İletişime Geç
ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri beslenme etkinliği düzenledi.
Çocuk Gelişimi öğrencileri Çocuk Beslenmesi dersinde öğrendikleri doğru beslenme ilkelerini mutfakta uygulamaya döktü. Doktorlar ve diyetisyenlerle görüşen öğrenciler hazırladıkları sağlıklı yiyecekleri, okul arkadaşları ve öğretim elemanlarına gerçekleştirdikleri iki ayrı beslenme etkinliğinde ikram ettiler.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ve öğrencilerinin stantları gezerek sağlıklı ve doğal ürünlerin tadına baktığı etkinliği Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu ile Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ayhan Sarıyıldız da ziyaret etti.
Anne karnından, ergenlik dönemine kadar doğru beslenme alışkanlarını içeren ders konularını işledikleri bir uygulama etkinliği düzenlediklerini anlatan Öğretim Görevlisi Merve Uslu, hazırlanan sağlıklı yiyeceklerden tarif kitabı oluşturulacağını söyledi.

Etkinlikte hazırladıkları ürün ve stantlarını tanıtan öğrencilerden Gülçe Çetin, diyabetli çocuklar için hazırladıkları yemek ve tariflerini, Sema Kazal ise çocukların sevdiği fakat içinde fazla miktarda şeker, un ve yağ barındırdığından zararlı olan besinlere karşılık ürettikleri alternatif sağlıklı gıdaları tanıttı.

Sağlık

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Sigara kullanımında yaş oranı her geçen gün düşerken 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında sigaranın zararlarını ve bırakma aşamasında neler yapılabileceğini ÇOMÜ Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Pınar Mutlu anlattı.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü 31 Mayıs gününü Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutluyor. Buradaki temel amaç sigara içenleri, onun zararlı etkileri yönünde bilgilendirerek bir farkındalık oluşturmak. Dünyadaki genel duruma bakıldığında Türkiye bugün itibariyle tütün kontrolü alanında tüm dünyaya örnek olabilecek bir konumda. Bizim de Tıp Fakültesi Hastane’mizde Sigara Bırakma Polikliğini yapan hekimlerimiz mevcut. Aynı şekilde MEhmet Akif Ersoy Devlet Hastenesi’nde de Sigara Bırakma Polikliniği var. Ayrıca vatandaşlarımız Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını arayarak da bilgi sahibi olabilirler.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Tıp Fakültesi’nde Canlıdan Canlıya Organ Nakli

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Müdürlüğü tarafından canlıdan canlıya böbrek nakli gerçekleştirildi.

Büşra Palaz

Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Müdürlüğü tarafından canlıdan canlıya böbrek nakli gerçekleştirildi. Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay öncülüğünde Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cabir Alan ile Organ Nakil Merkezi ekibi tarafından başarılı organ nakilleri gerçekleştirilmeye devam ederken, bu kez bir anneden kızına böbrek nakli yapıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Müdürlüğü tarafından canlıdan canlıya gerçekleştirilen nakilde verici anne Sebile İnanır alıcı ise 36 yaşındaki kızı Elmas Değirmenci’ydi. Gerekli doku uyum tespitinin ardından başarı ile nakil işleminin gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay kapalı ameliyat ile avantajlı bir nakil olduğunu ve her iki kişinin de günlük hayatlarına kısa sürede devam edebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Cabir Alan ise, 3 saatlik başarılı bir operasyonun ardından, anne ile kızının durumunun iyi olduğunu belirterek, “Tercih edilen aslında kadavradan yapılan nakillerdir. Çünkü canlıdan canlıya yapılan nakillerde sağlıklı bir insanı hasta durumuna getirme ihtimali mevcut. Ancak Türkiye’de kadavradan organ bağışı oranı düşük derecede olduğu için zorunlu olarak canlıdan canlıya nakil işlemleri de gerçekleştiriyoruz. Organ Nakil Merkezi hem canlıdan hem de kadavradan nakil için deneyimli. Hastalarımıza bize güvendikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

4 aydır böbrek yetmezliği şikayeti yaşayarak diyalize girdiğini belirten alıcı Elmas Değirmenci, yaşadığı sıkıntılı süreci başarı ile atlatmanın sevincini dile getirirken, organ bağışı konusunda çağrıda bulundu.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Çocuk Nöroloji Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, Çocuk Nöroloji Polikliniği hastalara hizmet vermeye başladı. Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Turgay Çokyaman bölüm ve verilen hizmetleri anlatarak çocuklarda görülen hastalıklar hakkında ailelere yol gösterici bilgiler verdi.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, Çocuk Nöroloji Polikliniği hastalara hizmet vermeye başladı. Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Turgay Çokyaman bölüm ve verilen hizmetleri anlatarak çocuklarda görülen hastalıklar hakkında ailelere yol gösterici bilgiler verdi.

Çocuk Nörolojisi Nedir?

Hastaların sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklarını değerlendiren, tanı koyan ve tedavi etmeye çalışan bir branştır. Sinir sisteminin içerisinde beyin ve beyine bağlı rahatsızlıklar oluşabiliyor. Bunlar içerisinde en çok karşılaştığımız rahatsızlıklardan bazıları nöbetler ve MS hastalığıdır. Yine sinir sistemine dâhil ettiğimiz vücudumuzdaki kol ve bacaklara giden sinir sistemlerini ve kas rahatsızlıklarını da sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklar olarak değerlendiriyoruz. Bu rahatsızlar çocuk nörolojisinin ilgilendiği hastalıkların başında yer alıyor.

Çocuk Nörolojisinin Baktığı Başlıca Hastalıklar Nelerdir?

Epilepsi hastalığı, bu beyinden kaynaklı bir hastalıktır. Nöbete müdahale konusunda, ilaç konusunda ailelere bilgiler veriyoruz. Çocuklarda çok sık gördüğümüz baş ağrıları da Çocuk Nörolojisinin ilgilendiği rahatsızlıklar arasındadır. İlgilendiğimiz diğer bir hastalık ise kas hastalıklarıdır. Özellikle günümüzde daha çok gördüğümüz ve sebebinin erken doğuma ve başka nedenlere de bağlı olabildiğini düşündüğümüz Serebral Palsi hastalığı, çocuk nörolojisinin ilgilendiği hastalıkların başında yer alıyor.

Bölümde Yapılan Tetkikler Nelerdir?

Beyin görüntülemesi yapabiliyoruz. Beyin tomografisi, MR görüntülemesi hatta anjiyografi dediğimiz beyin damarlarının görüntülemesini yapabiliyoruz. Epilepsi hastalarını değerlendirdiğimiz ve takip ettiğimiz EEG kayıtlarını yapıyoruz. Çok sık kullanılan Depakin gibi havale ilaçlarının kanda ölçümünü yapabiliyor ve hastada bir tedavi stratejisi belirleyebiliyoruz. Hastaların psikomotor gelişimlerini değerlendirip, bunun altında yatan gizli bir hastalık olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırıp inceleyebiliyoruz.

Aileler Çocuklarındaki Nörolojik Hastalık Belirtilerinin Nasıl Farkına Varabilirler?

Serebral Palsi’den bildiğimiz gibi, hastalarda beyinden kaynaklanan yürüme rahatsızlıkları, konuşma bozuklukları gibi rahatsızlar belirgin sonuçları olan hastalıklardır ve aileler genellikle bir hekime başvurduğunda hekimlerimiz bu hastaları bilgilendirip Çocuk Nörolojisi’ne yönlendirebiliyorlar. Bunun dışında gözle görülemeyen ve farkına varılamayan hastalıklarda ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli detay akranları yani yaşıtları ile olan çocuklarla kıyaslama yolunu tercih edebilirler.

Çocuklarda En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Söylediğimiz gibi en başında gelen rahatsızlar Epilepsi, Serebral Palsi, Çocukluk çağı migren ve baş ağrısı hastalıklarıdır. Özellikle çocukluk çağı baş ağrısı hastalıkları çok bilinen ve üzerinde durulan hastalıklar değil bunu önemli bir sebebi de Çocuk Nörolojisi’nin ülkemizde yeni gelişen bir bilim dalı olmasıdır. Yeni yeni bu anlamda farkındalığımız artıyor. Yapılan bir araştırmaya göre ergenlik döneminde en sık okula devamsızlık nedeninin migren rahatsızlığı yani baş ağrıları olduğu belirlenmiştir. Ülkemizde bu rahatsızlık, çocuktur olur geçer denilerek pek önemsenmiyor ama migren sandığımızdan daha fazla çocukta görülebiliyor. Nörolojiye gelmeyen hastalarda genel pediatri birimince hatta aile hekimliği düzeyinde de hastaların nörolojik muayeneleri yapılır, orda görülen bir anormallik varsa daha ileri bir tedavi için bölümümüze sevk edilir. Prematüre döneminden 18 yaşına kadar nörolojik hastalarla ilgileniyoruz. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Nöroloji bölümü olarak haftanın her günü, yeni açılan polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.

Doç. Dr. Turgay Çokyaman Kimdir?

Doç. Dr. Turgay Çokyaman, 1979 Tokat doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta tamamlayan Çokyaman, tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra Pediyatri uzmanlığını Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, yan dal eğitimini ise Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisinde tamamladı. Çocuk Nörolojisi mecburi hizmeti Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın ve Doğum Hastanesinde yaptıktan sonra ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde göreve başladı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar