İletişime Geç

Kültür / Sanat

Çanakkale Gençlik Merkezi ÇOMÜ’de Öğrencileri Bekliyor

Çanakkale Gençlik Merkezleri Müdürü Murat Albayrak yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile ilgili ÇOMÜ Gazete’ye bilgi verdi.

Ebru Kılınç

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi’nde hizmet veren Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. İçerisinde çok amaçlı derslikler, kitap okuma alanları, müzik odası, satranç odası, güzel sanatlar sınıfı bulunduran Gençlik Merkezi aynı zamanda bir çok kurs ile gönüllülük faaliyetleri ve etkinlikleri de bünyesinde barındırıyor.

Çanakkale Gençlik Merkezleri Müdürü Murat Albayrak yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile ilgili ÇOMÜ Gazete’ye bilgi verdi.

Albayrak “Çanakkale’de 2 adet gençlik merkezi mevcut. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’deki tek örnek olan kampüs içerisindeki Gençlik Merkezi. Şu anda bu binadayız. Burada 7-29 yaş arasındaki gençlerimizin sosyal, kültürel ve manevi kalkınmaları yönünde faaliyetler yürütüyoruz. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu bir genel çerçeve var. Bu çerçeveye uygun olarak yerel veya ulusal projelere katılarak tüm etkinliklerimizi yapıyoruz.” dedi ve çalışmalarını 3 grupta yürüttüklerini ifade etti.

1) Kitap Okuma Halkaları; en az 10 kişi ve bir halka sorumlusundan oluşan bu çalışma grubu ile gençlerimizin daha çok kitap okumasını sağlamayı amaçlıyoruz Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlediği Milli Eğitim Bakanlığının da önermiş olduğu kitapları, okuma halkalarındaki öğrencilerimize temin ediyoruz. Daha sonra Gençlik Merkezi’nde bu gençlerimizi ağırlıyoruz ve okunan kitabın kritiğini yapıyoruz.

“Kitap okuma halkaları sayesinde bütün Gençlik Merkezleri olarak bir ayda 22 000 gencin aynı anda kitap okumasını sağladık”

2) İyilik ağacı; gönüllülük faaliyetlerimizi, iyilikle ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi bu projemizle gerçekleştiriyoruz. Örneğin, ÖSYM sınavlarında öğrencilere verilen kırtasiye setlerini, sınav sonunda sınavdan çıkan öğrencilerden topluyoruz, tekrar düzenliyoruz ve imkanı olmayan öğrencilerimizin bulunduğu köy okullarına giderek onlara dağıtıyoruz. Ardından çocuklarla oyunlar oynuyoruz, onlarla hoşça vakit geçiriyoruz. İyilik ağacı kapsamında sokak hayvanları için yürüttüğümüz çalışmalarımız da var. Elimizden geldiğince tüm gençlerimizle birlikte bu tarz gönüllülük çalışmaları yürütüyoruz.

3) Merkezim Her Yerde; kapsamında personelimizle birlikte etkinlik yapılabilecek her yere gidiyoruz. Bunlardan bir tanesini Ayvacık ilçemizde yaptık. Çanakkale Gençlik Merkezlerini tanıttık. Bunlar gibi bir çok faaliyet yapmaya, gençleri tanımaya, Gençlik Merkezlerimizi tanıtmaya ve gittiğimiz her yerde de gönüllere dokunmaya çalışıyoruz.

Bu faaliyetlerin yanı sıra Gençlik Merkezimizde atölye çalışmalarımız var. Yabancı dil, işaret dili, Osmanlıca, Arapça eğitimleri veriyoruz. Bunun yanında resim kurslarımız var. Mizah atölyemizde karikatür çalışmaları yapmayı öğretiyoruz. Geleceğe Bir Işık Projesi kapsamında ilkokul öğrencilerine, maddi durumu yetersiz öğrencileri okul idarecilerimizle belirleyip, üniversitemizin eğitim fakültesi öğrencileriyle birlikte etüt çalışmaları veriyoruz. Bu hem öğrencilerimizden hem öğretmenlerimizden oldukça rağbet gören bir çalışma. Bunun yanında müzik ve tiyatro eğitimleri veriyoruz. Aynı zamanda öğrenci değişim programları ile gençlerimizi yurtdışına gönderiyoruz. Bakanlığımızın uyguladığı Kod Adı 2023 projesi ile kodlama ve robotik eğitimleri veriyoruz. Kültür yarışmalarımız var. Tiyatro, şiir okuma ve müzik yarışmaları düzenliyoruz. Şubat 2018’de düzenlenecek olan şiir, tiyatro ve müzik yarışmalarımıza 29 yaş altı tüm gençlerimizi bekliyoruz. Bu yarışmalara, kurslara ve faaliyetlere katılmak için Gençlik Merkezi’ne üye olma şartı var.

İkinci dönemle birlikte üniversitemizden fakülte temsilcisi, bölüm temsilcisi ve yüksekokul temsilcisi talep edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Kampüsteki üniversite öğrencilerimiz ve çalışanlarımız Gençlik merkezi nedir? Ne iş yapar? Bilmiyorlar. Biz bütün öğrencilere açığız, yaptığımız hiç bir iş için ücret talep etmiyoruz. Amacımız, gençlerimizin gönüllerine dokunabilmek, onları zararlı alışkanlıklardan, zararlı mekanlardan uzaklaştırarak ileriki hayatları içi faydalı şeyler yapmalarını sağlamak. Topluma katkı sağlama amacıyla hareket eden tüm gençlerimiz gencgonulluler.gov.tr internet adresinden çalışmaları takip edebilir. Bu açıdan diyoruz ki; “Merkezimde sen de varsın”…

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

Oda Müziği Topluluğu Konser Verdi

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ‘Akademik Oda Orkestrası’ Namık Kemal Üniversitesi rektörlük konferans salonunda konser verdi. Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanları Doç. Dr. Kâzım Çokoğullu ve Öğr. Gör. Barış Karabulut’un da performanslarıyla katkı sunduğu konser, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan SOYSAL’ın çiçek plâket takdimiyle son buldu.

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

İlkokul Öğrencileri Ebru Sanatı İle Tanıştı

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Yenice Atatürk ilkokulu tarafından organize edilen”Ebru Şenliği”  Yenice Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezince, Yenice Atatürk ilkokulu’nda gerçekleştirilen ”Ebru Şenliğinde” tüm okul öğrencilerine sıra ile geleneksel ebru yapımı gösterildi. Öğrencilerin büyük bir ilgi ile yaptığı çalışmalar, sınıf panolarına asıldı. Yüksekokul öğrencilerinin yardımı ile yaklaşık 350 öğrencinin katıldığı etkinlikte anasınıfı ve ilkokul öğrencileri ebru sanatı ile tanışmış oldu.

Etkinlik sonunda El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ESAM) Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Engin Özen,  etkinliğin amacının geleneksel sanatlarımızda önemli bir yere sahip olan ebrunun erken yaşta tanıtılması olduğunu söyledi. Öğrencilerin yanı sıra, Atatürk İlkokulu öğretmenlerinin de uygulama fırsatı bulduğu şenliğe çocukların ilgisi büyüktü.

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun Dünya’da 41. Ülke ve Türkiye’de 75 şehirde organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Çanakkale etabı, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun Dünya’da 41. Ülke ve Türkiye’de 75 şehirde organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Çanakkale etabı, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış kurdelasını ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu temsilcisi Fatih Evran ve Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan birlikte kesti.

Ardından, öğrenciler tarafından hazırlanan ülke tanıtım masalarını ziyaret eden Rektör Acer, öğrencilerden ülkeleri hakkında bilgiler aldı. 30 Ülke Tanıtım Masasının kurulduğu fuaye alanına genç-yaşlı Çanakkalelilerin ilgisi büyüktü.

Ülke tanıtımlarından sonra sahne performanslarına geçildi. Iraklı ve Afganistanlı öğrencilerin sunumuyla gerçekleştirilen sahne programlarında salonu dolduran uluslararası öğrenciler ve davetliler hep birlikte İstiklal Marşı okudu.

Açılış konuşması için sahneye çıkan ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Filistinli Muhammed ATRASH , sahip oldukları bilgi ile barış dolu bir dünya için çalışacaklarını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Acer ise etkinliği düzenleyen UDEF ve Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği yönetimine teşekkür etti ve kendisinin de bir zamanlar uluslararası öğrenci olduğunu, yurtdışında okuduğunu dile getirerek, öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu’nun desteği ile sahnelenen etkinlikte öğrenciler kendi dillerinde şiirler ve şarkılar okuyarak, gönüllerince eğlenirken, Türkmenistan ve Afganistanlı öğrenciler folklor oyunları ile büyük beğeni topladı.

Burundili öğrencinin sahne performansı ise deyim yerindeyse nefesleri kesti.

Suriyeli öğrencilerin uğurlama şarkısı ile sona eren 11. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının sonunda katılımcılara dostluk pilavı ikram edildi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar