İletişime Geç
ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü yürütücülüğünde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ezine Meslek Yüksekokulu ortaklığında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı, Yahya Çavuş Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıya, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Ezine MYO Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.

Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, proje tanıtımı öncesinde Ezine Gıda İhtisas OSB’de gelinen son nokta ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması bir heyecan oluşturdu diyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem ise sözlerine şöyle devam etti: “Valimiz Orhan Tavlı ve Rektörümüz Prof. Dr. Yücel Acer’in talimatlarıyla, Ezine MYO Gıda Bölümü’nün çalışanlarıyla toplantı yaptık.  Kurulacak olan OSB’ye verilecek olan en faydalı katkının hangi alanda olacağına dair çalışma başlattık. Yapılan toplantıyla bölgede en çok üretimi olan süt ve süt ürünleri ortaya çıktı. Arkadaşlarımız, bölgeye katkı sağlayan 20’den fazla üreticiyi gezerek birebir görüşmeler yaptılar. Yapılan çalışmanın neticesinde, iki konu belirledik. İlki günlük çiğ süt analizi, ikincisi ise mesleki alandaki inovasyon ve yenilikçi çalışmalar konusunda eğitim ihtiyacının yapılmasıydı. Bu iki konu üzerinde, arkadaşlarımız detaylı çalışma yaparak projeyi ortaya çıkardılar. Projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bölgemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Vali Orhan Tavlı konuşmasında projenin Ezine’ye, Ezine Gıda İhtisas OSB’ye, süt üreticilerine ne gibi faydaları olacağını hep birlikte değerlendirmenin kendileri için anlamlı olduğunu söyledi.

Ezine denilince akla Ezine peynirinin geldiğini ifade eden Tavlı, şöyle konuştu:

“Biz Ankara’dayken Ezine peynirinin zaten müşterisiydik. AVM’lere gittiğimizde Ezine peynirini arardık. Ezine, Bayramiç, Ayvacık, Lapseki, Biga, Yenice, Çan, Eceabat, Gökçeada ve Bozcaada’sı ile Çanakkale’yi kapsayan bu havza zengin bir tarım şehri. Buralar Troya’nın, Çanakkale’nin bereketli toprakları. Milattan önce, bizden beş bin yıl önce insanlar buraya boşuna yerleşmemiş. Hem boğaz, deniz bir tarafta, verimlilik bir tarafta, çok kıymetli, bereketli topraklar. Tabii bu bereketli topraklar insanı ile anlam kazanıyor. O nedenle kıymetli Ezineliler, tüm saygıdeğer Çanakkaleliler burada hem bu bereketli toprakları işlediler, hem tarımda, hem hayvancılıkta, hem süt ürünleri içerisinde kaliteli ürünler ürettiler. İşte insanın değeri burada ortaya çıkıyor. Toprak olabilir, su olabilir, hayvansal değerler olabilir ama nitelikli insan gücü çok önemli. Burada kaliteli insan gücü var. Bu nedenle Ezine kalite ve marka bir ilçemiz oldu. Burada Türkiye çapında, hatta dünya çapında bilinen peynir markamız var.”

Yapılan konuşmaların ardından, Ezine MYO Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu tarafından hazırlanan “Ezine Yöresinde Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi “ konulu projenin tanıtımı yapıldı.

Haber – Fotoğraf: Ahmet Türker

Okumaya Devam Et

Genel

“Peynir Haritası: Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye” Konferansı Yapıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında düzenlenen ve İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Peynir Haritası: Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye” isimli konferans gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında düzenlenen ve İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Peynir Haritası: Akdeniz Ülkeleri ve Türkiye” isimli konferans gerçekleştirildi.

Troya Kültür Merkezi’nde yapılan konferansa Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Hacı Bekir TUNCER, kamu kurumları  temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’nun konuşmasına geçildi.

Konferansın ardından hediye takdimi yapıldı.

Okumaya Devam Et

Genel

Çanakkale Teknopark İstanbul Uluslararası Buluş Fuarından Altın Madalya İle Döndü

Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Cosmo4 firması, Gökbilim- Astronomy patentli buluşlarıyla İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda  (ISIF ‘18)  ödüle layık görüldü.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Cosmo4 firması, Gökbilim- Astronomy patentli buluşlarıyla İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda  (ISIF ‘18)  ödüle layık görüldü.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen “3. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı ISIF’18”de 22 ülkeden 384 buluş sergilendi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin inovatif gelişimine değer katacak; buluş, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluştuğu, AR-GE yatırımı ve teknoloji politikaları ile ilgili görüş ve önerilerinin paylaşıldığı, üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması amacıyla gerçekleştirilen Buluş Fuarında, 384 buluş arasından Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Melis Ulu Doğru ve Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Serkan Doğru’nun kurucuları olduğu Cosmo4 firması, “Gökbilim (Astronomy)” projesi ile altın madalya ödülüne layık görüldü.

Birçok üretici firma, sanayici, girişimci, özel araştırmacı, danışman, patent ofisi, kalkınma ajansı, özel veya devlet destekli araştırma enstitüsü, bilim parkı, teknoloji geliştirme bölgesi, teknoloji transfer ofisi, üniversite, fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili kurum ve kuruluş, inovasyon teşvikçisi, buluş derneği, patent vekili, ilgili kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu etkinlikte yüzlerce teknolojik buluş, düzenlenen yarışmaya katılarak akademisyenler ve sektör profesyonellerinden oluşan jüri kurulu tarafından değerlendirildi ve ödüllerini aldı.

Cosmo4 ekibin geliştirdiği Güneş sistemi gezegenleri, Güneş, diğer yıldızlar, galaksiler, derin uzay cisimleri vb. gibi bir milyondan fazla gök cismine ait bilgileri içeren gökyüzü simülasyon yazılımı bilim merkezlerinin en önemli alanlarından olan Planetaryumlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Çanakkale Teknopak Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yücel Acer, ISIF’18 fuarında altın madalya kazanan Çanakkale Teknopark ve Cosmo4 ekibini göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ederek, “Ülkemizin Yerli ve Milli teknoloji üretimine katkı sağlayacak tüm projelerin destekçisi olmaya gayret gösteriyoruz. Bu madalya bir “Bilim Madalyası” ve bir bilim insanı için çok kıymetli. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak bilimsel başarılarımızı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz ”dedi.

Okumaya Devam Et

Genel

Turkcell Gelibolu Maratonu, Barış İçin Koşuyoruz Sloganıyla 4. Kez Gerçekleşti

‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla bu yıl 4.sü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, yoğun katılımla koşuldu.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla bu yıl 4.sü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, yoğun katılımla koşuldu. Dünyanın önemli tematik maratonlarından biri olarak kabul edilen ve 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinliklerinden biri olan Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 42 km’lik parkuru erkeklerde Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova kazandı.

Maratonun bir gün öncesinde 17 Burda AVM’de IAAF Çocuk Atletizmi etkinlikleri düzenlenirken akşamındaysa Evren Can Gündüz konseri izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Pazar günü düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu organizasyonunda ise 42 kilometre maraton, 21 kilometre yarı maraton, 10 kilometre ve 5 kilometre halk koşusu olarak dört kategoride yarışlar gerçekleştirildi.

42 kilometrelik parkuru erkeklerde Etiyopyalı atlet Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova ilk sırada tamamladı. Yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Fetene Alemu, kadınlarda ise Fatma Demir’in oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birincilik erkeklerde Ramazan Özdemir, kadınlarda Burcu Subatan’a gitti.

Maratonun ödül törenine katılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, gerçekleştirilen etkinliğin Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı anlamlı topraklarda yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, üniversitemizin de destek verdiği maratonun 2018 Troya Yılı’nın tanıtımına büyük katkıları olduğuna inandığı söyledi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar