İletişime Geç

Topluluk Haberleri

ÇOMÜ Akil Gençler Topluluğu Faaliyetlerini Sürdürüyor

Talha Uğurluel ile Abdülhamit Han isimli konferans ve Çayhouse ekibi ile Gençlik Bir Kere Yaşanır isimli konferans gerçekleştirildi.

Özlem Dobuç

Yayınlandı

 

Abdülhamit Han isimli konferans 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Üniversiteli Akil Gençler Topluluğu öncülüğünde gerçekleştirilen Abdülhamit Han isimli konferansın konuğu Tarihçi\Yazar Talha Uğurluel’di.

Konferansın açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Vahap Yolcu yaptı. Ardından Topluluk Başkanı Burak Balık Kudüs gündemine değinerek ”Ey Ulu Hakan, Kudüs’ü bizden koparmaya çalıştıklarında ”Kudüs bizim haremimizdir” diyen sen ile yine bugün aynı talebe karşılık Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir restini çeken torunun, 31 Mart tiyatrosunu 15 Temmuz’da tekrar sergilemeye çalışanlar ile amansız bir çarpışma halindedir. Korkma, senin yalnızlığını torununa yaşatmayacağız.” dedi.

Talha Uğurluel ise, “2018 yılı Abdülhamit’in çok konuşulacağı bir yıl olacak. Abdülhamit’in bilinmeyen yönlerini de konuşacağımız konferans sizin için verimli olur inşallah.” diye ekledi. 93 Harbi’ni ve Berlin Antlaşması’nı anlatan Uğurluel, Abdülhamit Han’ın hayatını anlattıktan sonra gezdiği tarihi yerlerden,  yaptığı antlaşmalardan ve katıldığı toplantılardan bahsetti.

Çayhouse’la Çay Tadında Konferans

Çayhouse ekibi ile Gençlik Bir Kere Yaşanır isimli konferans gerçekleştirildi. ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansın konukları Çayhouse ekibinden Harun Serkan Aktaş ve Samet Seven oldu.

Konferansın açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Vahap Yolcu yaptı. Açılış konuşmasının ardından İlahiyat öğrencisi Yusuf Noyan tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapıldı. Harun Serkan Aktaş, Sözler Köşkü’nden Çayhouse İlim ve Kültür Derneği Başkanlığı’na gelene kadar geçen süreçteki yaşadıklarını anlattı. ÇOMÜ’lü öğrencilere “Gençliğinizi nerede ve ne şekilde geçirdiğinize dikkat edin. Gençliğinizi iyi şeyler yapmak üzerine oturtun. Gençlik bir kere yaşanır arkadaşlar. Bunu en iyi şekilde değerlendireceğinize inanıyorum. Araştırın, okuyun ve öğrenin. Allah’a olan sevginizi onun istediği şekilde ve onun yasaklarına uyarak geçirin. İmanınız lafta kalmasın” dedi. Ardından Samet Seven ile renklenen konferansı öğrenciler keyifle dinledi. Konferans soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Okumaya Devam Et

Topluluk Haberleri

ÇOMÜ AID Topluluğunu Tanıtıyoruz

ÇOMÜ Gazete üniversitemizin topluluklarını tanıtmaya devam ediyor. Bu sayıdaki konuk yeni bir topluluk olan AID Topluluğu. Topluluk Başkanı Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü son sınıf öğrencisi Rabia Dağdaş ile topluluğun amaçları ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

 

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

 

AID nedir? Kısaca AID’den bahseder misiniz?

Rabia Dağdaş: AID din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm dünyada tıbbi yardım ve destek ihtiyacı olan insanlara ulaşmayı hedefleyen uluslararası bir kuruluştur. İnsani ve İslami değerlerden yola çıkarak sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu coğrafyalarda ve afet bölgelerinde yaşayan insanların yanında olmayı kendisine görev edinen derneğimiz 2011 yılında İstanbul’da kuruldu. Bu misyonla kendini tanımlayan derneğimiz dünyanın birçok bölgesinde halen sağlık eğitimi, sağlık yardımı, koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini gönüllü sağlık çalışanlarıyla yürütmektedir. Biz Çanakkale AID topluluğu olarak 2017 Mart ayında faaliyetlere başladık. 2017 Eylül ayında resmi olarak topluluğumuzu kurduk. Prof. Dr. Ahmet Ünver’in danışman hocalığında faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Topluluğun kurulma amacı nedir?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin insani değerlerden yola çıkarak sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu coğrafyalarda ve afet bölgelerinde yaşayan insanların yanında olmayı amaçlayan topluluğumuz, kendisini dünyanın birçok bölgesinde sağlık eğitimi, sağlık yardımı, koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini gönüllü öğrencilerle birlikte yapabilmeyi amaçlar.

Topluluğunuzda kaç tane üye var?

Topluluğumuzda 60 aktif üyemiz bulunmaktadır.

Öğrencilerin topluluğa ilgisi ve katılımı nasıl?

Öğrencilerin topluluğa ilgi ve katılımından memnunuz. 2017 Eylülde kurulmuş olduğumuz göz önüne alınırsa 60 gönüllü bizim için iyi bir sayı. Ancak yeterli değil elbette. Gönüllülerimizden gelen duyuru ve tanıtım istekleri üzerine önümüzdeki dönemlerde bu konu üzerine çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmalar sonucu gönüllü sayımızda artış olmasını bekliyoruz.

Yapmış olduğunuz etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

Genel merkezin yönlendirmesiyle düzenli olarak haftalık coğrafya ve makale okumalarımızı gerçekleştiriyoruz. 14 Kasım Diyabet Günü’nde Cumhuriyet Meydanı’nda açtığımız stantta halka diyabet bilinçlendirmesi, ücretsiz kan şekeri ölçümü, vücut kitle indeksi hesaplaması yaptık. İnsani ve tıbbi yardım çalışmalarıyla ilgili panel ve konferanslar düzenledik ve düzenlemeye devam edeceğiz. Hijyen paketi kampanyamız için mantı günü düzenledik, stant açtık ve satışlar yaptık.

Topluluğa üye alımında dikkat ettiğiniz özellikler neler? Topluluğa katılmak için herhangi bir şartınız var mı?

Yalnızca gönüllü olması bizim için yeterli. Allah rızası ve insani değerleri göz önünde bulunduran bütün gönüllü arkadaşlarımızı topluluğumuza üye olmaya bekleriz.

Topluluk hedefleriniz neler? Ne gibi faaliyetler yapmayı planlıyorsunuz?

Uzun vadede düşününce sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu coğrafyaların derdine derman olmak istiyoruz.  Tabii bu görevi hakkıyla yerine getirebilmek için eğitim ve gelişimimizi tamamlamamız gerek. Ancak kısa vadede 2018 bahar döneminden bahsedecek olursak İnsani Yardım Vakfı’ndan (İHH) devraldığımız katarakt projesine katkı sağlamak için çalışmalar yapacağız. Farklı çalışmalarımız olacak. Aynı zamanda madde bağımlılığı hakkında da çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Çalışmalarımıza katılmak, destek olmak isteyenler topluluk danışmanımız Prof. Dr. Ahmet Ünver hocamızla ya da benimle iletişime geçebilir.

Okumaya Devam Et

Topluluk Haberleri

ÇOMÜ Dağcılık Topluluğu Neler Yapıyor?

ÇOMÜ Gazete üniversitemizin topluluklarını tanıtmaya devam ediyor.

İlknur Akbulak

Yayınlandı

ÇOMÜ Gazete üniversitemizin topluluklarını tanıtmaya devam ediyor. Bu sayısında ki konuğu köklü bir topluluk olan Dağcılık Topluluğu. Topluluk Başkan Yardımcısı Coğrafya Öğretmenliği Bölümünden Ertuğrul Şen ile topluluğun amaçları ve faaliyetleri hakkında konuşuldu.

 

 Kendinizden bahseder misiniz?

Ertuğrul Şen: Küçüklüğümden beri doğayla iç içe olmamın ve doğa sporlarıyla ilgilenmemin yanında yaklaşık 2 yıldır Dağcılık Topluluğu’ndayım. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Coğrafya Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.

 

Topluluğunuzun tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?

 Dağcılık Topluluğu 2003 yılında üniversitemiz bünyesinde kurulmuş olan bir topluluktur. Yaklaşık 14 yıldır yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerine devam etmektedir.Topluluğumuzun Akademik Danışmanı Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Anabilim Dalı Coğrafya Öğretmenliği Bölümü’nden Arş. Gör. Erdal Öztura.Topluluk başkanımız ise Peyzaj Mimarlığı son sınıf öğrencisi olan Hüseyin Kamış.Topluluğumuz üniversite içinde en aktif olan topluluklardan birisidir. Ortalama iki haftada bir faaliyetlerimiz oluyor.

 

Topluluğunuzun kurulma amacı nedir?

 Dağcılık bir hobi olmasının yanında ayrıca bir spor dalıdır. Ülkemizde çok fazla rağbet görmese de yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır. Dünya çapında ise yakın geçmiş zamanda bir spor branşı olarak “Spor Tırmanış” alanında Olimpiyatlar’a girmiştir. Dağcılığa merak salmış hocalarımız da üniversitemizde böyle bir topluluğun gereksinimini duymuşlar. İyi ki de kurulmuş. Buradan emeği olan hocalarıma teşekkür ediyorum.

 

Dağcılığın faaliyetleri nelerdir?

 Dağcılık prensip olarak ikiye ayrılmaktadır; Kaya Tırmanışı ve Alpin Stil Tırmanış dediğimiz dağ tırmanışı. Kaya tırmanışı iple veya ipsiz, düz kaya bloklarında yapılan tırmanışlardır. Dağ tırmanışı da bölgedeki veya ülkedeki belli başlı dağlara yapılan zirve yürüyüşleri şeklinde gerçekleştirilen tırmanışlardır. Biz her iki alanda da hem yurtiçi hem yurtdışı faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 

Bu zamana kadar düzenlediğiniz etkinlikler nelerdir?

 Yurtiçinde Alpin tarzı zirve yürüyüşleri olarak ; Allahuekber Dağları, Ağrı Dağı, Uludağ, Kaçkarlar, Kazdağları, Aladağlar, Erciyes, Süphan, Hasan Dağı gibi faaliyetler düzenliyor veya katılım gösteriyoruz. Kaya tırmanışında ise; Eskişehir’de Karakayalar, Antalya’da Olympos, İzmir’de Kaynaklar gibi tırmanış bahçelerinde faaliyetler düzenliyoruz.Yurtdışında ise Bulgaristan’da her sene düzenlenen uluslararası bir tırmanış festivali olan “Vratza Kaya Tırmanışı Festivali” ne katılım gösteriyoruz. Buz tırmanışı olarak Erzurum’un Uzundere ilçesinde her sene geleneksel olarak düzenlenen “Buz Tırmanış Festivali”ne de katılıyoruz.

 

Topluluğunuzda kaç tane üye var?

Şu anda aktif üye sayımız 20-25 arasında değişiyor. Her sene kayıt olarak 200-250 kişi alıyoruz fakat sezon içinde bu rakam 20 kişiye kadar düşüyor.

 

Topluluğa üye seçiminde belirli kurallar var mı?

Belirli kurallar yok aslında istekli olmasına ve eğitimlere gelip gelmemesine bakıyoruz. Eğitime gelmediyse maalesef ki faaliyetlere götüremiyoruz. Sonuçta teknik bilgi gerektiren ve tehlikesi olan bir spor. Biz de bunun eğitimini vermek zorundayız.Yani istek ve devamlılık bizim için önemli etkenler.

 

Yıl içinde kaç faaliyet düzenliyorsunuz?

 Yıllık faaliyet programımızda ortalama 25 ile 30 arasında etkinliğimiz oluyor. Bunların hemen hepsine gidiyoruz.Etkinlikten 15-20 gün önce bir duyuru yapıyoruz, katılmak isteyenlerin listesini çıkarıyoruz. Gerekli izinleri alıp faaliyete katılım gösteriyoruz.

 

Öğrencilerin kulübe bakış açıları ve katılımları nasıl?

 

İlk başta kayıt olurken istekli geliyorlar biz de bunu fark ediyoruz. Ama daha sonra kendi hayatlarından veya bir şeylerden zaman ayıramadıklarından dolayı devam edemiyorlar. Eğitimlere katılamıyorlar, faaliyetlere gelemiyorlar.Bu yüzden bırakmak zorunda kalıyorlar. Zaten gerçekten istekli olanlar devamlılık gösteriyor.

 

Okumaya Devam Et

Topluluk Haberleri

Vali Tavlı, Öğrenci Toplulukları Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

2018’in, Türkiye’nin turizmde atılımına vesile olması için Troia Yılı ilan edilmesiyle birlikte çeşitli platformlarda kentin dinamikleriyle bir araya gelen Vali Orhan Tavlı, üniversitemiz Dardanos Yerleşkesi’nde ÇOMÜ öğrenci topluluklarının temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

ÇOMÜ Medya Merkezi

Yayınlandı

2018’in, Türkiye’nin turizmde atılımına vesile olması için Troia Yılı ilan edilmesiyle birlikte çeşitli platformlarda kentin dinamikleriyle bir araya gelen Vali Orhan Tavlı, üniversitemiz Dardanos Yerleşkesi’nde ÇOMÜ öğrenci topluluklarının temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

Vali Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Prof. Dr. Süha Ozden, Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal ile ÇOMÜ’de faaliyet gösteren öğrenci topluluklarının temsilcilerinin katıldığı toplantı kahvaltıyla başladı.

2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer; Troia’nın önemine değinen sunumunda Troia’nın doğu ve batı arasındaki diyaloğun ve mücadelenin en köklü simgesi olduğunu belirterek “Troia Yılı’nın ülkemiz için uluslararası düzeyde kültür ve turizm hamlesi olacağına inanıyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer öğrencilerle bir araya gelmekten her zaman mutluluk duyduklarını ifade ederek başladığı konuşmasında “Sayın Valimiz 2018 Troia Yılı ile ilgili öğrencilerin de fikirlerinin değerli olacağını ifade ederek öğrencilerimizle bir araya gelmek istediklerini belirttiler. Biz de sınav dönemi olmasına rağmen böyle bir toplantıyı organize ettik. Katılımınızdan ötürü teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye Tüm Sorunlarına Rağmen Yoluna Güçlü Şekilde Devam Ediyor 

“Geçtiğimiz hafta bir takım temaslarda bulunmak üzere Japonya’daydım. Onlar uzun süredir sorunlu bir coğrafyada yaşamıyorlar. Etraflarında Suriye gibi, Irak gibi, Ermenistan, Rum Kesimi ve Yunanistan gibi sorunlu ülkeler yok. İçlerinde de dışarıdan desteklenen terör yapıları faaliyet göstermiyor. Bu onlara şöyle bir avantaj sağlamış, tamamen toplumsal gelişmeye, teknolojik ilerlemeye odaklanabilmişler. Oradan dönüp kendi coğrafyamıza baktığımdaysa şunu gördüm. Türkiye tüm bu sorunlara rağmen güçlü bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu da toplumumuzun Japon toplumundan daha az meziyetli olmadığını, bu kadar sorunlara rağmen dimdik yolumuza devam edebildiğimizi gösteriyor.

Tarihi Alan da, Antik Geçmişimiz de Çanakkale İçin Büyük Bir Değer

Çanakkale’nin iki anlamda tarihi önemi var. Osmanlı tarihi ve Türk tarihi açısından kuşkusuz ilk akla gelen şehir. Tarihi alan yani 250 bin şehit verdiğimiz coğrafya ülkemiz adına çok önemli bir değer. Her yıl daha da artan sayıda öğrenci şehitlikleri ziyaret ederek köklerine sahip çıkıyorlar. Öte yandan şehrimizin antik geçmişi de çok güçlü. Biz Troia gibi uluslararası bir değere de sahibiz. Bu sebeple 2018 Troia yılı çok anlamlı olacak. Turizm Bakanlığı’nca ilan edilmiş Troia Yılı’na hükümetimiz büyük önem veriyor. Bu anlamda Çanakkale’deki planlama sayın Valimiz himayelerinde gerçekleşiyor. Hepinizin kıymetli fikirlerinize ihtiyacımız var. Bugün sizleri dinlemek için bir aradayız”.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı 2018’in Troia Yılı olması için çalışmaların 2016 sonlarında başladığına dikkat çekerek “O tarihten bugüne çok farklı sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile bir araya geldik. Kalenin Sesi gazetesinin, üniversitemizde faaliyet gösteren çok sayıda öğrenci topluluğuyla yaptığı röportajlar dizisini okudum. Toplulukların Çanakkale ile kaynaştığına şahit oldum. Çanakkale ile bütünleşme arayışı içerisinde olduklarını gördüm. 2018 Troia Yılı’nın bu birlikteliği pekiştireceğine inanıyorum. Bugün öğrencilerle bir araya gelmenin heyecanını yaşıyorum” dedi. Vali Tavlı sözlerini şöyle sürdürdü:

ÇOMÜ, Çanakkale’nin Dünyaya Açılan Bir Kapısı 

“Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; Çanakkale’nin dünyaya açılan bir kapısı. Çanakkale’nin gerçek bir markası. 2018 yılında uluslararası çapta etkinlikler olacaksa üniversite işin içinde olmazsa olmaz. Daha önce fakülte dekanlarımızla da bir araya geldik. Yıl içerisinde yapılacak özellikle uluslararası etkinlikleri programlarımıza dahil ettik. Siz, Çanakkale’nin tarihi ve turistik potansiyelini bizlerden daha iyi biliyorsunuz.

Devletimiz ve Hükümetimiz; Tarihe, Kültüre ve Dünya Mirasına Sahip Çıkıyor

Troia’da güçlü bir medeniyetin var olduğu, Homeros’un İlyada destanını okullarında okutan Doğu’lu ve Batı’lı toplumlarda bilinse de maalesef Türkiye’de ve Çanakkale’de olduğu fazla bilinmiyor. İzmir’de Travel Turkey fuarında bir araya geldiğimiz Ukraynalı yetkililer bizlere, Troia’nın Yunanistan’da bulunduğunu bildiklerini ifade ettiler. Bu medeniyetin burada yeşerdiğini anlatacağız. Sadece yabancı turistler değil, yerli turistin de yönünü buraya çevirmesi için çalışmalarımız olacak. Devletimiz ve hükümetimiz; tarihe, kültüre ve dünya mirasına sahip çıkıyor. 3. Turizm Şurası’nda Sayın Cumhurbaşkanı Truva’nın bir cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu bizler için çok önemli. Siz kıymetli öğrencilerimizin de yapacağı uluslararası etkinliklerdeki Troia vurgusunun önemli olduğunu düşünüyorum”.

Toplantıda tüm öğrenciler sırayla söz aldı. Şubat ayının 2.yarısında aynı toplantının bir kez daha yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Haber – Fotoğraf: Tuncay Ak

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar