İletişime Geç

Spor

Türkiye’nin Tek Erasmus+ Sport Projesi ÇOMÜ’de

ÇOMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), bünyesinde barındırdığı 4 bölüm ile fakülte olma yolunda ilerliyor. Ulusal ve uluslararası pek çok faaliyete de öncü olan yüksekokul, zengin akademik kadrosu ve başarılı öğrencileri ile yeniliklere kapı aralıyor. BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu, yapılan son çalışmalar hakkında ÇOMÜ Gazete’ye açıklamalarda bulundu.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Türkiye’nin Tek Erasmus+ Sport Projesi ÇOMÜ’de

ÇOMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), bünyesinde barındırdığı 4 bölüm ile fakülte olma yolunda ilerliyor. Ulusal ve uluslararası pek çok faaliyete de öncü olan yüksekokul, zengin akademik kadrosu ve başarılı öğrencileri ile yeniliklere kapı aralıyor. BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu, yapılan son çalışmalar hakkında ÇOMÜ Gazete’ye açıklamalarda bulundu.

“Bölüm olarak öğretim elemanı kadromuz oldukça zengin. Türkiye çapında da kuvvetli bir kadromuz var” diyen Yrd. Doç. Dr. Cerrahoğlu “ODTÜ’den, Marmara Üniversitesi’nden,  Çukurova Üniversitesi’nden, İzmir’den, Almanya Köln’den hocalarımız var. Bölümümüz yurt dışında da saygın bölümlerden. İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Bulgaristan, Danimarka, İsveç, İrlanda ile Erasmus Öğrenci Değişimi ve Öğretmen Değişimi programlarımız var. Ben de 2013’ün mayıs ayında Almanya Münster Üniversitesi ile imzaladığımız Öğrenci Değişimi Programı çerçevesince 1 hafta süresince orada dersler verdim.” ifadelerinde bulundu.

Okulun altyapı eksiklikleri kısmen olsa da Türkiye standartlarının üstünde bir eğitim verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Cerrahoğlu “Türkiye genelinde daha iyi üniversitelerle kendimizi yarış halinde görüyoruz. Bazı branşlarda onlarla başa baş haldeyiz. Bu sportif faaliyetlerle olduğu gibi akademik faaliyetlerle de bir rekabet hali. Örneğin sporda nefret suçları alanı, ırkçılık, ayrımcılık, aşağılama, yabancı düşmanlığı ve İslamafobi gibi durumlarda Türkiye’de en iyi seviyede olan üniversite biziz. Bu alanda sivil toplum kuruluşu olarak da faaliyetler gösteriyoruz. Geçtiğimiz sene büyük bir uluslararası kongre yaptık. Türkiye’de bu alanda öncü adımları bizim üniversitemiz atıyor. Biz de BESYO olarak fakülte olma süreci ile ilgili dosyamızı takdim ettik ve YÖK Yönetim Kurulu’nca kabul edildi. Böylece 2 ay kadar bir süre sonra Bakanlar Kurulu onayının ardından Türkiye’de devam eden BESYO okullarının fakülte olma sürecine dâhil olacağız.” dedi.

“Bölümümüzde bireysel ve takım sporlarında oldukça iyi gelişmeler var. Okulumuz futbolda taraftarlık konusunda da önemli çalışmalar yürütüyor”

BESYO’da bireysel ve takım sporlarında da oldukça iyi gelişmelerin olduğuna değinen Cerrahoğlu, “Bildiğimiz gibi futbol taraftarlığında taşkın davranışlar, bazen kamu yönetimlerini de sıkıntıya sokabilecek gelişmeler oluyor. Bunların sebepleri ve sonuçları, toplumsal anlamdaki boyutunun akademik olarak irdelenmesi konusunda Türkiye’deki üniversiteler çok zaman ayırmıyor ama bizim yüksekokulumuz bu konularda da çalışmalar yapıyor. Bu konuda BESYO Müdürü olarak ben de 4 yıl önce kurulan Tüm Futbol Taraftarlar Federasyonu’na başkan seçildim. Tüm topluma burada sportif alanda eğitim vermeyi amaçlıyoruz.

“Engelli öğrenciler için de çalışmalarımız devam ediyor’’

Onlara bir kapı aralamak istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda engelli öğrencilerimiz vardı ve onları diğer öğrencilerimiz ile aynı ortamda eğitime tabi tuttuk. Böylece bir kaynaştırma eğitimi yaptık ve faydalarını gördük. Bize düşen onlara eşit rekabet ortamı sunmaktı. Ayrıca Türkiye Şampiyonaları’nda derece alan Çanakkale Boğazgücü Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ile zaman zaman görüşüyoruz ve ortak programlar yürütüyoruz. Biz Çanakkale toplumu ile kaynaşma anlamında oldukça yol kat ettik.

“Erasmus + Sport Projesi Türkiye’de sadece bizim üniversitemizde gerçekleşti’’

 

Bu projeyi rektörümüz Prof. Dr. Yücel Acer adına Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Anja Güder ile birlikte yürütüyoruz. BESYO ve ÇABA Çok Amaçlı Erken Çocukluk Eğitimi Merkezi (ÇABA ÇAM) ortaklığı ile uygulamaya konulan  projemizin ikinci ayağının kapanışını 7 Aralık’ta yaptık. Buna İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç katıldı.  “Strong Kids” (Güçlü Çocuklar) Projesi Ocak 2017’de Almanya, Belçika, Letonya ve İtalya’dan oluşan 4 Avrupa ülkesiyle birlikte başladı ve 18 ay boyunca sürecek. Proje kapsamında okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarının hareket eğitimi alanında örnek model oluşturulması hedefleniyor. Proje çerçevesinde eğitim (spor ve hareket) modüllerini ve araçlarını birlikte hazırlamak ve geliştirmek için bir platform / ağ oluşturmak isteniyor. Bu araçlar, erken çocukluk dönemi spor eğitimi alanında öğretmenler, öğretmen adayları, eğitmenler ve öğrencilerin becerilerini arttırmak için materyal olarak kullanılabilir. Projenin amacı özellikle sporun değeri ve erken çocukluk dönemi hareket deneyimleri hakkında farkındalık yaratmak. Bu projenin bir web sayfası mevcut ve bu web sayfasında projenin nasıl yürütüldüğüne dair bilgiler var. Okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri çocuklara böyle bir eğitim vermek istediklerinde ne yapmaları gerektiği konusunda onlara bu sitede hazır materyaller sunacak. Bu proje aracılığı ile Van, Karadeniz ve İzmir’deki eğitmenlere de katkı sunmuş oluyoruz.Projenin finali ise mart 2018’de yapılacak şekilde planlandı. Avrupa ülkelerinden de katılım sağlanacak. Büyük bir kongre ile projeyi sonlandıracağız.

Okumaya Devam Et

Spor

Badminton ve Crossminton Takımları Şampiyonaya Hazırlanıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Badminton ve Crossminton takımları üniversiteler arası badminton şampiyonasında üniversitemizi temsil etmek için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Ender Ali Uluç

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Badminton ve Crossminton takımları üniversiteler arası badminton şampiyonasında üniversitemizi temsil etmek için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

ÇOMÜ Hasan Mevzuf Kapalı Spor Salonunda takım antrenörü Okutman Ender Ali Uluç tarafından çalıştırılan badminton ve crossminton takımları mart ve nisan aylarında yapılması beklenen üniversiteler arası badminton şampiyonasına hazırlanıyor. Çalışmalar hakkında ÇOMÜ Gazete’ye konuşan Uluç şunları söyledi:

“ÇOMÜ Badminton ve Crossminton takımlarını yaklaşık 4 haftadır çalıştırıyoruz. Yaklaşık iki yıldır badminton takımımız çıkmıyordu. Bu yıl biz tekrar niyetlendik ve bu takıma rektörümüzün ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’mızın desteğiyle tekrardan takımımızı oluşturduk. Üniversite sayfamızda ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda duyurular yaptık. Bu duyurular neticesinde 35 tane sporcumuzla antrenmanlarımız yoğun tempoda devam ediyor. Bu sene üniversitemizde ilk kez crossminton branşını da aktif hale getirdik. Crossminton yine badmintona benzer bir branş. Squat teknikleriyle oynanan ve arada belirli bir mesafe ile karşı rakip sahanın alanına top düşürme hedefli bir oyun. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu sene amacımız üniversitemizin takımını ikinci ligden birinci lige taşımak, ama öncesinde sporcularımız iyi bir şekilde yetiştirip yapılan müsabakalarda  üniversitemizi  sporcuların hem duruşuyla hem başarılarıyla en iyisiyle temsil etmek istiyoruz. İnşallah elimizden geleni de yapacağız”

Okumaya Devam Et

Spor

TÜSF Hentbol 2. Lig Grup Birinciliği Müsabakaları Üniversitemizde Gerçekleştirildi

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Foto: ÇOMÜ basın

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı faaliyet programında yer alan Hentbol 2. Lig Grup Birinciliği müsabakaları, 4-6 Aralık 2017 tarihleri arasında Üniversitemizin ev sahipliğinde BESYO Spor Salonunda gerçekleştirildi. Müsabakalara katılan Yeditepe Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi bayan takımları ile Gazi Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi de erkek takımları ile tek devreli lig usulüne göre maçlarını tamamlayarak, aşağıdaki dereceleri elde ettiler:

Bayanlar:

1- Süleyman Demirel Üniversitesi

2- Yeditepe Üniversitesi

3- Yıldız Teknik Üniversitesi

Erkekler:

1- Düzce Üniversitesi

2- ÇOMÜ

3- Gazi Üniversitesi

 

ÇOMÜ BESYO Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı ve TÜSF Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hürmüz Koç, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in “Yönetim olarak üniversiteyi yalnızca bir eğitim kurumu olarak görmüyoruz. Sportif faaliyetlere de büyük önem veriyoruz” düşüncesinden yola çıkarak ÇOMÜ ev sahipliğinde yapılan ve yapılacak olan müsabakalara ÇOMÜ olarak katkı sunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Doç. Dr. Hürmüz Koç, federasyonun 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı faaliyet programında yer alan Voleybol 1. Lig Grup Birinciliği Müsabakalarının ve Taekwondo Türkiye Şampiyonasının da üniversitemizde yapılacağını ve KOÇ Spor Fest kapsamında da bir organizasyonun üniversitemizde yapılması için çalışmaların devam ettiğini belirterek “Sportif organizasyonların üniversitemizde gerçekleştirilmesine büyük destek ve katkı sağlayan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Okumaya Devam Et

Spor

ÇOMÜ, TÜSF Voleybol 2. Ligi Grup Maçlarında 2. Oldu

Nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

Foto: ÇOMÜ basın

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu 2017-2018 Voleybol 2. Lig Grup maçları kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi’nde yapılan müsabakalarda 4 galibiyet 1 yenilgi alan Üniversitemiz Voleybol Erkek Takımı turnuvayı ikinci sırada tamamladı.

Üniversitemizin yanı sıra Uludağ, Kırklareli, Kocaeli, Trakya ve Gebze Üniversitelerinin de katıldığı turnuvada Uludağ Üniversitesi birinci, Trakya Üniversitesi ise üçüncü oldu.

Takımımızın turnuvada aldığı sonuçlar:

ÇOMÜ-Uludağ Üniversitesi: 0-3
ÇOMÜ-Kırklareli Üniversitesi: 3-0
ÇOMÜ-Kocaeli Üniversitesi: 3-0
ÇOMÜ-Gebze Teknik Üniversitesi: 3-0
ÇOMÜ-Trakya Üniversitesi: 3-2

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar