri olan öncü üniversitelerden Hacettepe Üniversitesi’nin Engelsiz Birim Yardımcı Koordinatörlerinden Dr. Öğr. Üyesi Onur Altuntaş’a, katılımından ve bize yapacağı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ÇOMÜ Erasmus Kurum Koordinatörü Ali Emrah Tokatlıoğlu öğrencilere, Erasmus+ Öğrenci Değişim Hareketliliği konusunda bilgiler aktardı.

Engelsiz üniversite kavramı ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen seminerin konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Onur Altuntaş, Engelli öğrenci birimlerinin kuruluşunu, temel işlevlerini anlattığı konuşmasında, Hacettepe Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi olarak yaptıkları çalışmaları ve deneyimlerini aktardı.

Dr. Öğr. Üyesi Altuntaş: “Herkesin eşit şartlarda eşit eğitim alabilmesi için oluşturulan engelli öğrenci birimleri, 2006 yılında YÖK’ün yayınladığı bir yönerge üzerine kuruldu. Yönergede, Türkiye’de bulunan 175 üniversitede bu birimlerin kurulması zorunluluğu yer aldı” dedi ve engelsiz erişim, engelsiz eğitim kavramları ile üniversitelerin teknoloji altyapısı, mimari düzeni, engelli bireyler ile doğru iletişim kurmak hakkında bilgiler verdi.

Haber: Duygu Karademir Aras

Fotoğraf: Murat Erdem

Okumaya Devam Et

Genel

İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi mezuniyet töreni İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi mezuniyet töreni İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirildi.

Öğleden önce birinci öğretim öğrencileri için düzenlenen törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Prof. Dr. Mustafa Görün katılırken öğleden sonra ikinci öğretim öğrencileri için gerçekleştirilen törene ise Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Genel Sekreter Sami Yılmaz katıldılar.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının Şerif Becit, Kuran tilaveti yaptı.

2017-18 döneminde en başarılı akademik ve idari personele hediye takdiminin ardından konuşan ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, Amerika’nın İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı sonrası meydana gelen olayları lanetlediği konuşmasında “Tarihin yazgısı hep bu şekilde olmayacak. Kalplerinize, vicdanlarınıza, yüreklerinize Kudüs’ü nakış nakış işlemelisiniz. Kudüs bizim için çok kıymetlidir” dedi.

Dekan Prof. Dr. Yavuz, velilere de seslenerek “Değerli öğrencilerimizi bugüne kadar getiren, binbir meşakkatle yetiştiren, bugünün asıl kahramanları olan ana babalara teşekkür ediyorum. Kendi imkanlarınızdan kısarak yetiştirdiğiniz bu evlatlar inşallah sizin hem dünya saadetiniz olacaklar hem de size hayır duası edecekler” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise mezuniyet törenlerinin öğrencilere, birbirine zıt duygular hissettirdiğini ifade ederek “Öğrenciler üniversite hayatını tamamladıkları için, hocalarından ve üniversitelerinden ayrılacakları için ve çok sevdikleri arkadaşlarından ayrılacakları için hüzünlüler. Öte yandan 5 yıl süren bir serüveni başarıyla tamamlamanın ve hayatta yeni bir sayfa açmanın gururunu yaşıyorlar” dedi.

Kudüs’te uzun yıllar yaşanan drama, bir yenisinin eklendiğini ve bunun üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer “Bütün hukuk kurallarını, insanlığın temel değerlerini bir kenara koyarak, hepimizin gözleri önünde bize bir zulüm uyguluyorlar. İsrail’in kuruluşunu esas alırsak 70 yıldır devam eden ve sona erdirilemeyen bir zulüm var. Daha 2 gün önce, Mart ayından bugüne 40 Filistinli şehit edildi, daha kaç kişi öldürülecek dedim; o gün 60’a yakın masum Filistinli katledildi” diyerek hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralananlara şifalar diledi.

“Bizim asıl sorunumuz birbirimize düşman edilmemiz” şeklinde bir tespitte bulunan Rektör Acer “Kendi dinimiz içinde mezheplere bölünüp birbirimize düşman edilmemiz. İslam Dünyası’nın farklı milletlere Türk, Arap, Fars diye bölünüp diğerlerine mesafeler koyması. Bu ayrımlar üzerinden bizi zaafa uğratıyorlar. Sünni olana Şii’yi, Şii olana Sünni’yi kötülüyor, birbirine düşman ediyorlar. Bu ayrımı giderme konusunda omuzlarınızda ağır bir yük var. Bu ayrımları gideremezsek, sadece Filistin değil, bundan sonra da bu tür zulümleri görmeye devam ederiz. Bu konuların üzerine en çok siz gideceksiniz ve sorumluluk hissedeceksiniz. Bu ayrımların kaldırılması gibi bir mücadeleniz olmalı” diyerek sözlerini noktaladı.

Mezun olan öğrencilere belge takdimiyle devam eden tören, kep atma merasimi ve pilav ikramıyla sona erdi.

Haber – Fotoğraf: Tuncay Ak 

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar