İletişime Geç

Kültür / Sanat

Kültür Rotası Projesi, 2018 Troia Yılına Katkı Sunacak

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde destek fonu, yeni döneminde Truva Kültür Rotası projesine destek verecek. 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde destek fonu, yeni döneminde Truva Kültür Rotası projesine destek verecek.

Her yıl sürdürülebilirlik temelinde üç turizm fikrine fon, eğitim, planlama, iletişim, danışmanlık ve teknik destek veren Gelecek Turizmde destek fonu 5. dönem projelerinden biri olan “Truva Kültür Rotası” Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Boz yükleniciliğinde, Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığıyla yürütülecek. Proje kapsamında, Ezine ve Ayvacık ilçelerine bağlı köylerde yürüyüş ve bisiklet yolları düzenlenecek. Tescillenerek “Kültür Rotası” kapsamına girmesi planlanan rotadaki yürüyüş yolu üzerinde bulunan köylerde ziyaretçilere dinlenme ve konaklama hizmeti sunulmasına olanak tanınacak.

10 yıldır yerel kalkınmaya katkıda bulunan Gelecek Turizmde destek fonu ile 2018 Troia Yılı’nda, Çanakkale bölgesine de destek verilecek. Truva Kültür Rotası projesiyle kültürel kimlik ve kültürel miras korunurken, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi hedefleniyor. Aynı rota üzerinde yer alan yerel üretimin devamlılığı sağlanarak, ziyaretçilere dinlenme ve konaklama hizmeti sunulmasına olanak tanınacak. Çanakkale, Dalyan Köyü Antik Liman, Tavaklı, Babadere, Kösedere, Tuzla, Gülpınar, Kocaköy, Bademli, Koyunevi, Balabanlı, Bektaş, Kuruoba, Korubaşı, Behramkale ve Assos antik limanı güzergahının dahil olduğu geniş bir alanı kapsayan projede, hem düzenleme çalışmalarının yapılması hem de eğitimler verilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında, Çanakkale’nin Ezine ve Ayvacık ilçeleri ve köylerinden geçen yürüyüş rotası üzerinde ve çevresindeki kültürel miras korunacak. Antik yerleşimler, antik taş ocakları, köprüler, kaplıcalar, plajlar, tuzla ve tarım alanlarıyla kültürel ve doğal zenginliğe sahip coğrafyada, 90 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu düzenlenerek bölgeye gelen ziyaretçi sayısının arttırılmasına destek verilecek. Proje kapsamında, rotalarda işaretleme ve tabelalandırma çalışmaları yapılacak, güvenlik önlemleri alınarak çevre ve yol düzenlemesi yapılarak, detaylı yürüyüş haritası çıkarılacak. Yerel ve merkezi yetkililer ile turizm işletmeleri için bilgilendirme toplantıları, sürdürülebilir turizm ve mevzuat eğitimleri verilecek. Yöre halkı içinse tarihi ve doğal değerleri koruma, sürdürülebilir turizm ve kalkınma eğitimleri düzenlenecek.

Yapılacak çalışmalarla, yerli ve yabancı ziyaretçilerin geceleme süresinin uzatılması ve turizm sezonunun tüm mevsimlere yayılması hedefleniyor. Çanakkale’de gerçekleştirilecek proje ile aynı zamanda 2018 Troia Yılı kapsamında düzenlenecek etkinliklere de katkı sağlanacak.

 

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

Oda Müziği Topluluğu Konser Verdi

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ‘Akademik Oda Orkestrası’ Namık Kemal Üniversitesi rektörlük konferans salonunda konser verdi. Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanları Doç. Dr. Kâzım Çokoğullu ve Öğr. Gör. Barış Karabulut’un da performanslarıyla katkı sunduğu konser, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan SOYSAL’ın çiçek plâket takdimiyle son buldu.

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

İlkokul Öğrencileri Ebru Sanatı İle Tanıştı

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Yenice Atatürk ilkokulu tarafından organize edilen”Ebru Şenliği”  Yenice Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezince, Yenice Atatürk ilkokulu’nda gerçekleştirilen ”Ebru Şenliğinde” tüm okul öğrencilerine sıra ile geleneksel ebru yapımı gösterildi. Öğrencilerin büyük bir ilgi ile yaptığı çalışmalar, sınıf panolarına asıldı. Yüksekokul öğrencilerinin yardımı ile yaklaşık 350 öğrencinin katıldığı etkinlikte anasınıfı ve ilkokul öğrencileri ebru sanatı ile tanışmış oldu.

Etkinlik sonunda El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ESAM) Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Engin Özen,  etkinliğin amacının geleneksel sanatlarımızda önemli bir yere sahip olan ebrunun erken yaşta tanıtılması olduğunu söyledi. Öğrencilerin yanı sıra, Atatürk İlkokulu öğretmenlerinin de uygulama fırsatı bulduğu şenliğe çocukların ilgisi büyüktü.

Okumaya Devam Et

Kültür / Sanat

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun Dünya’da 41. Ülke ve Türkiye’de 75 şehirde organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Çanakkale etabı, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun Dünya’da 41. Ülke ve Türkiye’de 75 şehirde organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Çanakkale etabı, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış kurdelasını ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu temsilcisi Fatih Evran ve Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan birlikte kesti.

Ardından, öğrenciler tarafından hazırlanan ülke tanıtım masalarını ziyaret eden Rektör Acer, öğrencilerden ülkeleri hakkında bilgiler aldı. 30 Ülke Tanıtım Masasının kurulduğu fuaye alanına genç-yaşlı Çanakkalelilerin ilgisi büyüktü.

Ülke tanıtımlarından sonra sahne performanslarına geçildi. Iraklı ve Afganistanlı öğrencilerin sunumuyla gerçekleştirilen sahne programlarında salonu dolduran uluslararası öğrenciler ve davetliler hep birlikte İstiklal Marşı okudu.

Açılış konuşması için sahneye çıkan ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Filistinli Muhammed ATRASH , sahip oldukları bilgi ile barış dolu bir dünya için çalışacaklarını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Acer ise etkinliği düzenleyen UDEF ve Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği yönetimine teşekkür etti ve kendisinin de bir zamanlar uluslararası öğrenci olduğunu, yurtdışında okuduğunu dile getirerek, öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu’nun desteği ile sahnelenen etkinlikte öğrenciler kendi dillerinde şiirler ve şarkılar okuyarak, gönüllerince eğlenirken, Türkmenistan ve Afganistanlı öğrenciler folklor oyunları ile büyük beğeni topladı.

Burundili öğrencinin sahne performansı ise deyim yerindeyse nefesleri kesti.

Suriyeli öğrencilerin uğurlama şarkısı ile sona eren 11. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının sonunda katılımcılara dostluk pilavı ikram edildi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar