İletişime Geç

Kültür / Sanat

Çanakkale Gençlik Merkezi ÇOMÜ’de Öğrencileri Bekliyor

Çanakkale Gençlik Merkezleri Müdürü Murat Albayrak yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile ilgili ÇOMÜ Gazete’ye bilgi verdi.

Ebru Kılınç

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi’nde hizmet veren Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. İçerisinde çok amaçlı derslikler, kitap okuma alanları, müzik odası, satranç odası, güzel sanatlar sınıfı bulunduran Gençlik Merkezi aynı zamanda bir çok kurs ile gönüllülük faaliyetleri ve etkinlikleri de bünyesinde barındırıyor.

Çanakkale Gençlik Merkezleri Müdürü Murat Albayrak yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile ilgili ÇOMÜ Gazete’ye bilgi verdi.

Albayrak “Çanakkale’de 2 adet gençlik merkezi mevcut. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’deki tek örnek olan kampüs içerisindeki Gençlik Merkezi. Şu anda bu binadayız. Burada 7-29 yaş arasındaki gençlerimizin sosyal, kültürel ve manevi kalkınmaları yönünde faaliyetler yürütüyoruz. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu bir genel çerçeve var. Bu çerçeveye uygun olarak yerel veya ulusal projelere katılarak tüm etkinliklerimizi yapıyoruz.” dedi ve çalışmalarını 3 grupta yürüttüklerini ifade etti.

1) Kitap Okuma Halkaları; en az 10 kişi ve bir halka sorumlusundan oluşan bu çalışma grubu ile gençlerimizin daha çok kitap okumasını sağlamayı amaçlıyoruz Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlediği Milli Eğitim Bakanlığının da önermiş olduğu kitapları, okuma halkalarındaki öğrencilerimize temin ediyoruz. Daha sonra Gençlik Merkezi’nde bu gençlerimizi ağırlıyoruz ve okunan kitabın kritiğini yapıyoruz.

“Kitap okuma halkaları sayesinde bütün Gençlik Merkezleri olarak bir ayda 22 000 gencin aynı anda kitap okumasını sağladık”

2) İyilik ağacı; gönüllülük faaliyetlerimizi, iyilikle ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi bu projemizle gerçekleştiriyoruz. Örneğin, ÖSYM sınavlarında öğrencilere verilen kırtasiye setlerini, sınav sonunda sınavdan çıkan öğrencilerden topluyoruz, tekrar düzenliyoruz ve imkanı olmayan öğrencilerimizin bulunduğu köy okullarına giderek onlara dağıtıyoruz. Ardından çocuklarla oyunlar oynuyoruz, onlarla hoşça vakit geçiriyoruz. İyilik ağacı kapsamında sokak hayvanları için yürüttüğümüz çalışmalarımız da var. Elimizden geldiğince tüm gençlerimizle birlikte bu tarz gönüllülük çalışmaları yürütüyoruz.

3) Merkezim Her Yerde; kapsamında personelimizle birlikte etkinlik yapılabilecek her yere gidiyoruz. Bunlardan bir tanesini Ayvacık ilçemizde yaptık. Çanakkale Gençlik Merkezlerini tanıttık. Bunlar gibi bir çok faaliyet yapmaya, gençleri tanımaya, Gençlik Merkezlerimizi tanıtmaya ve gittiğimiz her yerde de gönüllere dokunmaya çalışıyoruz.

Bu faaliyetlerin yanı sıra Gençlik Merkezimizde atölye çalışmalarımız var. Yabancı dil, işaret dili, Osmanlıca, Arapça eğitimleri veriyoruz. Bunun yanında resim kurslarımız var. Mizah atölyemizde karikatür çalışmaları yapmayı öğretiyoruz. Geleceğe Bir Işık Projesi kapsamında ilkokul öğrencilerine, maddi durumu yetersiz öğrencileri okul idarecilerimizle belirleyip, üniversitemizin eğitim fakültesi öğrencileriyle birlikte etüt çalışmaları veriyoruz. Bu hem öğrencilerimizden hem öğretmenlerimizden oldukça rağbet gören bir çalışma. Bunun yanında müzik ve tiyatro eğitimleri veriyoruz. Aynı zamanda öğrenci değişim programları ile gençlerimizi yurtdışına gönderiyoruz. Bakanlığımızın uyguladığı Kod Adı 2023 projesi ile kodlama ve robotik eğitimleri veriyoruz. Kültür yarışmalarımız var. Tiyatro, şiir okuma ve müzik yarışmaları düzenliyoruz. Şubat 2018’de düzenlenecek olan şiir, tiyatro ve müzik yarışmalarımıza 29 yaş altı tüm gençlerimizi bekliyoruz. Bu yarışmalara, kurslara ve faaliyetlere katılmak için Gençlik Merkezi’ne üye olma şartı var.

İkinci dönemle birlikte üniversitemizden fakülte temsilcisi, bölüm temsilcisi ve yüksekokul temsilcisi talep edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Kampüsteki üniversite öğrencilerimiz ve çalışanlarımız Gençlik merkezi nedir? Ne iş yapar? Bilmiyorlar. Biz bütün öğrencilere açığız, yaptığımız hiç bir iş için ücret talep etmiyoruz. Amacımız, gençlerimizin gönüllerine dokunabilmek, onları zararlı alışkanlıklardan, zararlı mekanlardan uzaklaştırarak ileriki hayatları içi faydalı şeyler yapmalarını sağlamak. Topluma katkı sağlama amacıyla hareket eden tüm gençlerimiz gencgonulluler.gov.tr internet adresinden çalışmaları takip edebilir. Bu açıdan diyoruz ki; “Merkezimde sen de varsın”…

Okumaya Devam Et

Genel

1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Paneli Gerçekleşti

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ilan edilen ‘Troya Yılı’ nda, antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına, dünyadaki kardeşliğe vurgu yapan 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Paneli ÇOMÜ Troia Kültür Merkezinde yapıldı. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ilan edilen ‘Troya Yılı’ nda, antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına, dünyadaki kardeşliğe vurgu yapan 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Paneli ÇOMÜ Troia Kültür Merkezinde yapıldı.

Çanakkale Valiliği himayelerinde ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan etkinliğe Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Görün, Dünya Körler Birliği Başkanı Dr. Fredric K. Schröeder, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Battal, 20’yi aşkın ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından 250 görme engelli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından panel, açılış konuşmaları ile devam etti.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Battal, bu projeye başından beri inanarak destek olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’e ve projede görev alan tüm üniversite personeline teşekkür etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Görün, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ilan edilen 2018 Troya Yılı’nın başından beri uluslararası ve ulusal bazda çok sayıda proje gerçekleştirildiğini belirterek burada amacın başta Türkiye’nin sonra Çanakkale ve Troya’nın dünyaya tanıtılmasını ve bir farkındalık yaratılmasını sağlamak olduğunu dile getirdi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak böyle bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını vurgulayan Rektör Vekili Görün, 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Panelinin sevgiye, kardeşliğe, barışa katkı sunmasını diledi.

Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yunus Eryaman ise açılış konuşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hakkında kısa bilgiler vererek 2018 Troya Yılı kapsamında dünyanın farklı ülkelerinde devam eden üç proje daha yönettiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan üniversitelerde 2018 Troya Yılı kapsamında projeler yönetiyorum. Bunlar Harvard Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi ve Polonya’nın Krakow üniversitesi. Ancak şunu söylemeliyim ki benim için en dikkat çekici ve en etkileyici proje Homeros Okumaları projesi oldu.”

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Eryaman moderatörlüğünde iki oturum şeklinde yapılan panele geçildi. Panel, soru ve cevap bölümün ardından sona erdi.

Haber-Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

Troya Yılına Güzel Sanatlar Dokunuşu

ÇOMÜ Çanakkale Seramikleri Araştırma Merkezi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü işbirliği ve Kale Grubu’nun katkıları ile “Miras Semboller, Zanaattan Tasarıma ‘Çanakkale’” isimli proje kapsamındaki etkinlikler devam ediyor.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

ÇOMÜ Çanakkale Seramikleri Araştırma Merkezi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü işbirliği ve Kale Grubu’nun katkıları ile “Miras Semboller, Zanaattan Tasarıma ‘Çanakkale’” isimli proje kapsamındaki etkinlikler devam ediyor.

2018 Troya Yılı kapsamındaki proje; seramik ve tekstil gibi iki farklı disiplinden öğrenci ve akademisyenleri bir araya getirirken proje ile Çanakkale Seramikleri ve Troya’nın konu alındığı tasarımlarla bölge değerlerinin tasarımcı bakış açısıyla keşfedilmesi, yüceltilmesi, seramik ve tekstil alanında bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak yaratıcı, yeni ve çağdaş önerilerin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

2018 Troya Yılı boyunca devam edecek ve Prof. Gaye Kırlıdökme Belen ile Doç. Yeşim Zümrüt yönetimindeki proje dokuz etaptan oluşuyor. Projenin ilk 5 etabı çerçevesinde; çeşitli proje ve tasarım sunumları, konferanslar, müze gezileri, çalıştaylar, sergiler, Çanakkale Seramik Fabrikası üretim-geliştirme bölümünde öğrenci çalışmaları, Geleneksel Çanakkale Seramikleri ve Troya temalı yer ve duvar karosu tasarımlarının öğrenci katılımıyla üretilmesi gibi çalışmalar gerçekleştirildi.

Projeye katılan öğrenciler, Kale Grubunun desteği ile dokuz aylık yoğun bir çalışma performansının ardından Çanakkale’nin köklerinden, tarihinden beslenen tasarımların hayata geçmesinin, profesyonel anlamda bir ürüne dönmesinin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek proje sayesinde seramik eğitimi, sektör deneyimi ve mesleki anlamda fırsat elde ettikleri için kurumlarına, hocalarına ve Kale Grubuna teşekkürlerini sundular.

Proje yöneticisi Doç. Yeşim Zümrüt, kültürel mirasın gelecek nesillere çağdaş yorumlar ile yeniden aktarılmasında önder olmayı, seramik sektörüne alanında öncü tasarımcılar yetiştirmeyi, yurtiçi ve yurtdışı üniversite, kurum, kuruluş ve sanayi işletmeleri ile işbirliği yaparak çalıştaylar, konferanslar, sempozyumlar organize etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Doç. Zümrüt, proje ile tekstil ve seramik olmak üzere iki farklı disiplinin bir araya gelerek Çanakkale’yi temsil edebilecek, nitelikli hediyelik eşya, tekstil ürünü, seramik obje, seramik yer ve duvar karosu tasarımlarının yapıldığını söyleyerek bölüm öğrencilerinin böyle bir deneyimi yaşamalarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

MSGSÜ Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Gaye Kırlıdökme Belen’in 2012 yılında kurgulayarak 2014 yılında uygulamaya başladığı “Miras Semboller Zanaattan-Tasarıma” başlıklı tekstil projesinin Kastamonu ve İstanbul’dan sonra üçüncü ayağını ‘Çanakkale’ başlığında üniversitemiz işbirliği ile yapmış olmasının değerine işaret eden Doç. Yeşim Zümrüt, karşılıklı işbirliği çalışmalarının önümüzdeki yıllarda da devam etmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Projedeki Kale Grubu işbirliğinin seramik eğitimi alan öğrenciler için önemini vurgulayan Doç. Zümrüt, projeye öncülük eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Yücel Acer başta olmak üzere, ÇOMÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Çanakkale Seramik Fabrikaları Genel Müdürü Süleyman Soysal ve ÜRGE Müdürü Erdal Demirci’ye teşekkür etti.

Doç. Yeşim Zümrüt ve Prof. Gaye Kırlıdökme Belen yönetiminde, Öğr. Gör. Mehmet Coşar, Uzm. Necmi Tekin, Arş. Gör. Pınar Yılmaz, Arş. Gör. Ayşegül Damla Yücebaş yardımcılığında devam eden proje kapsamında üretilen eserler ve tasarımlar yakın zamanda İstanbul ve Çanakkale’de sergilenecek.

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Son Sınıf Öğrencilerinin Sergisi Açıldı

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü son sınıf öğrencilerinin eserlerinden oluşan sergi, Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonu’nda açıldı.

Açılışa İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Müftüsü Arif Gökçe, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, bölüm öğretim elemanları ile öğrenci ve sergi ziyaretçileri katıldı.

İl Müftüsü Arif Gökçe, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal ve bölüm Öğretim Görevlisi Mustafa Hoşnut konuşmalarında, sanatın milli ve dini özelliklerine değinerek toplumun ve bireylerin üzerindeki etkisini vurguladılar. Konuşmacılar, sergiye katkı sunan öğrencileri tebrik ederek öğrencilik sonrasındaki hayatlarında başarılar dilediler.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, sergiye gerçekleştirdiği ziyarette bölüm öğretim elemanları ve öğrencilerden eserler hakkında bilgiler alarak bölüm hocalarını ve öğrencilerini tebrik etti. Prof. Dr. Yücel Acer, geleneksel sanat eseri örneklerini, Üniversitemiz yerleşkelerinde daha görünür hale getirmek için çalışmalar yapılmasının uygun olacağını ifade etti.

Sergiye 11 öğrenci 111 eserle katıldı. Ağırlıklı olarak çini sanatı olmak üzere, hat, tezhib, minyatür, ebru sanatından eserlerin yer aldığı sergi, 28 Haziran 2018’e kadar görülebilir.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar